2024 Yılı Teknik Destek Programı kapsamında Pasinler Ticaret ve Sanayi Odası tarafından uygulanacak olan “Pasinler ilçesine özgü kaybolmaya yüz tutmuş ürünlerin markalaşması” isimli projenin destek sözleşmesi imzalandı.

Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansı hizmet binasında gerçekleşen imza törenine, KUDAKA Genel Sekreteri Oktay Güven, Pasinler Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Taşbaşı katıldı.

Tekman’da futbol turnuvası Tekman’da futbol turnuvası

Proje kapsamında, sağlanacak danışmanlık hizmeti ile Pasinler ilçesine özgü “etli ekmek”, “kıymalı”, “yağlı”, “Pasinler köfte”, “Pasinler Hasankale güveç”, “Hasankale dövme Kebap”, “Pasinler Bal” coğrafi işaret ve teknik desteği sağlanarak, ekonomiye kazandırılması hedefleniyor. Coğrafi işaretlerin alınması, Pasinler markasının Türk standartlarının üstüne çıkması, coğrafi işaretlerin alınması amacıyla Türk Patent ve Marka Kurumuna başvuru yapılması için danışmanlık hizmeti sağlanması planlanıyor.

Pasinler Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Taşbaşı, “Göreve geldiğimiz günden itibaren, kaybolan değerlerimizi ön plana çıkarmaya çalışıyoruz. Bugüne kadar 2 ürünümüze coğrafi işaret aldık. Hasankale lavaşı ve Pasinler odun ateşinde yaprak dönere coğrafi işaret alarak ilçemize kazandırdık. Bu proje ile de ilçemizde üretilen ürünlere coğrafi işaret alacak, danışmanlık hizmeti sunacağız. Projenin hazırlanması aşamasındaki gayretleri için çalışma arkadaşlarıma ve KUDAKA Genel Sekreteri Oktay Güven’e ve proje koordinatörlerine teşekkür ederim” dedi.

Kaynak: iha