HaberlerSamsun HaberleriCHP Samsun İl Başkanı Akcagöz: 'Cezaevi sayıları ürkütücü'

CHP Samsun İl Başkanı Akcagöz: 'Cezaevi sayıları ürkütücü' - Samsun Haberleri

CHP Samsun İl Başkanı Tufan Akcagöz, cezaevlerinde 668 bebek ve 17 bin kadının olduğunu belirterek 'Bu rakamların ülke tarihinde bir ilk. Rakamlar oldukça ürkütücü' dedi

CHP Samsun İl Başkanı Akcagöz: 'Cezaevi sayıları ürkütücü'

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Samsun İl Başkanı Tufan Akcagöz, Türkiye genelinde bulunan cezaevlerinde kalan kadın ve çocuk sayısının ürkütücü olduğunu belirterek, "Bu kadar çok sayıda bebeğin, anneleriyle beraber cezaevlerinde kalması yürek burkuyor" ifadelerini kullandı.

ENDİŞE VERİCİ

Akcagöz, cezaevlerinde 668 bebek ve 17 bin kadın olduğunu ifade ederek, "Bunda yaşadığımız sürecin ve olağanüstü gelişmelerin de bunda etkisi olduğu şüphesiz. Ancak, bu sayının üzerinde durulması gerekir. Cezanın şahsiliği unutulmamalı. Kaldı ki, ortada bir hüküm de yoksa, tedbir olarak uygulanan bir tutukluluktan bahsetmek mümkün ki, Mahkemelerin biraz daha esnek davranması ve alternatif tedbirleri değerlendirmesi gerekir. Yani, bu kadar çok sayıda bebeğin, anneleriyle beraber cezaevlerinde kalması yürek burkan bir olay olarak karşımızda duruyor. Adalet Bakanlığı, bu konuda bir çalışma başlatabilir. Bebek yaştaki çocukların cezaevi koşularında yaşamaya mecbur kalması, endişe verici” dedi.

SIRADAKİ HABER
}