HaberlerSamsun HaberleriCHP Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu: Milletin söz hakkına gasp

CHP Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu: Milletin söz hakkına gasp - Samsun Haberleri

CHP Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu, TBMM'de Sağlık Komisyonu'nda konuşmasının engellenmesine tepki göstererek, 'Benim değil, milletin söz hakkı gasp edildi' dedi

CHP Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu: Milletin söz hakkına gasp

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu, AK Parti tarafından hazırlanan, sağlık alanında çeşitli düzenlemeler içeren kanun teklifinin TBMM Sağlık Komisyonu'ndaki görüşmelerinde, konuşma talep eden komisyon üyelerine söz hakkı verilmeden madde oylaması yapılması üzerine ortalığın karıştığını söyledi.

İÇTÜZÜK AYAKLAR ALTINDA

TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu üyesi olan ve aynı zamanda toplantı sırasında önceden sisteme girerek söz talebinde bulunduğu halde konuşmasına izin verilmediğini kaydeden Milletvekili Hancıoğlu, bu duruma sert tepki gösterdi. Hancıoğlu, şunları söyledi, "Milletimiz bizleri Meclise, 'haklarımızı savunsun', 'bizim adımıza konuşsunlar' diye gönderdi. Milletvekilinin görevi, yasa yapım sürecinin her aşamasında millet adına görüş bildirmek ve oyunun rengiyle o görüşü yasalara yansıtmaktır. Bu vekil, hele hele ilgili komisyonun bir üyesi ise söz hakkı asla ve asla engellenemez. Anayasa, TBMM İçtüzüğü bunu emreder. Ancak bu uygulamada Anayasamız, TBMM İçtüzüğü ayaklar altına alındı. Benim değil, milletin söz hakkı gasp edildi. Yeni sistemde Meclisin daha etkin, milletvekillerinin daha güçlü bir temsil yetkisine kavuşacağını savunanların milletimize yalan söyledikleri ortaya çıkmıştır. İcat ettikleri yeni rejimde dahi kural-kaide tanımayan bu anlayışa karşı mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğimizi herkes bilsin."

SIRADAKİ HABER
}