HaberlerFındık Fiyatları HaberleriFındık fiyatlarında oynanan oyunlar ayyuka çıktı

Fındık fiyatlarında oynanan oyunlar ayyuka çıktı - Fındık Fiyatları Haberleri

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, fındık fiyatında yaşanan istikrarsızlığın tekelleşmeden kaynaklandığını belirterek, 'Serbest piyasada fındık fiyatlarında oynanan oyunlar ayyuka çıktı, ancak bunu halen göremeyen bir Rekabet Kurulu var'' dedi

Fındık fiyatlarında oynanan oyunlar ayyuka çıktı

Giresun Ziraat Odası BaşkanıNurittin Karan, beklenen fiyatların altında kalan fındıkla ilgili olarak açıklamada bulundu. Karan,fındıkta tekelci zihniyetin yazdığı planın bir bir hayata geçirildiğini ifade ederek kaybedenin Türk üreticisi ve fındığı olduğuna dikkat çekti.

Fındıkta 400 milyon dolar kayıp var

FINDIK FİYATLARINDA YAŞANAN İSTİKRARSIZLIK KAYNAĞI TEKELLEŞME

Fındıkta yaşanan sorunların günübirlik pansuman çözümler ve 'havanda su döğmekle' çözülemeyeceğini vurgulayan Karan, "Fındığın geleceği karanlık, üretici umutsuz. Serbest piyasadafındık fiyatlarında oynanan oyunlar ayyuka çıktı, ancak bunu halen göremeyen bir Rekabet Kurulu var. Fındık fiyatlarında yaşanan istikrarsızlığının ana kaynağı sektördeki tekelleşme ve sonunda yaratılan sömürü kartelidir. Bu kartel gün geçmiyor ki, yeni bir senaryo üretmekten geri kalmıyor. Geçmiş yıllardaki alım politikasını değiştirerek sektörde ticaret yapan manavları devre dışı bırakmak için filmi yeni baştan yazmaya devam ediyor. Manavların kamyonlarını üç günde deposuna boşaltması, ödemeyi yavaşlatması ve fiyatı düşürmesi bu filmin bir parçasıdır. Bu filmleri köydeki çiftçi görebilirken, acaba Rekabet Kurulu bunu görüp tespit edemiyor mu, ya da tespit etmek istemiyor mu? Türk fındığı ve üreticisinin geleceği için artık bu tekelci zihniyete son verilmelidir" diye konuştu.

 

FINDIK ÜRETİCİNE SAHİP ÇIKMALIDIR

Tekelci zihniyete karşı üreticilere büyük bir görev düştüğünü aktaran Karan, şöyle konuştu: "Üretici olarak tekelci zihniyete karşı ilk olarak biz fırsat vermemeliyiz. Çünkü üreten biziz. Üretici güçlü olur ve ürününe sahip çıkarsa hiçbir kuvvet emeğimizi yok pahasına alamaz. Ama biz tekelin değirmenine su taşırsak, kolumuz kanadımız kırılır ve şu anki duruma düşeriz. Söyleye söyleye dilimizde tüy bitti, ama halen emanetin önüne geçemedik. Emanete bırakan bir kilo fındığın dahi tekelcilerin deposuna gittiğini unutmamalıyız. Üretici olarak emanete fındık bırakmaya devam ettiğimiz sürece sömürülmeye ve ezilmeye mahkumuz. Emanete fındık bırakan üreticilerimiz şunu iyi bilsinler ki, teslim ettiği günkü fiyattan daha yukarı da bir fiyata ürününü bozduramayacaktır. Sadece tekelcilerin ihtiyacını karşılayacaktır. Ayrıca emanete bırakılan her fındık, diğer üreticilerin hakkını gasp etmek demektir."

Barış BUDANOĞLU

SIRADAKİ HABER
}