Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Şube Müdürlüğü tarafından düzenlenen ‘Veli Buluşması Etkinliği’ne katılarak kurs merkezlerinde eğitim gören öğrencilerin aileleriyle bir araya geldi.

Her annenin evladının iyi bir eğitim alıp güzel bir meslek sahibi olmasını isteyeceğini ve bunun için gecesini gündüzüne katarak çaba gösterdiğini söyleyen Seçer, “Öyle anneler var ki sabahtan akşama kadar Tarsus’un sebze tarlalarında, meyve bahçelerinde çalışır, 24 saatini çocukları için harcar. Ben o anaların elini öpüyorum. Onları sevgiyle kucaklıyorum. Onlara saygı duyuyorum. Emeğe saygı duyuyorum. Alın terine saygı duyuyorum. Emeksiz hiçbir şey olmaz” diye konuştu.

Hayat ve ekonomik koşulların zor olduğunu aktaran Başkan Seçer, eğitim giderlerinin maliyetlerinin de yüksek olduğunu belirterek, "Çocukların eğitimine onların daha iyi eğitilmesine yeri geliyor bütçeniz yetmiyor. İşte orada devlet baba olacak, belediye olacak. Biz devlet babayız, belediye babayız” ifadelerini kullandı. Belediye başkanlarının hizmet sunduğu halkının sağlığını, mutluluğunu düşünmesi gerektiğini dile getiren Seçer, “Belediye başkanı kendi sağlığından, mutluluğundan önce halkının sağlığını, halkının mutluluğunu düşünecek. Gerekirse uyumayacak. Varsa yoksa sorumluluğunu üstlendiği vatandaşının hizmetinde olacak” şeklinde konuştu.

Mersin’in öğrenci kenti olduğunu vurgulayan Seçer, öğrenci kenti sıralamasında ilk 5 büyükşehir arasında yer aldığını söyledi. Mersin’de 4 üniversite olduğunu kaydederek öğrenciler için birçok imkanı sunduklarını hatırlatan Seçer, kurs merkezlerindeki eğitimin yanı sıra öğrencilerin sınav ücretinin de karşılanacağını ve tercih dönemi ise danışmanlık hizmeti verileceğini belirtti.

Dünya ile rekabet edebilmek için eğitimin çok önemli olduğunun altını çizen Başkan Seçer, şöyle konuştu; "Çocuklarımız okusun. Çocuklarımız eğitim alsın ki dünyayla rekabet etsin. ‘Hayatta en hakiki mürşit ilimdir’ demiş Kemal Atatürk. İlimin peşinden gidin. Biz de bu anlayışla 5 yıl önce belediye yönetimine geldiğimizde ‘Bu işe el atacağız’ dedik. Türkiye’nin ilk yedide olan belediyesiyiz biz, güçlüyüz. Dedik ki, ‘Bütçemizin önemli bir kısmını eğitime ayıralım’ ve şu anda 7 bin 200 öğrencimiz var bizim. Hem YKS hem LGS hazırlanıyorlar. 27 merkezimiz var. Her çocuğumuzun hakkı."

“Hizmetleri herkese anlatın, herkes faydalansın”

Üniversite kaydının ardından da ön lisans ve lisan öğrencilerinin tamamına 1 yıllık burs verildiğini hatırlatan Seçer, toplu taşımanın da öğrenciler için hala 1 TL olduğunu hatırlatarak, “Seçimlere kadar bu ilk 5 yıllık süreçte çocuklarımızdan bunun üzerinde bir para almayacaksınız dedim. 1 lira kaldı mı? Kaldı, başkanınız söz verdiyse yapar” dedi. Mercan İklim ve Çevre Bilim Merkezinin de çocuklar için açıldığını hatırlatan Seçer, ‘Mahalle Mutfakları’ ile 10 TL’ye 3 çeşit yemek yenildiğini, ‘İlk Çantam Projesi’ ile binlerce çocuğa eğitim materyali desteği sağlandığını ve ‘Halk Kart’ ile ihtiyaç sahiplerine direkt nakdi yardım yapıldığını hatırlattı. Seçer, velilerden bu hizmetleri herkese anlatmasını ve her kesimin bunlardan faydalanmasını istediğini söyledi.

“Büyükşehir Belediyesi yaparsa en kalitelisini yapar”

Seçer, Büyükşehir Belediyesinin ’Halkkart’ uygulaması olduğunu ve 10 binden fazla vatandaşın bu uygulama sayesinde temel gıda ihtiyaçlarını karşıladığını dile getirdi. Büyükşehir Belediyesinin hamile kadınlar için de ‘Hamile Bakım Sütü’ projesi olduğunu, yeni doğum yapmış anneler için de ‘Hoş geldin Bebek Yeni Doğan Destek Paketi’ olduğunu vurgulayarak, paket içerisinde hijyen malzemeleri, bebek bezi, bebek maması gibi ihtiyaç duyulan her ürünün yer aldığını ifade etti. Mersin’in kendi görev süresi boyunca farklı hizmet ve belediyecilik anlayışını gördüğünü söyleyen Seçer, “Mersin bizim belediyeciliğimizi gördü. Yol nasıl yapılır, asfalt nasıl dökülür, hizmetin kalitelisi nasıl olur, bizim dönemimizde gördü. Mersin Büyükşehir Belediyesi yaparsa en kalitelisini yapar. Bu dönemde gösterdik” diye konuştu.

Bu sene dağıtacakları Ramazan kolisinin 18 kilo olduğunu ve temel gıda maddelerinin en kalitesinin içerisinde yer aldığını anlatan Seçer, “Benim vatandaşım en kaliteli gıdayı tüketme hakkına sahiptir ve layıktır” ifadelerini kullandı.

Kaynak: iha