HaberlerSamsun HaberleriBedri Yaşar: 'Samsun'un ilçelerinin Güneydoğu'dan farkı yok'

Bedri Yaşar: 'Samsun'un ilçelerinin Güneydoğu'dan farkı yok' - Samsun Haberleri

İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, 'Bugün Samsun'un herhangi bir ilçesinin Güneydoğu Anadolu'daki ilçeden bir farkı yok' dedi

Bedri Yaşar: 'Samsun'un ilçelerinin Güneydoğu'dan farkı yok'

İYİ Parti Samsun Milletvekili ve Kamu İktisadi Teşebbüsleri Komisyonu Üyesi  Bedri Yaşar, torba yasaları sert bir dille eleştirdi. Yaşar, yaptığı açıklamada hem torba yasalara hem de İller Bankasının, elde ettiğin kârın bir kısmını, belediyelere dağıtma şekline tepki gösterdi.

KRİTER NE?

Bedri Yaşar, İller Bankası'nın hangi şartlara göre kar gelirini dağıtacağını sorarak, "Kanun, 'İller Bankası elde ettiği karın yüzde 51'ini yerel yönetimlere dağıtır' diyor. Biz de biliyoruz ki belediyelerin önemli bir gelir kaynağı İller Bankasından sağlanan kaynaklardır. Yani nüfusa göre verilen ödenekler. Özellikle yerel seçimlere giderken bütün bu dağıtılabilecek rakamlar neye göre belirlenecek? İşte, İller Bankası da aynı şekilde, ne hikmetse, seçime giderken bu rakamı dağıtıyor. Dağıtmasına hiçbir itirazımız yok ama hangi şartlarda dağıtacaksınız, hangi kriterlere göre dağıtacaksınız? Yani gelişmişliği mi esas alacaksınız? Bugün  Samsun'un herhangi bir ilçesinin Güneydoğu’daki ilçeden bir farkı yok. Hangi kriteri esas alacaksınız, neye göre dağıtacaksınız?" ifadelerini kullandı.

SIRADAKİ HABER
}