Samsun’da bir okulda Dünya Su Günü’ne özel etkinlik düzenlendi. Etkinlikte öğretmen ve öğrenciler yaptıkları deneyler, sergiler, konser ve okudukları şiirlerle farkındalık oluşturmaya amaçladı.

Atakum İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından “Tasarruf & İsraf Programı” kap, “Dünya Su Günü” etkinliği düzenlendi. Dünya Su Günü etkinliğinde Fatih Sultan Mehmet Ortaokulu öğretmen ve öğrencilerinin hazırlamış olduğu koro konser verdi. Halkoyunları ekibi Folklor gösterisi sundu. Şiirler okundu, sergi ve deney köşeleri oluşturuldu. Öğretmen ve öğrencilerin yaptığı konuşmalarda; yaşamın vazgeçilmez kaynağı olan suyun önemi vurgulandı. Su kaynaklarının sürdürülebilirliği konusunda farkındalık oluşturulmaya çalışıldı. Suyun insan hayatındaki kritik rolüne dikkat çekildi. Temiz su kaynaklarının korunması ve suyun etkin bir şekilde kullanılmasının sadece bugünün değil gelecek nesillerin de refahı için hayati öneme sahip olduğu ifade edildi.

Programda öğrencilerle bir araya gelen Atakum İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet İrfan Yetik, “Sizler geleceğin dünya liderleri ve sorumluluk sahiplerisiniz. Su kaynaklarının korunması ve sürdürülebilirliği konusunda bilinçli adımlar atarak dünyayı daha yaşanabilir hale getirebilirsiniz. Bu konuda çevrenize topluma örnek olabilirsiniz, unutmayın her şey sizin elinizde, suyun kıymetini bilin ve gelecek nesillere sağlıklı bir dünya bırakın” dedi.

Su ile ilgili çeşitli verilerde paylaşan Yetik, “Nüfusun hızla artması, buna karşılık su kaynaklarının sabit kalması sebebiyle su ihtiyacı her geçen gün artmaktadır. Dünyada kişi başına su tüketimi yılda ortalama 800 metreküp civarındadır. Dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 20’sine karşılık gelen 1,4 milyar insan yeterli içme suyundan mahrum olup, 2,3 milyar kişi sağlıklı suya hasrettir. Buna ek olarak, 2050 yılında su sıkıntısı çeken ülkelerin sayısı 54’e, bu şartlarda yaşamak zorunda kalan insanların sayısı 3,76 milyara yükselecektir. Bu durum 2050 de 9,4 milyar olması beklenen dünya nüfusunun yüzde 40’ının su sıkıntısı çekeceği anlamına gelecektir. Yeryüzünde her yıl çoğunluğu çocuk olmak üzere 2 milyon insan uygunsuz su kullanımı ve kötü hijyenik şartlar neticesinde ortaya çıkan bağırsak enfeksiyonlarından hayatını kaybetmektedir” dedi.

Yetik son olarak Dünya Su Günü vesilesiyle suyun önemini hatırlatarak bu konuda daha fazla farkındalık oluşturulmasına vesile olan herkese teşekkür ederek, israfın önlenmesine dönük etkinliklerinin artarak devam edeceğini ifade etti. Programda ayrıca suyun hayatiyetine dair resimlerin ve açıklamaların olduğu bir sergi ile su üzerine deneylerin yapıldığı deney köşesi katılımcıların ziyaretine açıldı.

Atakum Fatih Sultan Mehmet Ortaokulunda düzenlenen etkinliğe Şube Müdürleri Dursun Yürükçü, İsmail Kirendibi, veliler ve öğrenciler katıldı.