Atakum'un bir markası olmalı

Atakum'un bir markası olmalı - Samsun haber

Cumhuriyet Halk Partisi Atakum Belediye Başkan Aday Adayı Murat Erkan; 'Atakum diğer kentler gibi değil bir markası olmalı ekonomik anlamda. Farklılığını koymadığınız zaman bir kafe açarak bir restoran açarak bu işi yapabilmeniz mümkün değil' dedi.

Haberaks TV Genel Yayın Yönetmeni Ümit Ceylan moderatörlüğünde, Haber Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Osman Kara ve siyasetçi Mehmet Ali Coşkuner'in yorumlarıyla hafta içi her akşam 'Seçim 2019' programı Samsun'un ilk ve tek uydu kanalı olan Haberaks TV ekranlarında izleyiciler ile buluşuyor. 'Seçim 2019'un bu akşamki konuğu  Cumhuriyet Halk Partisi Atakum Belediye Başkan Aday Adayı Murat  Erkan; "Atakum diğer kentler gibi değil bir markası olmalı ekonomik anlamda. Farklılığını koymadığınız zaman bir kafe açarak bir restoran açarak bu işi yapabilmeniz mümkün değil" dedi. 

Meslek örgütünün başındayken sizi orayı bırakıp Atakum'a belediye başkanı olmaya iten sebep? sorusuyla açılan Seçim 2019'un konuğu Cumhuriyet Halk  Partisi Atakum Belediye Başkan Aday Adayı Murat Erkan samimi açıklamalarda bulundu. 

Erkan; "Sadece meslek örgütü değil 1996 yılından bu yana demokratik kitle örgütler içinde yer aldım sendikalarda derneklerde. Oralarda uzun yıllar görev aldım kendi alanımızdaki hizmetlerden dolayıda zaman zaman tatmin olduğumuz zamanlar oldu. Kendi sesimizi daha çok duyurabildik. 22 yılda şunu öğrendim. Demokratik kitle örgütleri sahada çalışıyor çok kıymetli ama bunu icra noktasında siyasette yansıtacak bir eksiklik gördüm kendimde. İcra noktasına yaklaştığımız anlarda oldu Sayın Metin Burma döneminde ilk kuruluşunu yaptık
Kent konseyi'nin. Kent Konseyi diye bir şey yoktu ilçede ve sanıyorum Samsun'da ilk kurulan Kent Konseyi. Çalışmalara başladık ordaki çalışmalar biraz daha ses getirmeye başladı. Siyasi yarış dışında bir araya gelip o kentin karar vericilik sürecinde yer almalarıydı
bunu kısmen yapabildik. Bundan sonraki aşamada artık icra noktasında olup bu anlayışı hem kent konseyi anlayışını hem demokratik kitle örgütlerindeki ekip çalışmasını burda da
uygulayalım dedik. Bizi koruyan kollayan eğtimimizi veren bizi bu noktaya getiren bu devlete ülkemize ve milletimize karşı bir sorumluluğumuz var" dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi Atakum Belediye Başkan Aday Adayı Murat  Erkan; "Siyasete haksızlık etmek adına söylemiyorum demokratik kitle örgütleri her ne alanda olursa olsun topluma eşit yaklaşıyor. Çalışma tarzı ordakilerle birlikte ortak çalışmayı birlikte iş yapma anlayışıyla yürüyor. ADD veya sendika meslek odası yada kent konseyi hiç fark etmiyor. Ordaki yapının temel özelliği ordakilerle çalışma arzusudur. Genel siyasette her bireyin kendi özgür iradesi, tercihi ile karar vermesi gerektiğini angaje olmadan dahil olduğu çok savunduğu siyasi anlayışıda değerlendirerek eleştirerek hatta ondaki yanlışları görerek belki de ondan vazgeçerek hareket etmesi gerektiğini
düşünüyorum. Atakumda böyle bir yapı var. Aslında Türkiye toplumundan da beklediğim budur. Daha iyi bir Atakum daha hayal ettiğimiz farklı bir kent ortamına bürünsün istiyoruz" diye belirtti.

HEPİMİZ BU ÜLKENİN EVLADIYIZ

Aday adayı Murat Erkan; "Adı sanı siyasi kimliği önemli değil kim bu şehre bir şey yapıyorsa bu kıymetlidir. Kumsalıda katledenleri bir şekilde eleştiriyoruz. O da ayrı bir konu. Herkesin siyasetten ayrı bu doğru bu yanlış yapılmıştır diyebilmesi lazım. Atakum bir kale tabirini beğenmiyorum. Kale bir işgali, savunmayı temsil ediyor. Mesela buda beni rahatsız ediyor şuraya şunun bayrağını dikeceğiz. Bunu çok ters, çok yanlış buluyorum. Hepimiz bu ülkenin evladız kimsenin kimseyle husumeti yok. mücadele sadece ben veya biz bu işi daha iyi yaparız mücadelesi olmalı. Atakum'da bir takım eksiklikler var ben burada buna da girmek istemem. Cumhuriyet Halk Partisi Atakum Belediye Başkan Aday Adayı Murat Erkan olarak Atakumla ilgili şuan ki ve gelecekle ilgili hizmetlerin vizyonunu biz daha iyi çizeriz, daha iyi yaparız. Atakum'u üç katagori olarak görüyorum. Sahil Atakum'u, kırsal Atakum birde akademik Atakum. Akademik Atakum üniversitenin olduğu bir şehir. Bu iddalar tabiki bir işe giriyorsak mutlaka kazanmak için giriyoruz. Kazanmak istememin amacıda kendi ülkemin kendi şehrimin yaşadığım ilçesine en iyi şekilde hizmet verebilmek. Hizmetlerimizi, kişiliğimizi yapacaklarımızı ortaya koyduğumuz zaman kazanmama ihtimalinin olmadığını düşünüyorum" açıklamasında bulundu

EKMEĞİNDE KAZANILDIĞI BİR ATAKUM

"İddiası olmayan aday olmaz, aday adayı olmaz" diyen Erkan sözlerini şöyle sürdürdü:  "Mutlaka bir hayali var ve o hayali gerçekleştirmek ister. Atakum'u üç parça olarak gördüğümüzü her katmanın kendi sorunlarını katmanlarla ortaklaşarak çözeceğimizi ve en başta yaşanabicek bir kenti nasıl oluşturabileceğimizi konuşacağız. Nasıl bir kent... Mesela o kentte insanlar yaşayacak. hayvanlar yaşayacak. Çevre olacak, yeşil bir kent olacak. Havası temiz olacak. Bir kent olduğu için ulaşımın sağlandığı bir kent olcak. Bunları halletmeden doğrudan bir proje noktasına geçmek yanlış olacaktır. Olmayan kütleleri ve yükseltileri görüyoruz Atakum'da. Olmayacak bundan sonra yapmamaya gayret göstereceğiz. Atakum sadece insanların yaşadığı değil ekmeğini de kazandığı bir alan olacak. Ekonomisinide ordan sağlayabildiği bir alan olacak, olmalı. Atakum diğer kentler gibi değil bir markası olmalı ekonomik anlamda. Farklılığını koymadığınız zaman bir kafe açarak bir restoran açarak bu işi yapabilmeniz mümkün değil. Türkiye'deki en önemli sorun işsizlik, istihdam.Kime sorasanız sorun. İş alanlarında asgari ücret gibi bir sorun var o da ayrı bir problem. CHP'nin yaptığı en olumlu hareket CHP'li belediyelerde çalışanların asgari ücreti 2 bin 200 liradır. Yeni kazanacağımız belediye çalışanlarımızında geriye yönelik hakları verilecektir. 1 Ocaktan itibaren kim ne derse desin yürürlüğe girecektir" dedi.

DOĞRU SÖYLEMİYORDUR

Erkan; "Samsun'da bir organize sanayi var, Farklı alanlarda hizmet yapanlar var. Bizim Atakum'da sanayi kurmamız mümkün değil ama ne yapabiliriz. Yazılım ve tasarım aşamasında Atakum'u bir tasarım kenti yapabiliriz. Belediye olarak destek vermek kolaylaştırmak gibi bir dseteğimiz olabilir. Kim belediyede iş vereceğiz şu kadar iş sağlayacağız diyorsa doğru söylemiyordur" dedi. 

KAYGI DUYUYORUM

"Bir sürü Atakum'un kuruluşunda yapılan cami okul yeşil alan bugün tek tek gidiyor. Borç var diye gidiyor. Bi şekilde gidiyor Bu bir talihsizlik" açıklamasında bulunan Erkan "2012 yılında CHP'li iken belediye mecliste en iyi ilçe ödülünü alıyor. Ordan itibaren otuzuncu, kırkıncı parametrelerde sekseninci duruma düşüyor bu talihsizlik değil mi? Ben bunu iyi olarak okuyamıyorum. Gördüğüm Atakum'daki betonlaşma, o kütlelerin Atakum'u duvar gibi örmesi artık dayanılmaz bir hal aldı kaygı duyuyorum" diyerek sözlerini noktaladı.