Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi (EBYÜ), Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından hazırlanan 2023-Üniversite İzleme ve Değerlendirme Genel Raporuna göre gelişimini sürdürüyor.

Yükseköğretim Kurulu, Türkiye’deki 208 üniversiteyi Eğitim ve Öğretim, Araştırma-Geliştirme, Proje ve Yayın, Uluslararasılaşma, Sürdürülebilirlik ile Topluma Hizmet ve Sosyal Sorumluluk kategorilerinde değerlendirerek, yükseköğretime yaptıkları katkı ve sağladıkları gelişmeye göre Üniversite İzleme ve Değerlendirme Genel Raporu-2023 hazırladı.

YÖKSİS İzleme Kriteri Modülü üzerinden alınan verilere göre yapılan değerlendirme için bu yıl yeni eklenen veya çıkarılanlarla birlikte 74 farklı gösterge esas alınırken özellikle eğitim-öğretim kategorisinde üniversitelerde dikkate değer artışlar tespit edildi.

Yükseköğretim Kurulu Üniversite İzleme ve Değerlendirme Genel Raporu-2023’ye göre, YÖK burslarından faydalanan öğrenci sayısı kategorisinde Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi gelişimini yükselten üniversiteler arasında yerini aldı. Rapora göre 2022 yılında 100 üniversitede öğrenim gören 5.956 öğrenci YÖK bursu almıştır. Burstan faydalanan öğrenci sayısı 50 ve üzeri olan üniversite sayısı 50’dir. Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi, üniversitelerin kendilerine ait geçmiş verileri dikkate alınarak hesaplama yapıldığında, genel ortalama üzerinde kalarak gelişimlerini sürdüren üniversiteler sıralamasında yükseliş gösteren beş üniversiteden biri oldu.

Merkezi bütçe dışı gelir oranına göre üniversitelerin dağılımı göstergesinde ise Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi, üniversitelerin kendilerine ait geçmiş verileri dikkate alınarak hesaplama yapıldığında ilk üçte yer alarak istikrarlı bir gelişim göstermiştir.

Konu ile ilgili açıklama yapan Rektörümüz Prof. Dr. Akın Levent, Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi’nin Yükseköğretim Kurulu Üniversite İzleme ve Değerlendirme Genel Raporu-2023’te yer alması, üniversitemizin eğitim-öğretim ve maddi imkanları konusunda yaptığı başarılı çalışmaların bir göstergesidir. Bu başarı, üniversitemizin öğrencilerine sunduğu kaliteli eğitim ve burs imkanları sayesinde elde edilmiştir. Bizler, Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi olarak öğrencilerimize en iyi eğitimi ve imkânları sunmaya devam edeceğiz.

Kaynak: iha