‘DENETİMLERİMİZ DEVAM EDECEK’

Samsun Büyükşehir Belediyesi Zabıta Dairesi Başkanlığı ekipleri yaklaşan Ramazan Bayramı nedeniyle vatandaşların yoğun alışveriş yaptığı market, manav gibi işyerlerinde fiyat etiketi kontrolü, etiket fiyatı ve kasa ödemesi arasında herhangi bir uyumsuzluğun olup olmadığı, ürünlerin son kullanma tarihlerinin kontrolü gibi konularda yaptıkları denetimleri yoğunlaştırdı.

Vatandaşların huzur, sağlık ve güvenliği için 7/24 görev başında olan Büyükşehir Belediyesi Zabıta Dairesi Başkanlığı ekipleri, rutin denetimlerini Ramazan Bayramı nedeniyle sıklaştırdı. Yaklaşan bayram nedeniyle şeker, çikolata ürünlerinin alışverişinde artış olurken denetimde bulunan ekipler market raflarındaki ürünlerin gramajı, son kullanma tarihleri ve fiyat etiketlerini inceledi. Ürünlerin etiket fiyatlarını tek tek yazan ekipler, daha sonra kasa fiyatlarıyla karşılaştırdı. Denetimlerde, tespit edilen eksiklikler ve yapılması gerekenler hakkında işletmeler bilgilendirilerek gerekli idari işlem uygulandı.

 Özellikle marketlerde fiyat etiketi, reyon ile kasa arasındaki fiyat farkı gibi durumlara bakıyoruz. Bunla ilgili olumsuzluk tespit ettiğimiz durumlarda 6502 sayılı Tüketici Koruma Kanunu’na göre tutanak tutup cezai işlem uyguluyoruz. Halkımızın bu konuda şikayetleri olursa ‘ALO 153’ üzerinden şikayetlerini iletebilirler. 2023 yılında 2952 tane market denetlenip 194 tutanak tanzim edilmiştir. Özellikle bayram öncesi marketlerde şeker ve çikolata ürünlerinde sıkı bir denetim yapıyoruz. Burada amacımız tüketicilerimizi korumak. Bu bilinçle çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz” diye konuştu.