HaberlerErhan Usta, Yeni Ekonomi Programı'nı eleştirdi! 'Her açıklanan program yeni'

Erhan Usta, Yeni Ekonomi Programı'nı eleştirdi! 'Her açıklanan program yeni'

Bağımsız Samsun Milletvekili Erhan Usta, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan Yeni Ekonomi Programı (2020-2022) hedeflerini eleştirerek, 'Her defasında açıkladığı programa 'yeni' diyen Bakan Albayrak bazı sorulara cevap vermelidir' dedi

Erhan Usta, Yeni Ekonomi Programı'nı eleştirdi! 'Her açıklanan program yeni'

Bağımsız Samsun Milletvekili Erhan Usta, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan Yeni Ekonomi Programı (2020-2022) hedeflerini eleştirerek, sosyal medya hesabından bakana bir takım sorular yöneltti.

‘DEĞİŞİM’ MOTTOSU TUHAF DEĞİL Mİ?

Usta, “Her defasında açıkladığı programa ‘yeni’ diyen Bakan Berat Albayrak şu sorulara cevap vermeli; ciddi bir kredibilite sorununuzun olduğunun farkında mısınız?  Yüzde 5 büyümeyi gerçekleştirecek güven ortamını nasıl sağlayacaksınız? Yüzde 5 büyümeyi nasıl finanse edeceksiniz? Büyüme artarken cari açığı düşük seviyede tutacak nasıl bir yapısal dönüşüm gerçekleştirdiniz? Biz niye fark edemedik? Otomotiv ve inşaat gibi tüketimi ve üretken olmayan alanları teşvik ederek büyümeye çalışan bir zihniyet yapısal değişimi gerçekleştirebilir mi? Kredi artışıyla tüketimi artırdığınızda tasarruf düşerken yatırımı nasıl finanse edeceksiniz? Yeteri kadar yatırım yapamayan bir ekonomi üretim kapasitesini nasıl artırır?  17 yıllık bir iktidarın temsilcisi olarak halen ‘Değişim Başlıyor’ mottosu kullanmak tuhaf değil mi? Yeni Ekonomi Programı başarısızlığının itirafıdır. Kişi başı gelir 2022’de dahi nominal olarak 2008’in reel olarak ise 2006’ın altında. Allah’tan 2022’de, 2023’e halen 1 yıl kalacak. O bir yılda geliri 10 bin dolardan, hedef olan 30 bin dolara çıkaracağız diyebilirler. Yeni Ekonomi Programı’nda 2022 yılı kişi başına GSYH hedefimiz 10 bin 535 dolar” ifadelerini kullandı.

SIRADAKİ HABER
}