Samsun haber gazetesi
X Reklamı Kapat

Fındık için ne yapacaksınız?

MHP Samsun Milletvekili Erhan Usta, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik'e, 'Fındık üzerinden yapılan spekülasyonları ve üreticinin mağduriyetini gidermek için ne yapmacaksınız?' diye sordu

Fındık için ne yapacaksınız?

MHP Samsun Milletvekili ve Plan ve Bütçe Komisyonu üyesi Erhan Usta, TBMM’de fındık üzerinden yapılan spekülasyonları ve fındık üreticilerinin mağduriyetini gündeme getirerek, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik'e ne yapacaklarını sordu.

UCUZA KAPATMA GAYRETİ

Milletvekili Usta, geçen yıl 15 TL olan fındığın fiyatının 9 TL'ye düştüğünü belirterek, "Burada birkaç tane alıcı firma var, bu firmalar da yabancıların eline geçmiş durumda ve şu anda ürünün yaklaşık yarısı üreticinin elinde. Artık neredeyse tek alıcı konumunda olan bu spekülatörlerle piyasanın manipüle edildiği ve fındığın fiyatının bilerek ucuz tutulduğu şeklinde üreticide ciddi bir kanaat var. Tabii, bu kanaati güçlendirecek de deliller var. Yani 9 liraya düşmüş olması, aslında rekoltenin geçen yılın çok üzerinde olmamasına rağmen bu fiyata düşmüş olması, sanki birilerinin vatandaşın elindeki fındığı ucuza kapatma şeklinde bir gayreti varmış gibi duruyor" dedi.

VATANDAŞ SÖZÜNÜZÜ TUTMANIZI BEKLİYOR

Daha önce Fiskobirlik'in alım yaparak fiyatta dengeyi oluşturduğunu, ancak kurumun siyasi tartışmalarla yıpratıldığını b.u da vatandaşta güven kaybına neden olduğunu belirten Usta, "Zaten şu anda çikolata olarak fındığın önemli kısmını yedik biz. Yani parası alınmamış fındık, emanetteki fındık, fabrikalara gitti veya ihraç edildi, onlar aslında yenildi. Dolayısıyla, alıcılar da fındık arzında bir sıkıntı çekmediği için fiyatı istedikleri şekilde manipüle edebiliyorlar. Vatandaşın bu mağduriyetinin giderilmesi gerekiyor. Sizin daha önceden bir beyanatınız vardı, 50 bin ton fındık alımı şeklinde. Vatandaş da, biz de tabii ki sizin bu taahhüdünüzü tutmanızı bekliyoruz. Biz sizi tanıyoruz. Siz taahhüt ettiyseniz tutarsınız diye de ifade etmek istiyorum" diye konuştu.

Usta, Çelik'e lisanslı depouculukla ilgili neler yapıldığını da sordu.



EN ÇOK OKUNANLAR

Yeniler göreve hazır

1 Yeniler göreve hazır

Samsunda opera sanatçısına silahlı saldırı

2 Samsun'da opera sanatçısına silahlı saldırı

Fındıkta kayıp 290 milyon dolar

3 Fındıkta kayıp  290 milyon dolar

Samsunda karı-koca sobadan zehirlenerek öldü

4 Samsun'da karı-koca sobadan zehirlenerek öldü

Avantajı kullanalım kazanan biz olalım

5 Avantajı kullanalım kazanan biz olalım

Hasret sona ersin

6 Hasret sona ersin

Samsunlu öğrenciler birinciliklerini kutladılar

7 Samsunlu öğrenciler birinciliklerini kutladılar

Samsunspora son dakika şoku

8 Samsunspor'a son dakika şoku!

Lovelette kahkaha tufanı

9 Lovelet'te kahkaha tufanı

Samsunda tüketici şikayetçi

10 Samsun'da tüketici şikayetçi


SIRADAKİ HABER