GAÜN’lü öğrenci milli gurur yaşattı GAÜN’lü öğrenci milli gurur yaşattı

Şahinbey Belediyesi “Gaziler Diyarından Şehitler Diyarına Projesi’ kapsamında 218 bin 327 öğrenciyi ecdatla buluşturmaya devam ediyor.

Çanakkale’de ecdatla buluşacak olan öğrenciler, bilgilendirme toplantısında Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu ile bir araya geldi. Proje kapsamında bugüne kadar 989 uçak seferi düzenlenirken 186 bin öğrenci ve vatandaş Çanakkale’de ecdada dua etti. Yıl sonuna kadar toplam 218 bin 327 öğrenci ve vatandaş, ecdada dua için Çanakkale’ye gidecek.

"Bu vatan toprakları kolay kazanılmadı"

Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, gazi torunlarını şehitler diyarına götürmeye devam ettiklerini belirterek, “Çanakkale, milletimizin bağımsızlığı söz konusu olduğunda neler yapabileceğini anlatan büyük bir kahramanlık hikayesidir. Çanakkale, vatanı korumak için Türk ulusunun şahlandığı topraklardır. Çanakkale muzaffer ordumuzun sonuna kadar direniş gösterdiği, çelik ile barutun, imanın, inancın, azmin ve mücadelenin karşısında yenik düştüğü yerdir. Şahinbey Belediyesi olarak, ecdadımızın milli ve manevi mirasına sahip çıkıyoruz. Şanlı tarihimizin koruyucuları olan gençlerimiz ecdadın emanetini, bu toprakların nasıl kazanıldığını, yarınlarımıza anlatıyor ve yerinde yaşatmak için vatandaşlarımızı bu topraklarla buluşturuyoruz. Bu anlayış ile kudretli ecdadın, vefakâr torunları olarak 2 bin 729 aziz şehidimizin naaşının bulunduğu 4 şehitliğimizi ihya ederek gün yüzüne çıkardık. (Süngübayırı, Albayrak Sırtı, Kılıçdere 1 ve Kılıçdere 2), Şahinbey Belediyesi olarak, Eceabat ilçesine 15 bin 33 metrekare park yaptık. 2015 yılında ’Gaziler Diyarından, Şehitler Diyarına’ projemizi başlattık. Mehmetçiklerimizi, ana kuzularını anmak ve büyük mücadelenin izlerini görmek için bugüne kadar 186 bin öğrenci ve vatandaşımızı uçakla Çanakkale’ye getirerek ecdadımızla buluşturduk, hayır dualarını aldık. Bu yılın sonunda, toplamda 218 bin 327 Şahinbeyli öğrenci ve vatandaşımızı, milletin kalbinde iz bırakan kahramanlarla bir araya getirmiş olacağız. Dünya’ya şan salmış zaferin, şerefini bizlere armağan eden kahraman mehmetçiklerimizi, Atatürk ve silah arkadaşlarını rahmetle, minnetle, yâd ediyorum” dedi.

Kaynak: iha