Kılıçdaroğlu: Fındık fiyatını Türkiye'nin belirlemesi lazım

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Trabzon'da yaptığı konuşmada, 'Fındık fiyatını Türkiye'nin belirlemesi lazım. Yıllardır fındık fiyatını Türkiye belirlemiyor. Dünya fındık borsası neden Türkiye'de olmasın' ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu: Fındık fiyatını Türkiye'nin belirlemesi lazım

Trabzon’da STK ve parti temsilcileri ile buluşan Kılıçdaroğlu, gündemi değerlendirdi.

Konuşmasına Siirt’in Şirvan ilçesinde yaşanan maden kazası ile başlayan Kılıçdaroğlu “Türkiye iş kazalarında neden Avrupa’nın birincisi neden en çok iş kazasında ölümler Türkiye’de Avrupa’da birinci dünyada ikinciyiz. Aklı başında olan yöneticiler yani ülkeyi yönetenler geleceği düşünerek karar alırlar. Önlemini alırsınız bütün eksikleri giderirsiniz sonunda işçiye dersiniz ki arkadaş yer altında çalışın. Biz kaza olduktan sonra önlem alıyoruz. Aklı başında olan hükümetler kaza gerçekleşmeden önce önlemini alıyor aramızdaki temel farklılık budur. Bu farklılığı bugüne kadar emin olun bu hükümete anlatamadık. Ya önceden önlem alın Avrupalı nasıl alıyorsa siz de alın Japonya nasıl alıyorsa siz de alın. Kurallar belli niye biz yapmıyoruz talimatlar belli niye biz yapmıyoruz. Kaza oluyor işçi hayatını kaybediyor hep beraber ağlıyoruz. Avrupalı öyle yapmıyor. Ondan sonra ben önlemimi aldım ne yapalım Allah’tan geldi dersiniz. Biz herşeyi Allah’a emanet ediyoruz. Kendi kusurlarımız bile Allah’a havale ediyoruz. Bu doğru değil” şeklinde konuştu.

 

“CHP iktidarında nerede kaçak çay görsek toplayacağız ve alanda imha edeceğiz”

Fındık ve çayın bu bölgenin geçim kaynağı olduğuna dikkat çeken Kılıçdaroğlu, “Doğu Karadeniz ‘in kilit illerinden birindeyiz Trabzon’un Fatih’ten bu yana önemli bir kent olduğunu bütün dünya biliyor aslında. Yavuz Sultan Selim’in 24 yıl yönettiği Trabzon. Kanuni Sultan Süleyman’ın doğduğu kent Trabzon. Trabzonlu bir Osmanlı Padişahıdır. Trabzonlular sadece kendi tarihleriyle değil kültürleri ve sanatlarıyla da ne kadar gurur duysalar azdır. Trabzon Türkiye’nin bereketli illerinden birisidir. İki ürünü var fındık ve çay. Çayı Rize ile fındığı bütün Karadeniz ile paylaşır. İki ürün de bu bölge için stratejiktir iki üründür. Çünkü iki ürün bu bölgenin temel geçim kaynağıdır. Eğer devlet bu ürünleri startejik ürün olarak kabul etmezse bu iki üründen beklenen geliri bölge halkı alamaz. Alamazsa göç verir. İnsanlar iş için başka yerlere giderler. Eskiden burası 8 milletvekili çıkarırdı, şimdi 6 milletvekili çıkarıyor. Kaybettirene oylarımızı verdik şimdi şikayet ediyoruz. Başkasından şikayet edeceğimize önce kendimizi sorgulamalıyız. Çay üretimi stratejik bir üründür. Türkiye’nin bir bölgesine gidin tamamı kaçak çayla besleniyor. Valisi de kaymakamı da emniyet müdürü de de esnafı da sanayicisi de kaçak çay içiyorlar. Sonra gelip bu bölgede sizlere nutuklar atıyorlar. CHP iktidarında nerede kaçak çay görsek toplayacağız ve alanda imha edeceğiz. Nokta, ya kendi ülkemizin çayını tüketiriz ya da hiç tüketmeyiz. Bize göre milliyetçilik duru. Lafla milliyetçilik olmuyor” diye konuştu.

 

“Fındık fiyatını Türkiye’nin belirlemesi lazım”

Yıllardır Türkiye’nin kendi fındık fiyatını belirlemediğin vurgulayan Kılıçdaroğlu, “Fındık fiyatını Türkiye’nin belirlemesi lazım. Yıllardır fındık fiyatını Türkiye belirlemiyor. Dünya fındık borsası neden Türkiye’de olmasın. Bir malı dünyada en çok kim yönetiyorsa o borsanın o ülkede olmazı lazım. Fındığımız var deniyor ürettik deniyor güzel bir sene durumu çok iyi ertesi sene felaket. Neden fındık üreticisinin alın terinin başkalarına peşkeş çekiyoruz Ben düşürdüm ama kusura bakmayın ama önce fındık üreticisinin bunu düşünmesi lazım. Aklınızı kullanmanız lazım. Benim aleyhime çalışan benim alın terimi batılara peşkeş çekene ben oy vermeyeceğim demeliyiz. Bunu yaparsak fındık ve çay hak ettiği yere kavuşacaktır” ifadelerin kullandı.

 

“Darbe ile mücadeleye ‘evet’ ama karşı darbeye ‘hayır’”

15 Temmuz darbe girişiminden sonra Türkiye’de ilk kez büyük bir ortak payda oluştuğuna vurgu yapan Kılıçdaroğlu “Bu ortak payda içinde hepimiz demokrasiyi savunduk. Bundan daha güzel bir şey olamaz. Yapılması gereken darbe girişimde bulunanları alınarak yargıya teslim edilmesidir. Olağanüstü hal ilan edildi o da meşrudur. Biz destek vermedik ama yetki alındığına göre meşrudur. OHAL’in yasal sınırlar içinde kulanılması lazım. Ne yaptık tam tersini oldu. Ben merak ediyorum Maarif Vakfı’nın üyelerine verilecek olan aidat neden OHAL ile belirlenir. Rektör seçiminin kaldırılmasının darbeyle ne ilgisi var ? neden parlamento devre dışı bırakılıyor. Biz bunları eleştirdiğimiz için hükümet tarafından biz suçlanıyoruz. Biz haklıyız. Biz işverenlerin üzerine baskı kurulmasına karşıyız. Bir milyonu aşkın mağdurun oluşturulmasına karşıyız. Babayı atıyorsunuz hapse çocuğa da iş vermiyorsunuz açız diyorlar bunlar ağacın köküne yesin diyorsun. Olmaz, olamaz. İnsan haklarına aykırıdır. İnancımız insan haklarına aykırıdır. Neden bunu oluşturuyorsun. Git darbecileri yargıla itiraz eden oldu mu hayır. 15 Temmuz darbe girişiminden hükümetin önceden haber var mıydı yok muydu bugüne kadar cevap yok. ‘Yoktur’ diyemiyorlar ‘vardır’ da diyemiyorlar, Biz biliyoruz ki önceden haberleri vardı. Gerçekler ortaya çıkacak hep birlikte mücadele edeceğiz. Biz söyledik biz bunu sonuna kadar söyledik darbeden bu millet çok çekti. Darbe ile mücadeleye ‘evet’ ama karşı darbeye ‘hayır’ ne darbe ne dikta tam demokrasi. Herkes düşüncelerini özgürce söylemeli” ifadelerini kullandı.

 

“Böyle giderse bunlar Kıbrıs’ı da verecek”

Başbakan Binali Yıldırım’a Trabzon’dan seslenen Kılıçdaroğlu, “16 adayı hangi gerekçe ile Yunanistan’a teslim ettiniz. Bir Allah’ın kulu bana bunu çıkıp anlatsın. Burnumuzun dibindeki adalara geldiler bayraklarını diktiler. Bakana soruyorlar bu adamlar bizim diyorlar e Yunanistan işgal etti. Adam gelmiş girmiş burnunu dibine. Benim Nesini görüşüyorsun. Benim toprağım işgal edilmiş. Böyle giderse bunlar Kıbrıs’ı da verecek. Trabzon’dan Binali Yıldırım’ın dikkatini çekiyorum, Kıbrıs’taki gelişmeleri yakından izliyoruz. Kıbrıs’ı aldık, Beşparmak Dağları’na CHP’nin milliyetçiliğin yazdık. Orada şehitlerimiz var kan döktük orada bu ülkenin bağımsızlığı için. Şimdi sen kalkacaksın masalarda Kıbrıs’ın büyük bir kısmını onlara teslim edeceksin buna izin vermeyiz. Buna izin vermemeliyiz. Şimdi hangi tavizleri verebiliriz diye neyin pazarlığını yapıyorsun. Kimi nereye peşkeş çekeceksin. Bunu kabul etmiyoruz” diye konuştu.

CHP lideri tartışma konusu olan ve TBMM’ye getirilen cinsel istismar düzenlemesi ile ilgili yasa teklifi ile ilgili olarak da “Parlamentoda görüşülen bir yasa var. Kız çocuklarına tecavüz edenler af getiriyorlar. Sizde vicdan yok mu? 5-6 yaşında 10 yaşında çocuğa tecavüz edilecek tecavüzcüsüyle evlenirse af getiriyorlar. 5 kişi tecavüz etse bir kişi ben evleniyorum dese herkes beraat edecek. Ahlaka bakın. Bunun neresi insanlık. İnsanlığa sığmaz. 83 kadın kuruluşu ortak bildiri yayınladılar. Kadın kardeşlerimize sesleniyorum. Gösterdiğiniz bu duyarlılık nedeniyle sizi yürekten kutluyorum. İyi ki siz varsınız” şeklinde konuştu.

 

“Ne diyorlar partili cumhurbaşkanlığı”

“Bütün bu dertler varken Türkiye’nin derdi bir tane” diyerek konuyu AK Parti’nin partili cumhurbaşkanlığı ve başkanlık sistemi tartışmalarına getiren Kılıçdaroğlu “Bütün derdimiz bunun üzerine. Dolar çıkmış önemli değil, uyuşturucu suçları artmış hiç önemli değil. İşsizlik 6 milyon işsizimiz var, hiç önemli değil. Maden kazasında bu kadar işçi ölmüş hiç önemli değil, bir kişi nasıl başkanlık koltuğunu verebiliriz bu önemli. Anayasa’nın 104. Maddesi Cumhurbaşkanı’nın görev ve yetkileri ilk fıkrasını okuyorum, Cumhurbaşkanı devletin başıdır bu sıfatla Türkiye Cumhuriyetini birliğini ifade eder. Anayasanın uygulanmasını kirlenmesini değil. Devlet organlarını düzenli ve uyumlu çalışmasını düzenler tarafsızlık bu nedenle önemlidir bu nedenle tarafsızlık üzerine yemin ederler. Bir partiyi değil bütün partileri temsil ederler zengini fakiri değil işçiyi işvereni değil herkesi temsil eder. Şimdi bunu değiştiriyorlar ne diyorlar partili cumhurbaşkanlığı. Biz buna başkanlık demeyelim. Çok yanlış anlaşılıyor. O zaman devletin bütünün temsil eder mi hayır CHP olarak bizi temsil etmez Abdullah Gül, Ahmet Necdet Sezer, Süleyman Demirel, Turgut Özel bizi temsil ediyordu. Ama hiç biri partili değildi. Bir partiyi temsil ederseniz devletin uyumunu sağlayamazsınız” görüşlerini savundu.

 

“Bir ülkenin rejimini bir parti belirleyemez”

Tüm bu yaşananların ülkede rejim tartışmalarına neden olduğunu kaydeden Kılıçdaroğlu, “Bununla siz rejimi değiştirme istiyorsunuz rejim değişikliği söz konusu değil diyorlar. Milleti aptal yerine koymaya kimsenin hakkı yok. Bir kişi bütün yetkilere sahip olacak. Tam başkanlık getiriyorlar Amerikan modeli mi onunla da ilgisi yok. ABD Başkanı Büyükelçi tayin edemez senato tayin eder. Başkanlık farklı bir şeydir. Bir ülkenin rejimin bir parti belirleyemez. 140 yıldır parlamenter sistemimiz var. 140 yıllık bütün tecrübeyi atıyoruz yenine yepyeni bir sistem getiriyoruz bir kişinin arzusu üzerine. Bu ülke deneme tahtası değil bu ülkeyi deneme tahtası haline getirirseniz kan akar, gözyaşı dökülür. Buna izn vermemeliyiz. Bu doğru değildir. Herkesin sağduyu ile düşünmesi lazım. İngiletere’de yazılı anayasa bile yoktur. Ama hiç kimse İngiltere’yle sizin anayasanız yok demiyor. İngiltere’de demokrasinin beşiğidir diyorlar. Onların köktü gelenekleri var. Biz bütün gelenekleri yerle bir ediyoruz. Bir kişinin arzusu bir kişinin beklentisi üzerine bir ülkenin rejimi değiştirilemez. Bunu yapanlar bu ülkeye ihanet içindedirler” dedi.EN ÇOK OKUNANLAR

Antalya'da gürültü kavgası: 1 ölü, 1 yaralı

1 Antalya'da gürültü kavgası: 1 ölü, 1 yaralı

Şehit Yarbay Dunca'nın baba evine acı haber ulaştı

2 Şehit Yarbay Dunca'nın baba evine acı haber ulaştı

Manisa'da iki otomobil çarpıştı: 4 yaralı

3 Manisa'da iki otomobil çarpıştı: 4 yaralı

Kızılcahamam Belediye Başkanı Güney, iş adamlarıyla bir araya geldi

4 Kızılcahamam Belediye Başkanı Güney, iş adamlarıyla bir araya geldi

Cumhurbaşkanı'nın kuzeni trafik kazasında yaşamını yitirdi

5 Cumhurbaşkanı'nın kuzeni trafik kazasında yaşamını yitirdi


SIRADAKİ HABER