Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan "Cumhuriyet’e Doğru" tiyatro oyunu, Sinop’ta izleyiciler ile buluştu.

Sinop Kültür Merkezinde gerçekleşen gösterime, Sinop Valisi Dr. Mustafa Özarslan ve eşi Reva Beray Özarslan, Sinop İl Milli Eğitim Müdürü Osman Cebeci, protokol üyeleri, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Sinop’ta yoğun ilgiyle karşılanan ve kadrosunda birçok usta ismin bulunduğu "Cumhuriyet’e Doğru" tiyatro oyunu, 110 kişilik dev ekip ile sahnelendi.

Bir öğretmenin 10 yaşındaki öğrencisi Ali’ye Cumhuriyet’in ilanını anlatması ile başlayan tiyatro oyunu devamında; Milli Mücadele dönemini, Kurtuluş Savaşı’nı, Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının Türkiye Büyük Millet Meclisini kurmasını ve Cumhuriyet’in ilanını konu ediyor.

Milli Mücadele kahramanları ve birlik ruhunun sahnelendiği tiyatro oyununda izleyenler duygu dolu anlar yaşadı. Oyunda Hamdullah Suphi Bey’in Türkiye Büyük Millet Meclisinde İstiklal Marşı’nın kabulünü canlandırdığı sahneyi, tüm salon ayakta alkışladı.

Sinop’a 9 günde 158 bin araç ve 11 bin 791 ziyaretçi Sinop’a 9 günde 158 bin araç ve 11 bin 791 ziyaretçi

İzleyicilerin büyük beğenisini toplayan oyunun ardından sahneye çıkan Sinop Valisi Dr. Mustafa Özarslan, tüm ekibe tebriklerini ileterek oyunculara çiçek takdim etti. Vali Özarslan, konuşmasının ardından sahnede oyuncularla sahne selamı vererek hatıra fotoğrafı çektirdi.

Kaynak: iha