Samsun haber gazetesi
X Reklamı Kapat

Tarihsizlik ölümün diğer adıdır

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 'Tarihe yüz çevirmek milletin birikim ve deneyimlerini inkarla eşdeğerdir. Diyebiliriz ki, tarihsizlik ölümün diğer adıdır' dedi.

Tarihsizlik ölümün diğer adıdır

Bahçeli, MHP Grup toplantısında konuştu. Bahçeli, tarihin millet için kimlik kaynağı, kültür ve tecrübe vahası olduğunu belirterek şöyle konuştu: “Türk milletinin kadim bir tarihi, engin ve köklü bir kültürü vardır. Milliyetçilik ise bu iki zemin üzerinden yükselen birlikte yaşama ve gelecekte var olma irade ve iddiasıdır. Tarihe yüz çevirmek milletin birikim ve deneyimlerinin inkarla eşdeğerdir. Diyebiliriz ki, tarihsizlik ölümün diğer adıdır. Kültürü yok saymak ise acı verici yıkım ve yok oluş serüvenine meydan açmak, çanak tutmaktır. Türk milleti sahnesine çıktığından beri bağımsız yaşamaktan başka ikinci bir yol ve tercih tanımamış, aksi dayatmaları hüsranla tanıştırmıştır. Türklük asırlar boyunca özgürlüğe sımsıkı sarılmış, kaynaklarından kopmamanın kutlu varlığı idame ve idare etmeyi başarmıştır. Hiçbir karanlık emel milletimizin yaşama azmini kıramamıştır. Hiçbir felaket milletimizin kutlu yürüyüşünü durduramamıştır.” 

Bahçeli, konuşmasında “Türk milleti tarihin yüz akı ve ta kendisidir" ifadesini kullandı. Geçmişimizde zaferler kadar buhranlı dönemler de olduğunu anlatan Bahçeli, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Sevindiğimiz kadar üzüldüğümüz, fetihlerimiz kadar acıklı fetret devirlerine mahkum olduğumuz gizlenmeyecek kadar gerçektir. Bilhassa 1919’lu yıllar, toprak ve insan kayıplarının milletimizdeki yılgınlığa neden olduğu, ataletin bütün vatan sathına yayıldığı bir dönemin yürek yaralayıcı tarihidir. Bu tablo, vatanımızı paylaşmak için haritalar üzerinde pazarlık yapıldığı, topraklarımızın sömürgeci güçlerce birbirine ikram edildiği, tersanelerimize girilip ordularımızın dağıtıldığı, aydınlarımızın dağınık ve bulanık kurtuluş reçeteleri peşinde koştuğu karanlık bir devrin gerçekleridir. O yıllarda millet zillete uğramıştı. Milli iffet işgalle zehirlenmiş, iradesizlik ile mühürlenmişti. Fakat Türk milleti esaret illetini asla kabullenmemiş, asla izzet-i nefsine yedirmemişti.”EN ÇOK OKUNANLAR

FETÖ sanığı dört komutanın tahliye talepleri reddedildi

1 FETÖ sanığı dört komutanın tahliye talepleri reddedildi

Giresunda karakol saldırısının faillerinden 3ü ölü, 1i yaralı ele geçirildi

2 Giresun'da karakol saldırısının faillerinden 3'ü ölü, 1'i yaralı ele geçirildi

Trumpun benzeri devir teslim törenini pür dikkat izledi

3 Trump'un benzeri devir teslim törenini pür dikkat izledi

Anayasa değişiklik teklifi 16 Maddesi 342 oyla kabul edildi

4 Anayasa değişiklik teklifi 16. Maddesi 342 oyla kabul edildi

Cinayet zanlısı Uzman Çavuş Kocaeline getirildi

5 Cinayet zanlısı Uzman Çavuş Kocaeli'ne getirildi

İnsanlık ölüyor, onlar fotoğraflıyor

6 İnsanlık ölüyor, onlar fotoğraflıyor

Beşiktaşta korkutan ahşap bina yangını

7 Beşiktaş'ta korkutan ahşap bina yangını

Anayasa değişikliği teklifinin 18 maddesi 343 oyla kabul edildi

8 Anayasa değişikliği teklifinin 18. maddesi 343 oyla kabul edildi

MHP Kocaeli Milletvekili Saffet Sancaklı TBMMde

9 MHP Kocaeli Milletvekili Saffet Sancaklı TBMM'de

Mecliste kritik oylama sona erdi

10 Meclis'te kritik oylama sona erdi


SIRADAKİ HABER