Samsun'da Kurtuluş Yolu'na yeni düzenleme

Samsun'da Kurtuluş Yolu'na yeni düzenleme - Samsun haber

Samsun Büyükşehir Belediyesi, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 19 Mayıs 1919'da Milli Mücadeleyi başlatmak için Bandırma Vapuru ile Samsun'a gelişinin ardından Amasya'ya gidişinde kullandığı 98 kilometrelik 'Kurtuluş Yolu' ile ilgili 'Sokak Sağlıklaştırma' çalışmaları başlatıyor

Samsun Büyükşehir Belediyesi'nce, 'Kurtuluş Yolu Sokak Sağlıklaştırma' Projesi çerçevesinde güzergah üzerinde yer alan İlkadım ilçesindeki Müftü Sokak ve Unkapanı Caddesi'nde sokak sağlıklaştırma çalışmaları ile cephe düzenleme, peyzaj ve trafik düzenlemesi yapılacak. Çalışma kapsamında, araç ve park alanları, kaldırım ve bordürler yenilenecek. Şehrin kültürel yapısına uygun kent mobilyaları tasarlanacak. Aydınlatma ve cephe iyileştirme düzenlemeleri ile güzergah Kurtuluş Yolu'ndaki tarihi doku ile bütünleştirilecek.

Samsun'da Kurtuluş Yolu'na yeni düzenleme

  KURTULUŞ YOLU'NA SOKAK SAĞLIKLAŞTIRMA
Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, "Amacımız bir bütün olarak Kurtuluş Mücadelesi'nin Samsun'dan başlayıp tüm Anadolu'ya yayılmasını gösteren şekilde bir çalışma. Daha önce Kurtuluş Yolu üzerinde yer alan bölgelerde sanat yapılarını yaptık. Kilometre taşlarını yerleştirdik. O dönemde kullanılan araçların benzerlerini güzergaha konumlandırdık. Şimdi de Kurtuluş Yolu güzergahı üzerinde yer alan Unkapanı Caddesi ve Müftü Sokağı da içeren 'Sokak Sağlıklaştırma Projesi' başlattık. Şehrin kültürel mirasına sahip çıkıp, tarihi sokakları ihtişamlı günlerine döndürmek istiyoruz. Projemiz ile daha önce Kurtuluş Yolu'nda yaptığımız çalışmalar bütünlük arz edecek ve bu alanda kentimizin tarihi ihtişamını yansıtan bir bütünlük ortaya çıkacak " diye konuştu.