HaberlerSamsun haberYıldırım Ve Yılport'tan Planlı İftiralara Tepki

Yıldırım Ve Yılport'tan Planlı İftiralara Tepki

Yıldırım Ve Yılport'tan Planlı İftiralara Tepki

Yılport Samsunspor Başkanı Yüksel Yıldırım, Yılport şirketiyle ilgili planlı ve haksız iftiraları kendisini ve Samsunspor'u yıpratmak için uydurulduğunu açıkladı

Yılport Samsunspor Başkanı ve Yıldırım Holding Ceosu Yüksel Yıldırım, Yılport limanlarıyla ilgili iftiralara sert tepki gösterdi.  Yıldırım, "Bana yapılan planlı ve haksız iftiraları kınıyorum. @Samsunspor'un şampiyonluğunu engelleyemeceksiniz. Ölümüne Samsunspor!" paylaşımında bulundu.

Yılport Holding A.Ş.'den yapılan açıklamada ise Yılport'un işlettiği limanlarda  uyuşturucuyla mücadelenin ve yakalanan uyuşturucu miktarının 9 kat arttığını, Yılport'un bunun için gerekli her türlü teknolojik gelişimin limanlarda uygulandığı belirtildi.

Yılport Holding A.Ş.'den kamuoyuna yapılan açıklamada şöyle denildi:

"Ekvador'daki Puerto Bolı'var limanından yola çıkan bir yük gemisinin, Panama'dan geçişi sırasında Panama güvenlik birimleri tarafından durdurularak, gemide yasa dışı madde ele geçirilmesi sebebiyle basında ve sosyal medyada yer alan iddialar üzerine kamuoyunu bilgilendirme zorunluluğumuz doğmuştur.

10 ÜLKEDE 22 LİMAN

Yılport Holding A.Ş. olarak, dünyanın 10 ülkesinde, 22 adet limanın işletmeciliğini yapıyoruz. Çalıştığımız limanların bazılarında, bilhassa Latin Amerika'daki limanlarımızda, maalesef kaçakçılık girişimleriyle karşılaşmaktayız. Limanlarımızı en üst seviyede kaçakçılığa karşı mücadele ekipmanlarıyla donatsak dahi, yasa dışı örgütler, farklı yöntemler deneyerek kaçakçılık faaliyetleri denemektedirler. Buna karşılık biz de kolluk kuvvetleriyle eş güdüm içinde çalışarak, her yıl tonlarca kaçak mal yakalıyoruz ve yerel güvenlik birimlerine teslim ediyoruz.

Yılport Holding A.Ş. olarak bahse konu olan Puerto Bolîvar limanının işletmeciliğini üstlenmekteyiz. Bir terminal işletmecisi olarak asli görevimiz, sahiplerinin limanımıza getirdiği yükleri gemilere yüklemek ve gemilerle limanımıza gelen yükleri sahiplerine teslim etmektir. Puerto Bolı'var limanımızda da içi dolu konteyneri mühürlü şekilde sahamıza alıp, gümrük ve emniyet teşkilatlarının kontrolünden geçtikten sonra, gemiye yüklemekteyiz. Puerto Bolıvar'da herhangi bir ticaret, yani mal alım satımı yapmayıp, sadece liman işletmeciliği gerçekleştirmekteyiz. Sorumluluğumuz, gemiye kargo yükleme ve gemiden kargo boşaltmakla sınırlıdır.

KAÇAKÇILIKLA MÜCADELE İÇİN GÜVENLİK GÜÇLERİYLE İŞBİRLİĞİ

Bu limanımızda kaçakçılıkla mücadele için, yerel emniyet kuvvetleri, gümrük yetkilileri ve ABD güvenlik kurumu Department of Homeland Security ile iş birliği içinde çalışıyoruz. Liman sahamızda emniyet birimlerine ek olarak özel güvenlik hizmeti almaktayız. Kapalı devre kamera sistemiyle limanımız 24 saat izlenmekte, limana giren ve çıkan tüm araçlar ve araçların sürücüleri denetlenmektedir.

Gemiye yükleme öncesi emniyet kuvvetlerinin belirlediği konteynerleri, tespit sahalarına alıp konteynerlerin kontrol için kolluk kuvvetlerinin denetimine açılması hizmeti vermekteyiz. Deniz tarafında ise kendi özel güvenlik botumuz ile 24 saat devriye dolaşmaktayız ve Ekvador Donanması'ndan emniyet desteği almaktayız. Birçok başarılı kaçakçılık operasyonunda, yerel polis teşkilatı ile eş güdüm içinde çalışarak, bizden talep ettikleri bilgi ve hizmetleri limanımız içinde kendilerine sağladık ve sağlıyoruz. Kaçakçılığın Latin Amerika'da uzun yıllardır mücadele edilen bir sorun olduğunu biliyor ve bizden beklenen önlemleri alarak limanımızda tüm kargo süreçlerimizi güvenli hale getiriyoruz.

Kamuoyu Açıklaması

Puerto Bolıvar'a son 5 yılda yaptığımız yatırımlarla, atıl durumda kalmış bu limanı canlandırarak, limanı geliştirdik ve limanımızda istihdam sağladık. Dünyanın en büyük gemicilik şirketlerinden MSC, Maersk, Hamburg Süd, Sealand gibi konteyner taşımacılığı yapan firmaları limanımıza getirdik. Yatırım planımız dâhilinde yeni liman ekipmanı, yeni vinçler, yeni iskele inşaatı yapmaktayız ve deniz tarafında derinleştirme işlemlerimiz devam etmektedir.

YILPORT'LA YAKALANAN UYUŞTURUCU 9 KAT ARTTI

Öte yandan ABD Uyuşturucu ile Mücadele Dairesi'nin (Drug Enforcement Administration / DEA) yayımladığı raporlarda, Puerto Bolı'var Limanı'nın Yılport Holding işletmesine geçtiği 2016 yılından beri, limanda yakalanan uyuşturucu miktarının 9 kat arttığı belirtilmektedir. Bu konuda DEA, Yılport Holding'in liman işletmesinden memnun olduğunu, Yılport'un Puerto Bolı'var Limanı'na yaptığı teknolojik yatırımlar sayesinde yakalanan uyuşturucu miktarında gözle görülür bir şekilde büyük artış sağlandığı kaydedilmektedir.

Şirketimiz bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da faaliyet gösterdiği tüm ülkelerde, güvenlik güçleriyle iş birliği içinde, yasa dışı madde ticareti ve kaçakçılıkla mücadelesini 7/24 sürdürecektir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur."