HaberlerSamsun Medicana uzman doktoru açıkladı! Guatrdan nasıl korunabilirsiniz?

Samsun Medicana uzman doktoru açıkladı! Guatrdan nasıl korunabilirsiniz?

Medicana İnternational Samsun Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bölümü Uzmanlarından Dr. Feyzi Gökosmanoğlu, guatrdan selenyumu yüksek gıdalar tüketilerek ve dışarıdan tablet takviyesi yaparak korunabileceğini açıkladı.

Samsun Medicana uzman doktoru açıkladı! Guatrdan nasıl korunabilirsiniz?

Medicana İnternational Samsun Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bölümü Uzmanlarından Dr. Feyzi Gökosmanoğlu selenyum kullanımının farklı tiroid hastalık ve durumlarında faydalı olabileceğine dair sonuçların göze çarptığını dile getirdi. Dr. Gökosmanoğlu "Selenyum adı eski Yunan’da ay tanrıçası Selene’den gelmektedir. Selenyum ve tiroid ile ilişkili çalışmalar uzun yıllardır devam etmekle birlikte, halen yeterince ilgi çekmiyor. Selenyum özellikle haşimato tiroiditi ve graves hastalıklarında kullanılabilir" dedi.

SELENYUMUN YARARLI OLDUĞU HASTALIKLAR

Dr. Feyzi Gökosmanoğlu, "Halen kesin yanıt verebilecek, kanıt sunan büyük ölçekli çalışmalar olmasa da mevcut veriler selenyum takviyesinin özellikle otoimmun tiroid hastalıklarında (hashimato hastalığı ve graves hastalığı) yararlı olabilir. Bu yarar beklentisi, başlangıç antikor titresi düzeyleri ne kadar yüksekse o kadar hızlı olmakta, daha düşük seviyelerinde de daha yavaş olmakla birlikte düşüş izlenmektedir, ayrıca selenyum otoimmun tiroiditte inflamatuvar aktiviteyi azaltmaktadır" diye konuştu.

İŞTE O GIDALAR

Dr. Gökosmanoğlu, ülkemizde iyot ve selenyum eksikliğine bağlı olarak önemli oranda guatr bulunduğu, tiroid fonksiyonlarının olumsuz yönde etkilendiğini, iyot ve selenyum desteği yapılması gerektiğini vurgularken, selenyumun daha çok fıstık, yumurta, balık, tavuk, hindi, tahıllar, kuruyemişler, ayçiçeği, peynirde bol miktarda bulunduğunu, dışardan takviye olarak da günlük olarak 50-100 mcg tablet dozunda alınabileceğini belirtti.SIRADAKİ HABER