Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası ile İstanbul Gedik Üniversitesi arasında yapılan işbirliği ile hayata geçirilen projede, bugün itibarıyla kursiyer kadınlar, geleceğin nitelikli iş gücüne hazırlanmak için ilk derslerine başladılar.

Kütahya Organize Sanayi Bölgesi, kadınların endüstriyel sektördeki potansiyelini artırmayı hedefleyen "Kütahya’da Kadın Kaynakçı Yetişiyor" projesine ev sahipliği yapıyor. Bu önemli proje kapsamında, gerekli teknik ekipmanlar, atölye ve sınıflar, uygulamalı eğitimlerde kullanılacak tüm materyaller Kütahya Organize Sanayi Bölgesi tarafından sağlanıyor.

Kadın kaynakçı adayları, 22 Nisan ile 3 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşecek olan eğitimlerde toplamda 90 saatlik teorik ve pratik eğitim alacaklar. Bu eğitimler, sektördeki ihtiyaçlara uygun olarak şekillendirilmiş ve katılımcıların becerilerini en üst seviyeye çıkarmayı amaçlıyor.

Kütahya Organize Sanayi Bölgesi, bu önemli projenin merkezinde yer alarak kadınların teknik becerilerini geliştirmelerine imkan sağlıyor. Kursiyerler, deneyimli eğitmenler eşliğinde kaynakçılık konusundaki bilgi ve yeteneklerini artırırken, aynı zamanda iş dünyasında kendilerine istihdam alanı edinme fırsatı elde edecekler.

"Kadınların iş gücüne katılımını teşvik etmek istiyoruz"

Projenin önemine dair bir açıklama yapan Kütahya Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Tolga Eskioğlu, "Kadınların endüstriyel sektördeki istihdamını artırmak ve onların teknik becerilerini geliştirmek amacıyla bu projeye ev sahipliği yapmaktan gurur duyuyoruz. Kütahya Organize Sanayi Bölgesi olarak, kadınların iş gücüne katılımını teşvik etmek ve onlara destek olmak bizim için büyük önem taşıyor. Bu proje ile kadınların mesleki yeteneklerini artırarak, iş dünyasında daha güçlü bir konuma gelmelerine katkı sağlamayı amaçlıyoruz" ifadelerine yer verdi.

Proje, sadece kadınların istihdamına değil, aynı zamanda cinsiyet eşitliği ve toplumsal cinsiyet algısının değişimine de katkı sağlamayı hedefliyor. Kadınların endüstriyel sektördeki varlığı, sadece ekonomik anlamda değil, toplumsal açıdan da önemli bir adım olarak değerlendiriliyor.

Kütahya’da toprak ve su analiz laboratuvarı faaliyete geçti Kütahya’da toprak ve su analiz laboratuvarı faaliyete geçti

Kütahya’da başlayan bu önemli eğitim programı, kadınların mesleki becerilerini geliştirerek güçlü ve etkin bir şekilde iş gücüne katılmalarına imkan tanıyarak, bölgenin ekonomik kalkınmasına ve Kütahya Organize Sanayi Bölgesi’nin potansiyelinin daha da artmasına katkı sağlayacak.

Kaynak: iha