HaberlerFındık Fiyatları HaberleriUsta, fındık fiyatlarını TBMM'ye taşıdı

Usta, fındık fiyatlarını TBMM'ye taşıdı - Fındık Fiyatları Haberleri

MHP Grup Başkanvekili Erhan Usta, TBMM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada fındığın sorunlarına değindi. Usta, 'Bu yıl fındık üreticisi fındığını maliyetinin altında vermek durumunda kaldı ve bunun da tek sorumlusu hükümet' dedi

Usta, fındık fiyatlarını TBMM'ye taşıdı

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Grup Başkanvekili ve Samsun Milletvekili Erhan Usta, partisi adına verdiği grup önerisi ile TBMM Genel Kurulu'ndafındıkta yaşanan sorunlar ve çözüm önerileri üzerine konuştu.

FINDIK, TÜRKİYE İÇİN DE ÖNEMLİ

Fındığın Karadeniz Bölgesi için çok önemli bir ürün olduğunu belirten Usta, "Karadeniz'de zaten bir çay var, bir de fındık var. Onun dışında sanayi çok sınırlı, turizmle ilgili de yeni yeni bir şeyler yapılmaya çalışılıyor. Dolayısıyla fındık Karadeniz açısından çok önemli, aslında aynı oranda Türkiye açısından da önemli. Dünya fındık üretiminin yaklaşık yüzde 70'ini, ihracatının ise yüzde 75'ini biz yapıyoruz. 8 milyon kişi üretimden ihracata kadar bu zincir içerisinde bu işten bir şekilde ekmek yiyor" diye konuştu.

FINDIK FİYATLARI DÜŞÜYOR, ÜRETİCİ MAĞDUR OLUYOR

Fındık sorununun konuşulması için hep geç kalındığını kaydeden Usta, "Fındıkla ilgili bana göre en büyük sorun fındığın bir sürü yapısal sorunu var ama fındık meselesini biz hep yumurta kapıya gelince konuşuyoruz. Yani hasat ortaya çıkıyor,fındık fiyatları düşüyor, üretici mağdur oluyor, bu fındıkla ilgili neler yapılacak, neler yapılması gerekir hususu ancak o zaman gündeme geliyor. Hâlbuki fındığın yapısal sorunları var ve bu yapısal sorunların çözülebilmesi için de yalnızca bu dönemde konuşulması değil de, etraflı bir şekilde çalışılması lazım. Fındık meselesinde ciddi bir şekilde hem üretici mağdur oluyor hem de ülke olarak yeteri kadar döviz girdisi elde edemiyoruz. O yüzden bu meseleyi etraflıca konuşmak lazım, o sıcak iklimin dışındaki vakitlerde konunun konuşulması lazım, dolayısıyla kalıcı çözümleri konuşmamız lazım" dedi.

FINDIKTA VERİM DÜŞÜK

Fındıkta verimin düşük olduğunu bu yüzden ilk önce fındık üreticisinin yoksullaştığını söyleyen Usta, "Verimin artırılması için alınması gereken tedbirler var. Hem dünya ortalamasına göre düşük verimimiz hem de verim giderek düşüyor, bunu bir görmek lazım.Fındık çok dalgalı ve iklime çok duyarlı hâlde. Fındık ağaçlarının gençleştirilmesi ihtiyacı var. Önümüzdeki dönem için ciddi riskler sunuyor" ifadelerini kullandı.

YABANCI FİRMA MAĞDUR EDİYOR

Fındık fiyatlarının yüksek olduğunu ifade eden Usta, “Özellikle bu yıl fındık üreticisi fındığını maliyetinin altında vermek durumunda kaldı ve bunun da tek sorumlusu hükümet. Çünkü zamanında tedbirler alınmadığı için fındık üreticisi mağdur oldu. Bir monopson var, tek alıcılı bir piyasa var o da yabancının elinde. Bir tane yabancı firma Türkiye'deki yurt içerisindeki bütün fındık fiyatlarını belirliyor, o zincir bir şekilde geliyor ve üreticiyi mağdur ediyor, maliyetinin altında bir fiyatla üretici ürününü satmak durumunda kalıyor. Dolayısıyla, ilk önce yapmamız gereken şey fiyatın garanti altına alınması. Piyasada yüzbinlerce satıcı var, üretici var ancak alıcı bir tane. Onun karşısında zaten bir örgütlenme imkânı yok. Dolayısıyla fiyatı o yabancı firmanın istediği gibi belirlemesine imkân verilmemesi lazım, devletin bu konuyu düzenlemesi lazım" sözlerini kaydetti.

TMO BAŞARILI OLAMADI

TMO’nun fiyat belirlemede başarılı olamadığını söyleyen Usta, "TMO piyasaya geç giriyor, randevu sistemiyle çalışıyor. 10 lira fındık fiyatı açıkladı, 8 liradan fındık satılıyor. Alım merkezlerinin daha fazla kalıcılaştırılması lazım. Fire hakkıyla ilgili yüzde 10'dan yüzde 3'e düşürüldü, buralar da problemler var. Üreticinin depolama imkanı da yok. Fındığını vermek durumunda kalıyor, parasını da aldığı yok yani fındık üreticiden çıkıyor, çikolata olarak biz bunları yemeye başlıyoruz, bütün dünya yiyor ama hâlâ ortada ne verilen bir fındık fiyatları var ne de üretici parasını alabilmiş. Depolama imkânı olsa ürünü arz etmediği zaman piyasaya istediği fındık fiyatlarının bir miktar yükselmesi gibi bir sonuçla mutlaka karşılaşabiliriz" dedi.

SIRADAKİ HABER
}