HaberlerTopyekün mücadele

Topyekün mücadele

Eski Milli Eğitim Bakanı Nimet Baş, Samsun'da başlayan 'Sokakta Hayat Var' projesinin tüm Türkiye'ye yayılması gerektiğini belirterek, 'Çocukların ihtiyaç duyduğu sağlıklı ortam için topyekün mücadele gerekiyor'' dedi

Topyekün mücadele

Pangea İnsan Kaynaklarını Geliştirme ve Sivil Etkileşim Derneği, Gençlik ve Spor Bakanlığı hibeli, il milli eğitim müdürlüğü, gençlik ve spor il müdürlüğü, aile ve sosyal politikalar il müdürlüğü, il emniyet müdürlüğü ve geleceğin eğitimi derneği ortaklığında yürütülecek, sokakta çalışan ve zaman geçiren gençlere planlı ve sistemli aktivite sunacak olan ''Sokakta Hayat Var'' projesinin açılışı bir otelde gerçekleştirildi.

Proje açılışına, Eski Milli Eğitim Bakanı Nimet Baş, İl Emniyet Müdürü Vedat Yavuz, Gençlik ve Spor İl Müdürü Güven Özyurt, İl Milli Eğitim Müdürü Aytekin Girgin, öğretmenler ve sivil toplum kuruluşları üyeleri katıldı.

SOKAK SOSYAL ÇALIŞANLARI YETİŞECEK
Sokağın insanların ilk sosyalleşme alanı olduğunu ifade eden proje yürütücüsü ve felsefe öğretmeni İdil Kefeli, ''Sokaklar bizim için tehlike unsuru oldu. Eskiden bizi yetiştiren sokaklardan korkar olduk. Avrupa'da, Türkiye'de olmayan bir şey gördük. Orada bir meslek olan 'sokak çalışanı' kavramını kendimize uygun hale getirip 'sokak sosyal çalışanı' olarak belirledik. Sokak sosyal çalışanları esnafla muhtarla sokaktaki gençlerle etkinlikler yapıyorlar. Belçika'da bir belediye ile iletişime geçtik 12 kişi gidip eğitim alacağız ve daha sonra Türkiye'de yaygınlaştıracağız. Projenin en başından bu yana il milli eğitim müdürümüz yanımzıdaydı, gençlik spor il müdürlüğümüz de hibeyi verdi, il emniyet müdürlüğü de katkı sundu. çok büyük bir adım atıyoruz. yanımızda olan herkese teşekkür ediyoruz'' diye konuştu.

SAMSUN'DAN, TÜRKİYE'YE YAYILMALI
Projenin açılışı için Samsun'a gelmekten büyük mutluluk duyduğunu kaydeden Eski Milli Eğitim BakanıNimet Baş, ''Ülkemizin her yerinde çocuklarımız için yapılan bütün gayretli çalışmaları yerinde görmekten memnuniyet duyuyorum. Özen gösterildiğinde ve değer verildiğinde bütün çocukların kabiliyetlerinin ortaya çıkacağını bunun da ancak eğitim ortamında ortaya çıkıyor. Sokakta zaman geçiren gençlere yönelik programlı yönlendirmelere ihtiyaç duyuluyor. Her toplum sokakta zaman geçiren ve sokağın oluşturduğu risk faktörlerine karşı gençleri korumak için araştırma yapmalı. Sokak zaman zaman insanı görmezden gelmiş, zaman zaman da polisiye tedbirlerle çözümler üretilmeye çalışılmış. Ancak güvenlik tedbirleri yerine çocukların ihtiyaç duyduğu sağlıklı ortamları oluşturmakla çözüm sağlanır. Bunun için de topyekün mücadele gerekiyor. Yereldeki duyarlılığınız için teşekkür ediyorum, belki de Samsun'dan başlayan bu güzel iş tüm Türkiye'ye yayılacak. Sokak Soysal Çalışanı kavramı daha büyük kentlerde daha büyük problemlem olarak ortaya çıkan durumlar için tüm ülkeye yayılacak'' ifadelerini kullandı.

SAMSUN'DA SUÇ ORANINI AZALTACAK
Samsun Emniyet Müdürlüğü'nün çocukların ve gençlerin suça karşı koruması için yapılan çalışmalara çok önem verdiğini ifade eden İl Emniyet MüdürüVedat Yavuz, ''Bu yıl itibariyle projelerimizde verdiğimiz seminerlerle 2 bin 580 öğrenciye ulaştık, 4 bin 200 broşür ve 52 afiş dağıttık, 10 kız çocuğuna da istihdama yönelik kurslar verdik. Bu proje ile de zamanlarının büyük kısmını sokakta verimsiz geçiren gençleri Avrupa Birliği standartlarında eğitim almış ve uzmanlaşmış personellerimiz tarafından aktivitelerle yönlendirmesi planlıyoruz. Bu çalışmaların uzun vadede Samsun'da suç oranında azalma olacağını düşünüyorum. Projede emeği geçen tüm kurumlara ve sivil toplum kuruluşlarına teşekkür ediyorum'' diye konuştu.

GENÇLER KENDİNİ EVE KİLİTLEDİ
Bilinçsiz olarak sokak faaliyetleri içinde yer alan gençlerin risk ortamına sürüklenebileceğini söyleyen İl Milli Eğitim Müdürü Aytekin Girgin ise şunları söyledi: ''Sokakların risk faktörü taşıyan gençlerle dolu olduğu algısı da sokağa karşı olan önyargıyı güçlendirdi. Bu sebeple, evden çıkmayan kendisini eve kilitlemiş önemli bir genç nüfusumuz olduğunu kabul etmek gerek. Sokağa çıkmayan gençler, teknolojik bağımlılık gibi risklerle karşı karşıya gelen bir nesil yetişmesine sebep oldu. Bu proje ile evlere hapsolmuş, bilgisayar esiri çocuklarımızı da sokağa çekebileceğiz. Sokakların gerçek sahibi çocuklar için, sokağın bir noktada öğrenme merkezi olması hedefliyoruz. Türkiye'de bu konuda bir ilke imza atıyoruz. Emeği geçen herkese teşekkür ederim.''

Zerrin SOMUNCU SIRADAKİ HABER