HaberlerAK Parti Samsun Milletvekili Kurt, 15 Temmuz'u Avrupa'ya anlattı

AK Parti Samsun Milletvekili Kurt, 15 Temmuz'u Avrupa'ya anlattı

AK Parti Samsun Milletvekili Hasan Basri Kurt, '15 Temmuz sonrası yaptığımız görüşmeler ötesinde artık 15 Temmuz'u Avrupa'nın, Avrupa Birliği üyesi ülkelerin bu süreçleri daha iyi anladığını, bu süreçlerle ilgili kafalarında ilk anda oluşturulan soru işaretlerinin büyük ölçüde kalktığını görmüş olduk' dedi.

AK Parti Samsun Milletvekili Kurt, 15 Temmuz'u Avrupa'ya anlattı

AK Parti Samsun Milletvekili Kurt, TBMM’de basın toplantısı düzenleyerek, Dışişleri Komisyonu olarak Romanya’ya ziyaretleri hakkında bilgi verdi. Kurt, 17 Ekim tarihinde 15 Temmuz darbe girişiminin anlatmak ve Parlamentolar arası diplomasiyi geliştirmek amacıyla ziyaret gerçekleştirdiklerini belirterek, “15 Temmuz darbe girişimini anlatmak, 15 Temmuz’da yaşanan olayları birinci ağızdan anlatmak üzere orada bulunduk. Onlar zaten 15 Temmuz’da hemen sonra Avrupa Birliği üyesi ülkeler arasında Türkiye’ye en hızlı destek açıklayan ülkeler arasındaydı. Onlardan çok ciddi destek aldık. Bizimle ilgili 15 Temmuz konusunda Türkiye Parlamentosu’nun arkasında olduklarını, Türkiye demokrasisinin arkasında oldukları beyanları çok güçlüydü” ifadelerini kullandı.

Köstence’de TİKA’nın çalışmaları ziyaret ettiklerini hatırlatan Kurt, “TİKA orada zaten Türklere yönelik çalışmalar yapmıyor, Romanya halkına karşı duyarlı. Oradaki yetimhanelerin bakımı, onarımı ile ilgili çalışmaları var. Orada bir Türkiye- Romanya hükümetleri eskiye dayalı bir okul var. Oradaki öğrencilerle, öğretmenlerle buluştuk” şeklinde konuştu.

Kurt açıklamalarına şöyle devam etti:

“Romanya’nın sürece verdiği destek, Türkiye’nin NATO içerisinde Romanya ile ilişkilerinin geliştirilmesi yönünde ve NATO’nun güçlü bir üyesi olarak Türkiye’ye inanması bizler için sevindirici. Ziyaretimiz neticesinde 15 Temmuz sonrası yaptığımız görüşmeler ötesinde artık 15 Temmuz’un neticesinde Avrupa’nın çok daha iyi anladığı, Avrupa Birliği üyesi ülkelerinin bu süreçleri daha iyi anladığı, bu süreçlerle ilgili kafalarında ilk anda oluşturulan soru işaretlerinin büyük ölçüde kalktığını, Türkiye’nin demokrasisine, Türkiye’nin bölgedeki gücüne inandıklarını görmüş olduk.”

SIRADAKİ HABER
}