HaberlerCumhurbaşkanı Erdoğan: 'Daha ileri giderseniz sınır kapıları açılır'

Cumhurbaşkanı Erdoğan: 'Daha ileri giderseniz sınır kapıları açılır'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Avrupa Parlamentosu'nun kararıyla ilgili yaptığı açıklamada, 'Daha ileri giderseniz bu sınır kapıları açılır' dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: 'Daha ileri giderseniz sınır kapıları açılır'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AP'nin Türkiye ile müzakerelerin dondurulması kararını almasının ardından yaptığı açıklamada, "Topunuz evet dese ne yazar. Daha ileriye giderseniz sınır kapılarını açarız" dedi.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, KADEM tarafından düzenlenen Adalet ve Kadın kongresi'ne katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, AP'nin Türkiye ile müzakerelerin dondurulması ile ilgili kararına sert tepki gösterdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye, Irak, Afganistan, Libya ve Somali gibi ülkeler yaşanan çatışmalara değinerek, "Çıkar kavgaları ve mülteci tehdidi boyutuyla dünyanın gündemine geliyor. Eğer mülteci sorunu olmasa dünyada bu ülkelerin gündeme gelme ihtimali neredeyse yok. Şu anda aylan bebek ardından ümran bebek yer aldı .

Sadece Türkiye'de üç milyonu aşkın mülteci var. Sorun sadece aylan bebek mi sadece ümran yavrumuz mu dünyada şu anda milyonlarca aylan bebek şefkat merhamet bekliyor onlara yönelik bir adım var mı yok. Atılan adımı söyleyeyim Türkiye AB'ye girsin mi girmesin mi mi atılan adım. Atılan adım bu.

Niye Erdoğan doğru açıklamalar yapıyor. Toplanmışlar gelmişler bir araya 30 kırk kişi verilen bildiriye hayır diyor diğer 400 kişi evet diyor. topunuz evet dese ne yazar . hiçbir zaman siz insanlığa dürüst davranmadınız insanlığa doğru bakmadınız. Aylan bebekler sahile vurduğu zaman siz almadınız. Üç buçuk milyon mülteciyi bu ülkede besleyen biziz, verdiğiniz sözleri yerine getirmediniz. Kapıkule'ye 50 bin mülteci dayanınca Türkiye sınır kapılarını açara ne yaparız dediniz. Daha ileriye giderseniz bu sınır kapılarını açarız. Öyle kuru sıkı tehditlerden ne ben anlarım ne bu millet anlar" dedi.Kadın sorunlarının bu zirvede geniş bir alanda tartışılacağına inanıyorum. Kadınların sorunları çözülmeden hiçbir hedefimize ulaşamacacağımızı biliyorum.

Bizim inancımıza göre insanlar Adem ile Havva’dan doğmuş, çoğalmış bugünkü 7.5 milyara ulaşmıştır. Kadın erkekten, kadın erkekten üstün diye bir hüküm yok. Yaradılışta eşitlik var. Kadınları cinsiyetlerinden tahkir eden anlayışı reddediyoruz. İnsanlar çeşitli sebeplerle ezilmiş, haksızlığa uğramışlardır. Cinsiyetten kaynaklanan haksızlık ve adaleletsizlik sorun olarak karşımıza çıkıyor. Yoksulluğun faturası kadına kesiliyor, evdeki mesaisi görmezden geliyor. İşyerinde ayrımcılığa uyuyor. Sömürü zaman içinden örf, adet denilerek kurumsallaşmaktadır. Biz kadınların yükünü hafifletmeyi bir sorumluluk olarak addettik.

Tartışmalar üzerine dikkat çeken bu kanun değişikliği teklifinin özenli hazırlanmadığını, istismarara açık bulunduğunu gördüm. Atılan iyi niyetli adımın daha hassas bir şekilde değerlendirilmesi gerektiğini ifade ettim. Mevcut haliyle çıkartılması yerine daha geniş mutabakatla ele alınmasını tavsiye ettim. Hükümetimiz de değişiklik teklifinin geri çekti. Tahmin ediyorum geniş mutabakatla parlamentoya gelecektir.

 

SIRADAKİ HABER
}