HaberlerSamsun haberDünya'da bir ilki başaracaklar

Dünya'da bir ilki başaracaklar

Dünya'da bir ilki başaracaklar

Haberaks Tv'de yayınlanan ve Cuma akşamlarının vazgeçilmezi olan 'Spor Masası' programı yine geceye damgasını vurdu. Anakent Dragon Bot takımının konuk olduğu programda 'Kurtuluşa giden yolda 800 kilometre' kürek çekecek olan ekip merak edilenleri izleyecilerle paylaştı

SPOR MASASI FARKI

Mustafa Kemal Atatürk'ün, Kurtuluş Savaşı'nı başlatmak için İstanbul'dan "Bandırma Vapuru"yla yola çıkması ve 19 Mayıs 1919'da Samsun'a varışının 100'üncü yılında Samsun Büyükşehir Belediyesi Anakent Dragon bot takımı, Karadeniz'de 19 gün boyunca 800 kilometre kürek çekecek. Haberaks Tv'de yayınlanan ve Cuma akşamlarının vazgeçilmezi olan 'Spor Masası' programına konuk olan takım merak edilenleri de izleyicilerle paylaştı.

HER MESLEKTEN SPORCU

Avukat, öğretmen, esnaf, inşaat ustası gibi farklı meslek dallarında çalışan 16 kürekçiden oluşturulan dragon bot takımı, 1 Mayıs'ta Yavuz Sultan Selim Köprüsü altından kano ile yola çıkacak. Karadeniz sahil şeridini takip edecek sporcular, 19 günde Samsun'a ulaşıp, Atatürk'ün Samsun'a ilk adımı attığı Kurtuluş İskelesi'nde yanlarında getirdikleri Türk bayrağını açarak etabı tamamlayacak.

19 GÜNDE 800 KİLOMETRE

Anakent Spor Kulübü Antrenörü Zafer Benli, "Dragon takımı olarak ilk kez zor bir etaptan, İstanbul'dan kano ile yola çıkarak, 19 gün boyunca kürek çekerek Samsun'a gelmeyi planlıyoruz. Dragon ile Türkiye'de maksimum 200 metre yarışları yapılıyor. Dragon ile biz Türkiye'de yine ilk kez 13 kilometrelik yarış düzenledik. Ama dragon bot ile dünyada da bir yerden bir yere 800 kilometre kürek çekerek giden bir takım yok"dedi.

GURURLUYUZ

Benli, "Bizim planımız İstanbul'daki Poyraz Limanı'ndan Samsun Limanı, yani yaklaşık 800 kilometrelik bir etabımız olacak. Tabii ki 19 gün boyunca kano üzerinde olmayacağız. Her türlü fizibilite çalışmasını yaptık" dedi. Botta kadın kürekçi olan Avukat Dilşah Malkoç, "19 Mayıs'ın 100'üncü yılında anlamlı bir etkinlik yapmayı planladık. Bunun için Kurtuluş Savaşı şehitleri ile Mustafa Kemal Atatürk'ün anısına İstanbul'dan Samsun'a 19 günde kürek çekeceğiz" diye konuştu.

Salim YILDIZ