X Reklamı Kapat

'Askerimizi Geri Çekmeyeceğiz'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Türkmenistan'a yapacağı ziyaret öncesi Atatürk Havalimanı Devlet Konuk evinde açıklamalarda bulundu.

 'Askerimizi Geri Çekmeyeceğiz'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gaziantep'in Karkamış ilçesinin Suriye'nin Cerablus kasabasının karşısında bulunan bölümü, IŞİD ve PYD tehdidine karşı 15 gün süreyle özel güvenlik bölgesi ilan  edilmesiyle ilgili sorulan bir soruya, '15 günden sonra ne getirir ne götürür bunu gelişmeler belirleyecek. Fırat'ın batısı olarak da Türkmen kardeşlerimizin Akdeniz'e uzadıkça Türkmen kardeşlerimizin yaşadığı bölgeler. Bundan dolayıda güvenlik güçlerimiz buradaki hassasiyeti artırdı' şeklinde cevap verdi.

Erdoğan bir basın mensubunun Türkmenistan ile bir doğalgaz anlaşması işbirliğinin söz konusu olup olmadığı yönünde sorulan bir soruya, 'Türkmenistan ile bu konu herzaman gündemimizde oldu. Bir çok adımları daha önce görüşmüştür. Bunlar gündemimizde yer alabilecek konulardır' şeklinde konuştu.

'ASKERİMİZİ ÇEKMEYECEĞİZ'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Irak Merkezi Yönetimini eleştirerek, 'Irak'ın hassasiyetleri Irak üzerine bir çok ülkenin attığı adımlar, yaptıkları operasyonlar var. Biz o ülkelerin hiç birine benzemiyoruz. Başta DEAŞ terör örgütü olmak üzere tüm terör örgütlerinin cirit attığı yer Irak. Bu terör örgütleri bizim için tehdit unsuru oluşturmaktadır. Söylenen nedir. Davete icabetle Irak'a geldik. Kabul ülkemize yapılacak bir saldırıda merkezi yönetimin davetini mi bekleyeceğiz. Böyle bir şeyi bekleme diye bir lüksümüz yok. Irak Merkezi Yönetim oradan ülkemize yapılacak herhangi bir terör saldırısına gerekli tedbiri alamıyorsa gerekli tedbiri biz alırız. Biz bunu yeni kullanmıyoruz. Ya siz bu tedbirleri alın ya da biz almak durumunda kalacağız. Bizi buna zorlamayın diye defalarca söylemişizdir. DAEŞ'in Irak'ta gerçekleştirdiği işgal ve bu işgale karşı merkezi yönetim bir şey yapamamıştır. Biz ise 2014 yılı sonunda Haydar İbad'ın bizden talebi üzerine buraya eğitim vermek üzere askerimizi gönderdik. Kampın kurulmasından bu yana bir buçuk yıla yakın   zaman geçti. İnsana sormazlar mı neredeydiniz, buralar kuruldu, yapılandırmalar yapıldı. Şimdi kalkıyorsunuz böyle açıklamalarda bulunuyorsunuz. Dün Milli İstihbarat Müsteşarımızı merkezi yönetime gönderdik orada görüşmeler yaptılar. Ben bugün konferans yaptım ve biz bu işin şu anda askerimiz geri çekmek gibi bir şey söz konusu olamaz. Oradaki eğitim sürecimize devam edeceğiz. Orada bulunmamız bir muharip asker bulundurmak noktasında değil sadece bizim orada eğitim veren subay ve askerlerimizin korumasına yönelik takviye olmuştur. Açıklanan rakamlar uçuktur. Bulundurduğumuz asker sayısıyla alakası yoktur' diye konuştu.EN ÇOK OKUNANLAR

Sürpriz isimler yolda

1 Sürpriz isimler yolda

Samsunda suç örgütü şüphelisi 10 kişi tutuklandı

2 Samsun'da suç örgütü şüphelisi 10 kişi tutuklandı

Samsunda patpat kazası 1 ölü, 1 yaralı

3 Samsun'da patpat kazası: 1 ölü, 1 yaralı

Samsunda tüfekle ev kurşunlayan zanlı yakalandı

4 Samsun'da tüfekle ev kurşunlayan zanlı yakalandı

Yeni stat herkesi büyüledi

5 Yeni stat herkesi büyüledi

Futbolcular şaştı kaldı

6 Futbolcular şaştı kaldı

Samsun Halk Sağlığı Müdürlüğünden sıcak uyarısı

7 Samsun Halk Sağlığı Müdürlüğünden 'sıcak' uyarısı

Samsunda sahte polis tutuklandı

8 Samsun'da sahte polis tutuklandı

Samsunspor 3 veya 4 maç oynayacak

9 Samsunspor 3 veya 4 maç oynayacak

İbre zulayı patlattı

10 İbre zulayı patlattı


SIRADAKİ HABER