Konya ve çevresinde geçtiğimiz hafta sonu etkili olan kuvvetli fırtınanın ardından, uzmanlar önümüzdeki çarşamba ve perşembe günü için tekrar fırtına uyarısı yaptı, hafta sonu ise yağış müjdesi verdi.

Konya, Orta Akdeniz’den gelen fırtınalı hava dalgasının etkisi altına giriyor. Haftanın en rüzgarlı günlerinin, Konya ve çevresinde çarşamba ve perşembe günü yaşanacağı tahmin ediliyor. Konya Meteoroloji 8. Bölge Müdürlüğü Bölgesel Tahmin Merkezinin hava tahmin raporlarında rüzgarın hızının zaman zaman saatte 60 kilometreye kadar çıkması bekleniyor. Hafta içinde de hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde ve bulutlu hava dalgalanmasının devam edeceğinin altını çizen Meteoroloji 8. Bölge Müdürlüğü Bölgesel Tahmin Merkezi Teknik Şefi Hayati Alkan, “Geçtiğimiz hafta sonu yurdumuz ve bölgemiz Orta Akdeniz üzerinden gelen yağış sisteminin etkisi altında kaldı. Aynı zamanda kuvvetli fırtına etkisini bölgemizde gösterdi. Konya merkezde saatte 85 ila 90 kilometre hıza ulaşan rüzgar değerleri gerçekleşti. İlçelerde de saatte 110 ila 120 kilometre hıza kadar esen güneyli rüzgar etkili oldu. Aynı zamanda toz savrulması olayı da gerçekleşti” dedi.

“Hava sıcaklıkları mevsim normallerinin oldukça üzerinde seyrediyor”

Önümüzdeki günlerde hava sıcaklıklarının 30 derece seviyelerine çıkacağını ifade eden Teknik Şef Hayati Alkan, “Bu hafta bölgemizde hava genellikle hep parçalı ve az bulutlu. Cumartesi günü hafta sonu yine Orta Akdeniz üzerinden gelen yağışlı sistemin etkisi olacak. Cumartesi günü bölgemiz genelinde sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlar görülecek. Hafta içerisinde genellikle parçalı bulutlu bir hava bizi bekliyor. Sıcaklıklar mevsim normallerinin üzerinde seyredecek. Özellikle bugünden itibaren 28 ila 30 derece bandına sıcaklıklar yükseliyor. Hava sıcaklıkları mevsim normallerinin oldukça üzerinde seyrediyor. Gece sıcaklıkları ise 10 ila 15 derece arasında değişiyor” şeklinde konuştu.

(ÖZEL) 300 milyon yıldır bu anı bekliyorlar (ÖZEL) 300 milyon yıldır bu anı bekliyorlar

“Rüzgar çarşamba, perşembe günleri yine saatte 50 ila 60 kilometre hızına varabilecek”

Çarşamba ve perşembe gününe dikkat çeken Hayati Alkan, “Hafta içerisinde yine rüzgarlar güney yönlerden orta kuvvette ve yer yer kuvvetli olarak esmesi bekleniyor. Özellikle çarşamba, perşembe günleri yine saatte 50 ila 60 kilometre hızına varabilecek şekilde güneyli rüzgarlar görülecek. Yağış durumlarına baktığımızda Konya için yüzde 21 oranında uzun yıllara göre normallerin altında seyrediyor şu anda. Yağış durumlarında bir azlık söz konusu. Ancak hafta sonu cumartesi günü bir yağışın etkisi olacak. Onun haricinde hafta içerisinde sıcaklıklar zaten mevsim normallerinin üzerinde seyredecek. Kuvvetli rüzgarla ilgili dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir. Özellikle alerjik rahatsızlıkları olanlar bu dönemde toz savrulması, toz taşınımı gibi hadiseler de gerçekleşeceği için alerjik rahatsızlıkları olanlar artı ağaçların ve direklerin devrilmesi veya tabela ve çatıların uçması gibi olaylara karşı vatandaşlarımızın dikkatli ve tedbirli olması gerekmektedir” diye konuştu.

Kaynak: iha