HaberlerEğitim Sen Samsun: Eğitimi dinselleştirmeye devam ediyorlar

Eğitim Sen Samsun: Eğitimi dinselleştirmeye devam ediyorlar

Eğitim Sen Samsun Şube Başkanı İsmail Yavuz, Mithatpaşa Anadolu Lisesi'nin taşınmasının yanlış karar olduğunu ifade ederek, ''İdeolojik yapılarıyla eğitimi dinselleştirmeye devam ediyorlar'' dedi

Eğitim Sen Samsun: Eğitimi dinselleştirmeye devam ediyorlar

Eğitim Sen Samsun Şube Başkanı İsmail Yavuz, eğitimin dinselleştirilmeye devam edildiğini söyledi.

15 Temmuz darbe girişiminden sonra hükümetin aklını başına alması gerektiğini ifade eden Yavuz, ''Çünkü yalnızca 'Alnı secdeye varanlar' diye kamu ve bürokrasi içinde kurumsallaştıranlar ve bunları oraya yerleştirenler geldiğimiz nokta itibariyle bir darbe girişiminde bulundu'' ifadelerini kullandı.

CHP Samsun İl Başkanı Akcagöz: Karar ideolojik

Eğitim-İş Samsun: Tamamen siyasi bir karar

Samsun'da imam hatip okuluna ihtiyaç var

15 TEMMUZ'DAN DERS ALINMADI
Şehrin en ilgi çeken ve odak noktası olan okulları imam hatip okullarına dönüştürülmesinin doğru bir uygulama olmadığını söyleyen Yavuz, ''Hükümetin 15 Temmuz darbe girişiminden sonra bu konuda aklını başına alması gerekirdi. Çünkü yalnızca 'Alnı secdeye varanlar' diye kamu ve bürokrasi içinde kurumsallaştıranlar ve bunları oraya yerleştirenler geldiğimiz nokta itibariyle bir darbe girişiminde bulundu. Ülkemiz parçalanmanın ve bölünmenin kıyısından döndü. Fakat buna rağmen hükümet ve yetkililer bu olayın akabininde de hala eğitimin dinselleştirilme politikalarından vazgeçmiş değiller. Elbetteki dini eğitime ihtiyaç var. Fakat bu plansız programsız bir şekilde özellikle merkezi okulları İmam Hatip'e çevirmek doğru bir uygulama değil. Sürekli olarak söyledikleri şey de 'Milletimizin beklentileri ve isteği bu yönde' demek oldu. Aslında milletimizin istekleri bu yönde değil. Hiçbir araştırmaya veya planlamaya dayanmadan yalnızca kendi ideolojik yapılarıyla eğitimi dinselleştirme, imam hatipleştirme ve mezhepçi bir politika üzerinden bu kararlara yol verme uygulamalarına devam ediyorlar. Burada Mithatpaşa'yı kaldırıyorsunuz uzakta bir yere gönderiyorsunuz ve burayı İmam Hatip Ortaokulu yapıyorsunuz. Yapacaksanız başka yerlere yapın, yeni inşaatlar yapın ve buralarda yeni okullar açın. Okul aile birliğinin, velilerin, öğrencilerin, öğretmenlerin demokratik haklarını kullanarak okulun taşınmasına müdahil olmaları lazım. Bizde sendikalar ve kitleler olarak bu konuya dahil olacağımızı belirtiyoruz'' ifadelerini kullandı.

Zerrin SOMUNCU

SIRADAKİ HABER
}