HaberlerSamsun HaberleriAK Parti Samsun Milletvekili Kurt: 'Hedef 1 milyar dolar olmalı'

AK Parti Samsun Milletvekili Kurt: 'Hedef 1 milyar dolar olmalı' - Samsun Haberleri

Türkiye'nin 2023 yılı ihracat hedefinin 500 milyar dolar olduğunu ifade eden AK Parti Samsun Milletvekili Hasan Basri Kurt, 'Samsun'un da bu büyük hedefe katkı vermesi gerekiyor. Bu nedenle kentimizin hedefi 1 milyar dolar olmalı' dedi

AK Parti Samsun Milletvekili Kurt: 'Hedef 1 milyar dolar olmalı'

AK Parti Samsun Milletvekili Hasan Basri Kurt, Samsun’un ekonomik olarak büyüdüğünü, ihracat rakamlarının da bunu açıkça ortaya koyduğunu ifade etti.

Samsun’un 2016 yılında 367 milyon 591 bin 710 dolarlık ihracatı olduğunu, bu rakamın 2017 yılının ilk 6 ayında 226 milyon 226 bin 573 dolara yükseldiğini belirten Kurt, "Samsun, bölgesinde çok önemli bir şehir. Son yıllarda cam eşyalardan mobilyaya, müzik aletlerinden demir çeliğe kadar 99 farklı ürünü ihraç ediyor. Samsun özellikle sanayi ürünlerinde hızla büyüyor" dedi.

SAMSUN'UN PAYI ARTMALI

Türkiye’nin 2023 yılı ihracat hedefinin 500 milyar dolar olduğunu ifade eden Kurt, "Samsun’un da bu büyük hedefe katkı vermesi gerekiyor. Bu nedenle özellikle son dönemlerde yıldızı parlayan medikal sanayi ve cerrahi aletler sektörü umut vadediyor. Kentimizin 2023 hedefi en az 1 milyar dolar olmalı.Türkiye, medikal sanayi üretiminde dünyada ilk 3 sırada. Ülkemizin önemli üretim merkezlerinden biri olan Samsun’un 8 milyar dolarlık dünya pazarından aldığı oran 30 milyon dolar düzeyinde olmamalı. Bu nedenle Samsun’un hem sağlık turizminden hem de cerrahi alet sektöründen aldığı payın artması için çalışıyoruz. Planlı ve sağlıklı büyüme gerçekleştirdiğimiz takdirde, cerrahi alet sektörü sayesinde hem ihracat hedefimize çok çabuk ulaşırız hem de ülkemizin 2023 hedefine büyük katkı sağlarız" diye konuştu.

SIRADAKİ HABER
}