Sinop’ta üniversite öğrencileri Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında düzenlenen yarışmada hünerlerini sergiledi. Öğrenciler en iyi mantıyı, nokulu ve katlamayı yapabilmek için zamanla yarıştı.

Sinop’ta otomobil elektrik direğine çarptı: 2 yaralı Sinop’ta otomobil elektrik direğine çarptı: 2 yaralı

Sinop’ta Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında Sinop Üniversitesi ev sahipliğinde "Sinop yöresel lezzetleri ve hamur işleri" yemek yarışması düzenlendi. Sinop Üniversitesi Turizm Fakültesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü uygulama mutfağında gerçekleştirilen yarışmada, bölüm öğrencileri, en iyi nokulu, mantıyı ve katlamayı yapabilmek için zamanla yarıştı.

3 kategoride düzenlenen ve toplam 15 öğrencinin katılım sağladığı yarışmada, Sinop’un yöresel lezzetleri jürinin beğenisine sunuldu. Jüri üyeleri işçilik, sunum, lezzet ve hijyen konularında lezzetlere not verdi.

Yarışmada hazırlanan yemekler, jüri ve protokol üyelerinin beğenisini kazanırken Merve Şahin katlamada, Aleyna Kaya nokulda ve Edanur Fidan ise mantıda en çok puan alarak yarışmada birinci oldular.

Sinop Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şakir Taşdemir, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, üniversite olarak kentin turizmine her açıdan katkı sunabilmek adına birçok etkinlik hayata geçirdiklerini belirtti.

Turizm Haftası olması sebebiyle kentin yöresel lezzetlerinin ön plana çıkarılması için bir yarışma düzenlediklerini anlatan Taşdemir, “Tabii Sinop’un coğrafi işaretli üç tane hamur ürünü var. Bir tanesi katlama, bir tanesi nokul, bir tanesi de meşhur mantımız. Bu üç ürünü ayrı ayrı yapıyor öğrencilerimiz. Bu çerçevede hem yemeklerimizi tanıtıyoruz, hem de bu alanlarda öğrencilerimizin yetkinliklerini geliştiriyoruz. Biz üniversite yönetimi olarak böyle etkinliklerin turizme ve öğrencilerimize olan katkısının çok önemli olduğunu düşünüyoruz" dedi.

Nokul yarışmasında birincilik elde eden Turizm Fakültesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü birinci sınıf öğrencisi Aleyna Kaya, daha önce hiç nokul yapmadığını Sinop nokulu yapmayı ilk kez burada denediğini birincilik başarısı elde ettiğim için çok mutlu olduğunu belirtti.

Mantı yarışmasında birinci olan Edanur Fidan, daha önce bilmediğim bir yemek olduğunu kısa sürede öğrenip yaparak birinci olduğu için çok mutlu olduğunu ifade etti.

Kaynak: iha