Davutoğlu'ndan Biden'e zor soru

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun, ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden ile yaptıkları görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında sorduğu soru şaşırttı.

Davutoğlu'ndan Biden'e zor soru

Dolmabahçe Başbakanlık Ofisi’nde düzenlenen basın toplantısında konuşan Başbakan Ahmet Davutoğlu, Türkiye ve Amerika ilişkilerinin soğuk savaş döneminden bu yana ortak stratejik vizyona dayılı olarak yapılandırıldığını ifade etti.

Biden’a Türkiye içerisinde yürütülen terörle mücadele çalışmaları konusunda da bilgi verdiğini anlatan Davutoğlu, “Türkiye 2013’te çözüm sürecini başlatma suretiyle tek bir şey hedef edinmiştir. O da silahlı bütün güçler Türkiye’den çıkması. Güvenlik güçleri dışında hiç bir silahlı gücün bulunmaması. Dost ve müttefik hiçbir ülkenin eminim kendi sınırları içinde meşru halka hesap veren hükümetin kontrolündeki güçler dışında hiçbir gücün bir şehri mayınlarla döşemesine, hendek ve barikatlar kurmasını kabul edebileceğini düşünmüyorum. Türkiye nasıl Amerika’da bir kasabada dahi bir El Kaide mevcudiyeti hendek ve barikat kursa ona karşı Türkiye’nin tutumu net olurdu. Biz aynı açık ve net tutulu PKK’yı da terör örgütü gören ABD ve AB üyesi ülkelerden görmekten memnuniyet duyuyoruz. Sayın Biden’ın dünkü görüşmeleri tabii Türkiye demokratik bir ülke. Dostlarımız, müttefiklerimiz geldiğinde tabii herkesle görüşmeler yapar ve her görüşü dinler. Bu konuda kendilerinin temaslarında olağanüstülük görmüyoruz ama beklentimiz şudur ki resmi bütün olarak görmek. Tek bir boyut ile değil bütün boyutları ile resmi görmek. Kendisi ile terörle mücadelemiz konusunda bütün perspektifi boyutlarıyla ve PKK’nın terör faaliyetlerinin bölge güvenliğini de tehdit ettiği konusundaki kanaatlerimizi paylaştık. Dostça bir görüşme cereyan etti. Türkiye’nin ulusal güvenlik kaygıları bellidir. ABD’nin bu kaygıları doğru anlaması bizim için önemlidir. PKK bizim için DEAŞ gibi bir terör örgütüdür. YPG, PKK ile olan doğrudan özdeşliği dolayısıyla Suriye’de Türkiye için gittikçe artan bir tehdit haline dönüşmektedir. Türkiye içinde de teröre karşı verdiğimiz mücadele son silahlı unsur Türkiye’yi terk edene kadar sürecektir. Aynı zamanda Türkiye’de demokratik hukuk devleti kuralları özenle korunacaktır” ifadelerini kullandı.EN ÇOK OKUNANLAR

15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nde zincirleme kaza; 1 yaralı

1 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nde zincirleme kaza; 1 yaralı

Küçükçekmece silahlı çatışma çıktı: 1 ölü

2 Küçükçekmece silahlı çatışma çıktı: 1 ölü

Alkollü sürücü kırmızı ışıkta duran araçları biçti

3 Alkollü sürücü kırmızı ışıkta duran araçları biçti


SIRADAKİ HABER