Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi (İBF) tarafından düzenlenen “Merkezsiz Sosyal Ağlar” başlıklı seminer, İletişim Bilimleri Fakültesi Lidya Salonunda gerçekleştirildi.

İBF İletişim Tasarımı ve Yönetimi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Kemal Elciyar’ın konuşmacı olduğu seminere öğretim üyeleri ve öğrenciler katılım gösterdi. Konuşmasında merkezsiz sosyal ağların dijital dünyadaki avantajlarına değinen Doç. Dr. Kemal Elciyar şunları söyledi:

“Merkezsiz ağlar yeni bir dünya kuruyor”

“Sosyal ağlar dediğimiz ağlar web teknolojisi ile doğrudan ilişkilidir ve bugün bildiğimiz sosyal ağlar Web 2.0 teknolojisine dayanır. Bu ağlar belirli bir merkezden kontrol edilen ağlardır. Web 3.0 ile birlikte merkezi olmayan ağlar ortaya çıkmaya başladı. Merkezsiz ağların en bilinen örneği blokzincir dediğimiz ağlardır. Merkezsiz sosyal ağlar veri güvenliği, şeffaflık, yenilik, gizlilik ve dayanıklılık gibi özellikleri nedeniyle yaygın olarak kullanılır. Bugün baktığımızda Facebook gibi merkezi bir yapılanması olmayan birçok sosyal ağ oluşturulabilmektedir. Günümüzde bazı merkezsiz sosyal ağlar olarak Mastodon ve Dtube önemli örnekler olarak yer almaktadır.”

“Merkezsiz Sosyal Ağlar” semineri soru-cevap kısmının ardından sona erdi.