Samsun Haber: Bacalarda 'sessiz' ölüm tehlikesi

Samsun Haber: Samsun Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Rıza Zengin, 'Karbonmonoksit zehirlenmelerinden kaynaklı ölümler, baca temizliğinin yapılmaması ve lodosun etkisiyle meydana gelen geri tepmelerden dolayı yaşanıyor' dedi.

Bacalarda 'sessiz' ölüm tehlikesi

Havaların soğumasıyla birlikte sobaların kurulduğunu ifade eden Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Rıza Zengin, vatandaşları baca temizliği konusunda uyardı. Baca temizliğine gereken hassasiyetin gösterilmesi gerektiğini vurgulayan Zengin, baca temizliğinin yapılmaması ve lodosun etkisiyle meydana gelen geri tepmelerinden dolayı ölümlerin yaşandığını hatırlattı.

YETKİLİ FİRMALARA DEVRETTİK

Kış sezonuyla birlikte bacalardan kaynaklı ev yangınlarının arttığını kaydeden Zengin, bu yangınların ise baca temizliğinin yapılmamasından dolayı çıktığını dile getirdi. İtfaiye olarak baca temizliğini yetkili firmalara devrettiklerini kaydeden Zengin, “Vatandaşlarımız, Büyükşehir Belediyesi’nin sitesinden yetkili baca firmalarına ulaşabilirler. Sobalar, kurulmadan baca temizliğinin yapılması gerekiyor. Baca temizliği son derece önemli, yine soğuk havalarda soba yakımına da dikkat edilmeli, vatandaşlarımız sobanın olduğu odalarda yatıyor. Rüzgarın etkisiyle karbonmonoksit zehirlenmelerinden kaynaklı ölümler yaşanıyor. Sobanın kurulduğu odada yatılacaksa, soba mutlaka söndürülmeli. Temiz oksijen girişi mutlaka sağlanmalı” ifadelerini kullandı.

ELEKTRİKLİ BATTANİYELER

Soba kurulurken, çok fazla borunun takıldığını belirten Zengin, bunun yanlış olduğunu söyledi. Zengin, “Soba borularının standart bir kurulum şekli var, baca girişine bir metre yakın mesafede ve boruların çok uzatılmaması gerekiyor. Soba, bacaya ne kadar yakın olursa çekişi de o kadar iyi olur. Özellikle kış mevsiminde elektriğe aşırı yüklenme olabiliyor, soba kullanmayan vatandaşlarımız elektrikli ısıtıcı kullanıyor. Zaman zaman elektrikli battaniyelerden kaynaklı yangınlara da şahit oluyoruz. Evden ayrılan herkesin mutlaka prize takılı fişleri çıkarması gerekiyor. Bir unutkanlık büyük yangınlara neden olabiliyor” şeklinde konuştu.

Zeynep Irmak ÖCALEN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da vurguna baskın

1 Samsun'da vurguna baskın

Havzalı şehit Samsun'a getirildi

2 Havzalı şehit Samsun'a getirildi

Samsun'da bu kursu bitirenler işsiz kalmıyor

3 Samsun'da bu kursu bitirenler işsiz kalmıyor

Vali Kaymak'a hediye etti

4 Vali Kaymak'a hediye etti

Samsunlular dikkat! Yağmur geliyor...

5 Samsunlular dikkat! Yağmur geliyor...

Lider Samaras

6 Lider Samaras

Samsunspor Sportif Direktörü Coşkun Zeren: 'Zoru başarıyoruz'

7 Samsunspor Sportif Direktörü Coşkun Zeren: 'Zoru başarıyoruz'

Geleneğimiz 'Tirit' değil 'Selit'

8 Geleneğimiz 'Tirit' değil 'Selit'

Bu projeler şehre değer katacak

9 Bu projeler şehre değer katacak

Evlerdeki cihazlara dikkat!

10 Evlerdeki cihazlara dikkat!


SIRADAKİ HABER