Samsun Haber: CHP Samsun İl Başkanı Akcagöz: 'Vatandaş o haktan yararlanamıyor'

Samsun Haber: CHP Samsun İl Başkanı Tufan Akcagöz, Samsun'da 65 yaş üstü bazı vatandaşların şehiriçi ücretsiz ulaşımdan yasaya rağmen yararlanamadığını ifade ederek, ''Vatandaşa tanınan bu hak, Büyükşehir Belediyesi tarafından ortadan kaldırılamaz. Yasal düzenleme neyse kural da odur. Hukuk devletinde, keyfi uygulamalara yer yok'' dedi.

CHP Samsun İl Başkanı Akcagöz: 'Vatandaş o haktan yararlanamıyor'

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Samsun İl Başkanı Tufan Akcagöz, Samsun'da yaşayan 65 yaş üzeri vatandaşlardan, taşıtlardan ücretsiz yararlanmaları gerekirken bu imkanın sağlanmadığı yönünde yoğun şikayet aldıklarını söyledi.

BÜYÜKŞEHİR DUYARSIZ

2014 yılında yayınlanan ücretsiz veya indirimli seyahat kartları yönetmeliğinin hükümlerinin açık olduğunu belirten Akcagöz, "Bahsedilen yönetmelik, 65 yaş üzeri vatandaşın ücretsiz seyahat etme hakkını düzenliyor. Ancak, buna rağmen, Samsun ilçe otobüslerinin bu konuda keyfi davranması ve Samsun Büyükşehir Belediyesi'nin de duyarsız kalması, kanuna aykırı bir durum ortaya çıkarıyor. Vatandaşa tanınan bu hak, Büyükşehir Belediyesi tarafından ortadan kaldırılamaz. Yasal düzenleme neyse kural da odur. Hukuk devletinde, keyfi uygulamalara yer yok" ifadelerini kullandı.

SOSYAL DEVLET GEREĞİ

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nın, vatandaşa verdiği cevapta, ilgili yönetmeliğin 5. maddesini görmezden geldiğini söyleyen Akcagöz, "Düzenleme açık olmasına rağmen, vatandaşın aleyhine yorumlanıyor. Yönetmeliğin 5. maddesi açık. Bu konuda, yönetmeliğin sahibi sayılan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın harekete geçmesi gerekiyor. Vatandaş, şehir içi ulaşım araçlarından ücretsiz yararlanması gerekirken, bu haktan mahrum bırakılıyor. Samsun ve ilçelerinin ulaşımı, Büyükşehir Yasası geçtikten sonra tek merkezden idare ediliyor, o da Samsun Büyükşehir Belediyesi'dir. Dolayısıyla, ilçe belediye otobüsleri de bu kapsam dahilindedir. İlçelerden gelen otobüslerin üzerinde, Samsun Büyükşehir Belediyesi Halk Otobüsü yazması bundan. Şayet bu durum, otobüs sahiplerine ekonomik bir zarar doğuruyorsa, bunun suçlusu da vatandaş değil. Otobüs sahipleri de, başka sübvanse tedbirlerle zarar etmekten kurtulabilir. Bu nedenle, Samsun halkını, bu konuda duyarlı olmaya davet ediyorum. 65 yaş ve üzerine tanınan bu hak, lütuf olarak görülmemeli. Bu yasal düzenleme, sosyal devlet olmanın gereği. Samsun Büyükşehir Belediyesi, vatandaşlara vermiş olduğu yazılı cevapta, 4736 sayılı kanuna göre bunun olamayacağını belirtse de, aksine 4736 sayılı kanunun ek fıkrasında açıkça, Türk vatandaşı olan 65 yaş ve üzeri vatandaşların şehir işi ulaşım araçlarından ücretsiz yararlanacağını belirtiliyor. Makam aracı zengini olan ülkemizde, 65 yaş üzeri vatandaşların temel ihtiyacı olan ulaşım hizmetini alırken mağdur edilmesi, kabul edilemez" diye konuştu.EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunspor'da kritik görüşme! İstifa kararı çıkabilir

1 Samsunspor'da kritik görüşme! İstifa kararı çıkabilir

Fındık fiyatları 8,50 TL'ye yükseldi

2 Fındık fiyatları 8,50 TL'ye yükseldi

Alpay Özalan istifa etti!

3 Alpay Özalan istifa etti!

Otomobiller kafa kafaya çarpıştı: 1 ölü, 5 yaralı

4 Otomobiller kafa kafaya çarpıştı: 1 ölü, 5 yaralı

Samsunspor kadar gol attı

5 Samsunspor kadar gol attı

Fındık fiyatlarında oynanan oyunlar ayyuka çıktı

6 Fındık fiyatlarında oynanan oyunlar ayyuka çıktı

Fındıkta 400 milyon dolar kayıp var

7 Fındıkta 400 milyon dolar kayıp var

Özkan son yolculuğuna uğurlandı

8 Özkan son yolculuğuna uğurlandı

Yoklama macunu

9 Yoklama macunu...

Meteorolojiden Samsun için uyarı! O günlere dikkat

10 Meteorolojiden Samsun için uyarı! O günlere dikkat...


SIRADAKİ HABER