HaberlerTravmaları unutmak mümkün

Travmaları unutmak mümkün

Liv Hospital Samsun'dan Psikolog Enise Öziç, 'Bir anıyı, sevgiliyi veya travmayı unutmak mümkün' dedi

Travmaları unutmak mümkün

Liv Hospital Samsun’dan Psikolog Enise Öziç, EMDR Terapisi hakkında bilgi verdi. EMDR’nin, Türkçe açılımıyla göz hareketleriyle duyarsızlaştırma ve yeniden işleme olduğunu, bunun da güçlü bir psikoterapi yaklaşımı arasında yer aldığını dile getirdi.

FİZYOLOJİK TEMELLİ TERAPİ

Psikolog Öziç, “EMDR’ye göre olumsuz duygu, düşünce, davranış ve kişilik özelliklerinin arkasında uyum bozucu, kişinin yaşamını olumsuz etkileyen rahatsız edici anılar yatar. İşlenmemiş anılarda kişinin kendisi ile ilgili; olumsuz inançları olumsuz duygusal tepkileri, olumsuz somatik tepkileri, problemin kendisi değil, kişinin içinde yaşattığı sorunların bugünkü dışavurumlarıdır. Bu olumsuz inanç ve duygulara yol açan rahatsız eden anılar şimdiki zamandaki olaylar tarafından tetiklenir. EMDR, bu tür izole anıların işlenmesini sağlayan fizyolojik temelli bir terapidir. Beynin zamanında yapamadığı işlemi yapmasını sağlar. Yeni bakış açısının kazandırdığı pozitif inançlar ve olumlu duygular kişinin kendisine, ilişkilerine, dünyaya bakışını da olumlu yönde değiştirip kişisel gelişim sağlar” şeklinde konuştu.

EMDR NE KADAR SÜRER?

EMDR’nin süresi hakkında da bilgi veren Öziç, “EMDR terapi literatüründe ‘kısa süreli terapiler’ grubunda yer alır. EMDR tedavisinin ne kadar süreceği sorunun tipi, danışanın bugünkü yaşam koşulları, önceki travmaların sayısı ve etkisi ile bağlantılıdır. Her kişinin bilgileri kendi değerleri ve deneyimleri doğrultusunda kendine has bir biçimde işlemesi de süreyi etkiler. Kaza, doğal afet gibi tekli travmaların tedavi süresi ortalama 4-5 olarak saptanmıştır” ifadelerini kullandı.

 

SIRADAKİ HABER
}