Samsun’da Asri Mezarlık Şehitliği ve Şehitlik Anıtının aydınlatmasının neden ve ne zamandan beri yanmadığını bilmiyorum. Hem kurban bayramı hem de kurban bayramı sonrasında yaptığım gece ziyaretlerimde  Samsun Asri Mezarlık Şehitliğinin ve Şehitlik Abidesinin aydınlatmasının yanmadığını yerinde gördüm , bir şehit yakını olarak bunu  bir sorumsuzluk olarak algıladım ve çok üzüldüm.

         Halbuki şehitlik içerisindeki üç aydınlatma projektörü ve Şehitler anıtındaki iki  projektör gece  aydınlatması için yapılmış ve faaliyete geçirilmişti. Biz şehit yakınları yetkililerden daha iyi bir aydınlatma beklerken  aydınlatmanın yanmadığını ya da  yakılmadığını görüyoruz. Hiçbir şekilde şaşkınlık yaşamıyoruz ama üzülüyoruz. Biz şehit yakınları üzülürken şehitlerimizin kemiklerinin sızladığını da biliyoruz. Şehitlikteki bu aydınlatma projektörleri geceleri ne zamandan beri yanmıyor yani aylardan beri mi günlerden beri mi bunu da tam olarak bilmiyoruz. Bu projektörleri kim yakıyor ya da kim yakmıyor,kim kontrol ediyor yada etmeli onu da bilmiyoruz. Şunu biliyorum ki şehitliklerin bakımı onarımı kontrolü Türk Silahlı Kuvvetlerinden alınmıştı. Tahminim şehitlik aydınlatması aylardan beri yanmıyor. Çalışıyorsa eğer güvenlik kameralarının kayıtlarından bu aydınlatma projektörlerinin geceleri yanıp yanmadığını  tesbit etmek elbette  mümkündür. Şunu hiç unutmadık ki Samsun Asri mezarlık şehitliğinde çok yakın bir tarihte  kameraların ve görevlilerin gözü önünde şehit mezarlarından koskoca adamlar tarafından bayrak direği ve bayraklar çalındı. Yıllar öncesine yolculuk yaparsak yine bu şehitlikte bir çok şehit mezarının  baş  taşları da  kırıldı. Bunları birileri unutmuş olabilir ama o şehitlikte canından can yatan hiç kimsenin bunları unutması mümkün değildir. Tüm yaşanan bu olumsuzluklar Asri mezarlık şehitlik aydınlatmasının bir mecburiyet olduğunu düşündürmekle beraber aynı zamanda  şehitlerimize gösterilmesi gereken bir vefa ve saygıdır. Bunun aksini düşünen var mıdır bilmiyorum. Ama bildiğim ve gördüğüm bir gerçek var ki ,3 ayrı gece yaptığım ziyaretlerde Asri mezarlık şehitliğinin ve Şehitlik Abidesinin aydınlatma projektörlerinin yanmadığıdır. Hem bir vatandaş hem de bir şehit yakını olarak bu durumdan rahatsızlık duyuyorum. Buradaki sorumsuzluk kimin bilmiyorum. Arızadan dolayı mı belirsiz bir zamandan beri şehitlik aydınlatma projektörleri yakılmıyor yoksa tasarruf gerekçesi ile mi şehitlik aydınlatması yapılmıyor? Bu sorunun neden kaynaklandığı da açıklanmalıdır.

      Her ne sebeple olursa olsun şehitlik  aydınlatmasının ihmal edilmesini sadece şehit yakını kimliğimle değil ,bir vatandaş olarak da içime sindiremiyorum. Zaten büyük bir acı yaşıyoruz ,birde böyle olumsuzluklar gözümüzün içine baka baka yapılınca kahroluyoruz. Maalesef sorunları halının altına süpürerek çözemiyoruz. Şehitliklerimiz ve eklentileri mutlaka sorumluluk sahibi birisine zimmetlenmeli , günlük her türlü bakımı ,onarımı ve tüm bunların  takibi bu görevli yada görevliler tarafından yapılmalıdır. Bu yapılmazsa ,bugün aydınlatma sorunu çözülür ama yarın yine başka bir sorun bizleri üzmeye devam eder. Geçici  ve göstermelik çözümler çözüm değildir. Şunu hiçbir zaman unutmayalım ,şehitlerimiz için ne yaparsak yapalım, onlara borcumuzu ödeyemeyiz. Şehitlerimize çok şey borçluyuz ve minnettarız. Aksini düşünen var mıdır ,bunu düşünmek bile istemiyorum. Rahatsızlık verdiklerimiz olabilir. Sorun onların sorunu. Şehitlikte ışıklar neden yanmıyor diye sormayalım mı?

        AYHAN HAMLI