Haberler"Karadeniz'de 3. Sıradayız"

"Karadeniz'de 3. Sıradayız"

Samsun Arı Yetiştiriciliği Birlik Başkanı Rasim Kaplan, 2015 yılının Samsunlu arıcılar açısından olumlu geçtiğini ve Karadeniz Bölgesi'nde üçüncü sırada olduklarını kaydetti.

2015 yılının değerlendirmesini yapan Arı Yetiştiriciliği Birlik Başkanı Rasim Kaplan, bu sene kışın sert geçmediğini ve 2016 yılından da umutlu olduklarına vurgu yaptı.

“2016 YILI DAHA İYİ GEÇECEK”

Kaplan, bu sene bal üretiminin geçen seneye oranla biraz daha fazla olduğunu belirterek, “2015 yılında arıcılık, Samsun’da iyiye yakın bir seviyede geçti. Son yaptığımız araştırmalar neticesinde bu sene bal üretiminin bin 300 tonun üzerinde olacağını düşünüyoruz. 2014 yılında Samsun’da bin 200 ton bal üretilmişti. Bu sene az da olsa bal üretiminde bir artış yaşadık. Geçen sene çiçek balı olmamıştı, bu sene de kestane balı olmadı. 2016 yılının bal üretimi adına daha iyi geçeceğini düşünüyorum” dedi.

“KARADENİZ’DE 3. SIRADAYIZ”

2016 yılının mevsimsel olarak arıcılık için daha verimli geçeceğinin altını çizen Kaplan, “Bu sene sonbahar mevsimi iyi geçti. Arıcılar bu süreyi az arı kaybıyla geçirdiler. Geçen sene Sonbahar mevsimi oldukça sert geçmişti. Arıcıların arı kayıpları çok olmuştu. Bu sene sonbaharda arıcılar geçen senelere oranla fazla mağdur olmadı. Samsun’da ortalama 65 bin kovan ile İlkbahara çıkarız diye düşünüyorum. Bu hacmimizle Karadeniz Bölgesi’nde bal üretiminde Ordu ve Giresun’dan sonra 3. sırada geliyoruz. Türkiye’de de bal üretiminde ilk 10’un içerisindeyiz” diye konuştu.

SIRADAKİ HABER
}