Samsun Milletvekili Usta: 'Kararlılığımızı görmeleri lazım'

TBMM Genel Kurulu'nda Kerkük politikası hakkında söz alan MHP Grup Başkanvekili Erhan Usta, 'Dış politikada muhataplarınızın kararlılığımızı görmesi lazım' dedi.

Samsun Milletvekili Usta: 'Kararlılığımızı görmeleri lazım'

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Grup Başkanvekili ve Samsun Milletvekili Erhan Usta, TBMM Genel Kurulu'nda Kerkük politikası hakkında konuştu.

Dış politikada kararlılığın önemine vurgu yapan Usta, "Dış politikada muhataplarınızın, kararlılığımızı görmesi lazım. Milliyetçi Hareket Partisi olarak bu yönde gayret sarf ediyoruz" dedi.

IRAK'IN BAĞIMSIZLIĞI ÖNEMLİ

Irak merkezî hükûmetinin öncülüğünde diyalog sürecinin başlatılması gerektiğini ifade eden Usta, "Genel Başkanımızın da dediği gibi, Barzani’nin çok kısa sürede, hiçbir karşı direniş göstermeden kaçıp gitmesi ister istemez şüphelere, soru işaretlerine neden olmuştur. Şayet, Kerkük özelinde yeni ve kabul edilemez siyasi bir tasarım ve planlama için düğmeye basılmışsa, buna da maşalık görevine talip peşmerge ön açmışsa pek yakında bunun kokusu elbette çıkacaktır. Bilinsin ki, Kerkük’ün statüsü üzerinde kumar oynamak için masaya oturan güç ve çevreler mutlaka Türkmenlerin varlık ve tarihi haklarını da hesaba katmak, dikkate almak mecburiyetindedir. Öncelikle, burada Irak merkezî hükûmetinin öncülüğünde diyalog süreci başlatılmalı. Bunu yaparken Irak'ın bağımsızlığı ve üniter yapısının hiçbir şekilde bozulmaması, üzerinde durduğumuz en önemli noktadır" ifadelerine yer verdi.

TÜRKMENLER MASADA OLMALI

Diyalog sürecinde Türkmenlerin de mutlaka masada olması gerektiğine dikkat çeken Usta, "Kerkük'ün siyasi ve idari nihai statüsünün belirlenmesinde atılması gereken ilk adım, normalleşmenin sağlanmasıdır. Özellikle, ABD işgalinin başladığı 2003 yılına geri gidilmeli, oradan zorla sürülen insanların yurtlarına kavuşması sağlanmalı, oraya göç ettirilenlerin de kendi memleketlerine, dönmesi sağlanmalı. Nüfus yapısı ortaya çıktıktan sonra Kerkük'ün statüsünün belirlenmesi yoluna gidilmelidir" diye konuştu.EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'daki trafik sorunu tünel ile çözülecek

1 Samsun'daki trafik sorunu tünel ile çözülecek

Meteoroloji saat verdi! Yoğun kar yağışı geliyor

2 Meteoroloji saat verdi! Yoğun kar yağışı geliyor

Fuhuş baskınında ölmek üzere olan kadın kurtarıldı

3 Fuhuş baskınında ölmek üzere olan kadın kurtarıldı

Samsun'da nefes kesen rehine kurtarma operasyonu!

4 Samsun'da nefes kesen rehine kurtarma operasyonu!

Cezaevine girmemek için kendini vurdu

5 Cezaevine girmemek için kendini vurdu

İYİ Parti Samsun'da 6 ilçe başkanı belli oldu

6 İYİ Parti Samsun'da 6 ilçe başkanı belli oldu

13 yaşındaki sınıf arkadaşının tecavüzüne uğrayan 11 yaşındaki kız hamile kaldı

7 13 yaşındaki sınıf arkadaşının tecavüzüne uğrayan 11 yaşındaki kız hamile kaldı

Alkışlar Samsunlu çifte! Kardeşleri ayırmadılar

8 Alkışlar Samsunlu çifte! Kardeşleri ayırmadılar

Samsunspor'da herkes görüşme odasına

9 Samsunspor'da herkes görüşme odasına

Samsun'da torbacı tutuklandı

10 Samsun'da torbacı tutuklandı


SIRADAKİ HABER