Gaziantep’te scooter ile yolun karşısına geçmeye çalışan Ezgi Yiğit’e çarparak ölümüne, arkadaşı İrem Şimal Toprak’ın ise ağır yaralanmasına neden olan ehliyetsiz sürücü Osman S.’nin tutuksuz yargılandığı davada mahkeme heyeti Toprak’ın gelecek duruşmada dinlenmesine karar vererek duruşmayı 12 Şubat tarihine erteledi.

Gaziantep’te 12 Nisan 2022 tarihinde akşam saatlerinde Batıkent mevkiinde yaşanan kazada Osman S. (17) idaresindeki 27 SR 997 plakalı otomobil, scooter ile evlerine dönmekte olan iki arkadaşa çarpmıştı. Otomobilin çarpması sonucu 17 yaşındaki lise son sınıf öğrencisi Ezgi Yiğit hayatını kaybederken İrem Şimal Toprak ağır yaralanmıştı. Feci kazanın ardından ehliyetsiz olduğu belirlenen Osman S. gözaltına alınmış, çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderilmişti. Osman S., 28 gün sonra serbest bırakılmıştı.

Gaziantep Çocuk Ağır Ceza Mahkemesinde devam eden davanın duruşmasına tutuksuz sanık Osman S. katılmazken maktul Ezgi Yiğit’in ailesi ve avukatları hazır bulundu.

Yiğit ailesi Avukatı Ahmet Ergin Sözen, kazada yaralanan İrem Şimal Toprak’ın yeniden dinlenmesini ve bilirkişi raporu alınmasını talep ederek güvenlik kamerası kayıtlarının 2 yıldır mahkemeye getirilmediğini söyledi.

“Sanık dışarıda serbest dolaşıyor”

Geçtiğimiz günlerde İhlas Haber Ajansı’na açıklamalarda bulunan Ezgi Yiğit’in babası Mehmet Şahin Yiğit, “O günden bugüne bizim hayatımız zindan oldu. Bizi karanlıkta yaşamaya mahkum ettiler. Bizim hayatımız alt üst oldu ama sanık dışarıda serbest dolaşıyor. Defalarca çıkan raporlarda kızımı asli kusurlu buldular. Madem elinizde bir kamera görüntüsü yok, bu kusuru nasıl tespit ettiniz. Biz bir anlam veremiyoruz. Eğer onların mantıklı bir cevapları varsa bizi de aydınlatsınlar. Biz de kızımızın kusurlu olduğunu bilelim hiç olmazsa tamam diyelim, başımız üstüne, yani bir kabullenelim ama bu haksızlığı kabullenemiyoruz. Bize yapılan haksızlık çok büyük bir haksızlık” dedi.

“Bizim ışığımızı söndürdüler”

Baba Şahin, "Kızımın saçının bir tek teline S. ailesinin tamamını değişmezdim. Biz iyi bir aileydik, güçlü bir aileydik, güçlü bağlarımız var ama bizim ışığımızı söndürdüler. Bizi çok sarstılar. Biz şu anda yaşadığımızın o güzel yaşamımızda gülemiyoruz. Kahkaha atamıyoruz, sırıtıyoruz, sadece sahte gülüş yapıyoruz. Biz içimizden gelerek sevinemiyoruz artık. Bir defa yürek acı çekti mi, yürek insana hep doğruyu söyler. Beyin istediğini söyler ama yürek hep doğruyu söyler. Yürek müsaade etmiyor. Onun için biz peşindeyiz. Bu can bu tende olduğu sürece peşini bırakmayacağım” ifadelerini kullandı.

Mahkeme heyeti, kazada yaralanan Toprak’ın gelecek duruşmada dinlenmesine karar vererek duruşmayı 12 Şubat tarihine erteledi. Mahkeme heyeti, ailenin ve avukatlarının beyanları ile mevcut dosya dikkate alınarak mağdur Şimal Toprak’ın gelecek duruşma dinlenmesine karar vererek duruşmayı erteledi.