HaberlerMedicana haberBebeğin Zeka Gelişimi İçin Tiroide Dikkat

Bebeğin Zeka Gelişimi İçin Tiroide Dikkat - Medicana haber

Medicana International Samsun Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Dr. Feyzi Gökosmanoğlu, hamile annelerin bebeklerinin zeka gelişimi için tiroide dikkat etmesi gerektiğini belirtti

Bebeğin Zeka Gelişimi İçin Tiroide Dikkat

Tiroid bezinin her türlü büyümesine guatr denilir. Gebelikte tiroid bezi bir miktar fizyolojik olarak büyüyebilmektedir. Gebelikte antikorların pozitifliği tiroid fonksiyonları normal olsa bile düşüğe neden olabilir. Tiroid antikorları pozitifliği tüp bebek tedavisi başarısızlığı için risk faktörlerindendir.
Medicana International Samsun Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Dr. Feyzi Gökosmanoğlu, "Doğurganlık çağındaki kadınlarda görülen birçok endokrin bozukluk çocuk sahibi olabilmeyi engellemekte ve gebelik süresince de anne ve çocuk üzerinde istenmeyen sonuçlara yol açabileceği için uygun şekilde tedavi edilmelidir" diye konuştu.

Tiroid Hastalığı belirtileri gebelik belirtileriyle karışabilir

Medicana International Samsun Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Dr. Feyzi Gökosmanoğlu, şu bilgilendirmelerde bulundu: "Guatr, gebelik öncesinde tanı konmuş olabileceği gibi gebelik esnasında da gelişebilir. Tiroid hastalığı belirtilerinin gebelikte gözlenen belirtilerle çarpıntı, halsizlik, iştahsızlık, bulantı, kusma, halsizlik ile benzer olması tanı ve tedaviyi geciktirebilir, bu nedenle hastaların endokrin muayenesi olması önemlidir.

Gebelikte iyot eksikliği bebekte zeka geriliğine neden olabilir
Gebelikte iyot eksikliğini önlemek için iyotlu tuz, deniz ürünleri ve iyottan zengin gıdalar ve gıda ekleri ile günlük 150-200 mikrogram iyot alınması sağlanmalıdır. İyot eksikliği düzeltilmezse, ağırlık derecesiyle bağlantılı olarak bebeğin zeka düşüklüğünden, ağır gelişme ve sinir sistemi bozukluklarına varan tablolar ortaya çıkabilmektedir.

Tiroid Hormon Yetmezliği Anne ve bebekte Olumsuz Etkiler Göstermektedir
Dr. Gökosmanoğlu, gebe kadınların yüzde 2?sinde hipotiroidi geliştiğini, bunun da haşhimato tiroiditine bağlı olduğunu söyledi. Dr. Gökosmanoğlu, "Hem annede hem de bebek üzerinde tiroid hormon yetmezliğinin olumsuz etkileri vardır. Annede düşükler, gebelik zehirlenmeleri,doğum sonrası kanama riski, halsizlik, kansızlık, bebekte ise doğumsal hipotiroidi, çocukta zeka ve bilişsel fonksiyon bozuklukları bulunur. Bu nedenlerle annede saptanan hipotiroidi çok önemlidir" ifadelerini kullandı.

Gebelikte Zehirli Guatra Dikkat
Dr Gökosmanoğlu, "Gebelerde hipertiroidi (zehirli guatr) gebelikte yüzde 0,2-1 sıklıkla rastlanmaktadır. Vakaların çoğu graves hastasıdır. Zehirli guatr, annede düşük, gebelik ile ilişkili hipertansiyon, erken doğum eylemi, anemi, enfeksiyon, kalp ritm bozuklukları ve daha ilerlemiş olgularda kalp yetmezliği ve tiroid krizine yol açabilir. Bebek açısından anne karnında gelişme geriliği, ölü doğum ve erken doğuma neden olabilir. Bu nedenlerden dolayı gebelerin endokrinoloji kliniklerinde takibi ve tedavisi hem anne hemde bebek sağlığı açısından çok önemlidir." açıklamalarını yaptı.

EN ÇOK OKUNANLAR

Korkuluklara tekme atan genç dereye düşerek hastanelik oldu

1 Korkuluklara tekme atan genç dereye düşerek hastanelik oldu

Aydın'daki çiftlikte samanlar alev aldı

2 Aydın'daki çiftlikte samanlar alev aldı

İzmir'de kısıtlama kurallarına uymayanlara 3 milyon lirayı aşkın ceza

3 İzmir'de kısıtlama kurallarına uymayanlara 3 milyon lirayı aşkın ceza

Park halindeki pikap alev alev yandı

4 Park halindeki pikap alev alev yandı


SIRADAKİ HABER