Samsun Tabip Odası Başkanı Murat Erkan: 'Gıda krizi var'

Samsun Tabip Odası Başkanı Murat Erkan: 'Gıda krizi var' - Samsun haber

Samsun Tabip Odası Başkanı Dr. Murat Erkan, 'Son dönemde yaşanılan olaylar dikkate alındığında Türkiye'nin gıda güvenliği konusunda kriz yaşanıyor' dedi.

Samsun Tabip Odası Başkanı Dr. Murat Erkan, son günlerde basına yansıyan şarbon hastalığıyla ilgili açıklama yaptı. Erkan, Türkiye’de gıda güvenliği konusunda kriz yaşandığını belirterek, yetkililere seslendi.

NASIL İTHAL EDİLDİ?

Başkan Erkan, “Kurban Bayramı nedeniyle artan canlı hayvan ticareti, kesimi ile et tüketiminin şarbon hastalığını görünür hale getirdiğini yansıtmaktadır. Görsel ve yazılı basına yansıyan haberlerde bir kamu iktisadi teşebbüsü olan Et ve Süt Kurumu tarafından ithal edilen canlı hayvanlarda şarbon hastalığı görüldüğü öğrenilmiştir. Yine basına yansıyan haberlerde bu hayvanların kesimi ve depolanması için kiralanan çiftliklere Hayvan Sağlığı ve Zabıtası Yönetmeliği'nin 109. maddesi gereğince karantina uygulamasına geçildiği ve hasta hayvanların imha edildiği görülmüştür. Bu hayvanlar yasa ve yönetmelik hükümleri hiçe sayılarak şarbon basili taşımasına rağmen nasıl ithal edilmiştir; hangi gümrük kapısından geçmiştir; sorumluları kimlerdir ve haklarında yasal işlem yapılmış mıdır?” ifadelerini kullandı.

ZAMAN KAYBEDİLEMEZ

Son dönemde yaşanılan olaylar dikkate alındığında Türkiye’nin gıda güvenliği konusunda kriz yaşadığını belirten Başkan Erkan, “İnsanlarımızın tükettiği etten sebzeye kadar tüm gıda maddeleri biyolojik, kimyasal, fiziksel her türlü gıda riskine açıktır ve insanlarımızın sağlığı bu anlamda tehdit altında. ‘Ben yaptım; oldu’ mantığı ile 2004 yılında çıkarılan 5179 sayılı yasa ile ülkemizde gıda denetiminin bırakıldığı Tarım ve Orman Bakanlığı'nın bu işi yapamadığı artık reddedilemez bir şekilde ortaya çıkmıştır. Artık daha fazla zaman kaybetmeden ve yeni gıda skandalları yaşamadan ilgili meslek odaları, bakanlıklar, üniversiteler başta olmak üzere tüm taraflar bir araya gelmeli ve bu konuda gelişmiş ülke örnekleri de incelenerek; gıda güvenliğini tartışmasız sağlayan ve sağlık örgütünü de gıda güvenliği konusunda yetkilendiren yeni bir düzenlenme hazırlanarak uygulamaya konulmalı” şeklinde konuştu.