HaberlerSamsun haberAvukatlık Yasası teklifine Samsun'dan istifalı tepki

Avukatlık Yasası teklifine Samsun'dan istifalı tepki - Samsun haber

Samsun Barosu Başkanı Avukat Kerami Gürbüz, Avukatlık yasasındaki değişiklik talebine tepki göstererek istifa etti

Avukatlık Yasası teklifine Samsun'dan istifalı tepki

AK Parti tarafından TBMM'ne getirilen Avukatlık Yasası Teklifi ile alternatif baro kurulmasının önünü açmaya Samsun'dan istifalı tepki geldi. Samsun Barosu Avukatları Atatürk Anıtı'na çelenk bıraktıktan sonra Baro Başkanı Kerami Gürbüz açıklamalarda bulundu. Gürbüz, TBMM'ne getirilen kanun teklifini kabul etmediklerini belirterek, "Samsun Barosu Başkanlığından istifa ediyorum" dedi.

ÇOKLU BAROYA TEPKİ

Samsun Barosu tarafından Avukatlık Kanunu'ndaki değişiklik tasarısına tepki göstermek için Atatürk Anıtı'nda avukatların katılımıyla bir tören gerçekleştirildi. Törende anıta çelenk bırakıldı. Ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması gerçekleştirildi. Sonrasında bir açıklama yapan Samsun Baro Başkanı Av. Kerami Gürbüz içinde çoklu baro sisteminin de olduğu avukatlık sistemindeki değişiklik teklifinin Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne (TBMM) sunulmasına tepki gösterdi. Kerami Gürbüz konuşmasının sonunda teklife tepki göstermek için istifa etti.

 İŞ İSTENMEYEN NOKTALARA GELDİ
Av. Kerami Gürbüz yaptığı konuşmada, "5.5 yıldan beri büromdan çok baroya giderek işimden çok baroyu ve mesleğimi düşünerek en riskli günlerde de hiç çekinmeden risk alarak baro başkanlığı görevini ifa etmeye çalıştım. Her zaman Samsun Barosu'nu siyaset üstü tutmaya çalıştım. Samsun Barosu'nda yönetim kurulu arkadaşlarım da biliyorlari demokratik bir yapı sergilemek için elimden geldiğince yapamadığım yerler olmuş olabilir ama sergilemeye çalıştım. Ama bugün gelinen nokta itibariyle 5,5 yıl içerisinde maalesef artık iş istenilmeyen noktalara geldiği için, bizim gibi geçiniz 80 tane baro başkanını Yargı Reformu Strateji Belgesi açıklanacak diye külliyeye koşan 45 tane baro başkanı ve tabanımızdaki bütün tepkileri göze alarak göğüsleyerek adli yıl açılışında külliyeye giden 23 tane baro başkanı da bir kenara itilerek bu yasa teklif edilebiliyorsa, bizlere de itimat edilemiyorsa bütün iyi niyetimize rağmen bu iyi niyete karşı olumlu bir adım görünemiyorsa artık bu işin götürülecek tarafı kalmamıştır arkadaşlar. Bana haklarınızı helal edin. Ben an itibariyle Samsun Barosu Başkanlığı görevinden istifa ediyorum. Ve bu görevi sürdürmeyeceğim. Hepinize hem bunu bugünkü şartlara tepki olarak hem de geçtiğimiz 15 gün içerisinde yaşananlardan dolayı yaşadıklarımdan dolayı ifade etmek istiyorum" dedi.
Gürbüz yaptığı bu açıklama sonrası cübbesini çıkarıp yürüyerek alandan ayrıldı.

 

EN ÇOK OKUNANLAR

Antalya-Konya yolunda feci kaza: 2 ölü, 4 yaralı

1 Antalya-Konya yolunda feci kaza: 2 ölü, 4 yaralı

Samsun'da bıçaklı saldırı: 3 yaralı

2 Samsun'da bıçaklı saldırı: 3 yaralı

AK Parti Milletvekili Gürel'den "Baro" açıklaması

3 AK Parti Milletvekili Gürel'den "Baro" açıklaması

Cihat Arslan play-off kararını değerlendirdi

4 Cihat Arslan play-off kararını değerlendirdi

Korkutan anız yangını

5 Korkutan anız yangını

Osmaniye'de trafik kazası:1 yaralı

6 Osmaniye'de trafik kazası:1 yaralı

Fatsa'da kamyon işyerine girdi

7 Fatsa'da kamyon işyerine girdi

Fındık fiyatları ne kadar? 11 Temmuz Cumartesi serbest piyasa fındık fiyatları

8 Fındık fiyatları ne kadar? 11 Temmuz Cumartesi serbest piyasa fındık fiyatları

Vahşet: 6 yaşındaki kız çocuğu boğularak öldürüldü

9 Vahşet: 6 yaşındaki kız çocuğu boğularak öldürüldü

11 Temmuz Cumartesi Samsun hava durumu

10 11 Temmuz Cumartesi Samsun hava durumu


SIRADAKİ HABER