HaberlerSamsun HaberleriCHP Samsun İl Başkanı Tufan Akcagöz: O isimler açıklansın

CHP Samsun İl Başkanı Tufan Akcagöz: O isimler açıklansın - Samsun Haberleri

CHP Samsun İl Başkanı Tufan Akcagöz, 'Hileli gıda üreten veya ithal eden firmaların isimleri açıklanmalı. Söz konusu insan sağlığı, devletin bundan kaçınması doğru değil' dedi

CHP Samsun İl Başkanı Tufan Akcagöz: O isimler açıklansın

CHP Samsun İl Başkanı Tufan Akcagöz, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın, gıda güvenliği için başlattığı hileli gıda üreten veya ithal eden firmaları açıklama uygulamasını durdurması kararıyla ilgili konuştu. Akcagöz, vatandaşın hileli gıda üreten firmaları bilmesi gerektiğini ifade etti.

HER ŞEY YOLUNA MI GİRDİ?

Bir süredir listelerin yayınlanmadığını kaydeden Akcagöz, “Bu uygulamanın durmuş olması, akla kötü şeyler getiriyor. Tüm gıda firmaları, yönetmeliklere uymak zorunda. Devlet, gıda üzerine çalışan firmaları denetler ve gerekirse en ağır yaptırımları uygular. Amaç, kamu sağlığını korumak. Kamu sağlığını korurken, hileli üretim yapan, halk sağlığını tehlikeye atan firmaların tespiti de oldukça önemli. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, 2012-2016 arasında bin 173 parti ürünün mevzuata uygun üretilmediğini kamuoyuna duyurdu. Bundan sonrası yok, her şey yoluna mı girdi? Listeler yine açıklanmaya başlanmalı ve vatandaş, kim hileli üretim yapıyor, kim yapmıyor bunu öğrenmeli. Söz konusu insan sağlığı ve devletin bundan kaçınması doğru bir uygulama değil. Hatta Samsun’da da Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından kontroller sıklaştırılmalı” diye konuştu.

SIRADAKİ HABER
}