YAZARLAR

DİĞER YAZILARI

Şenol Yücedağ

CUMHURBAŞKANI’NI ANLAMAMAK!

Bu hafta gazetemizde çıkan bazı haberleri alt alta eklediğimizde, hayli ilginç bir gözlem yapma olanağı doğuyor.

Mesela Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar “2007-2016 döneminde, Çorum, Zonguldak, Yozgat, Kırşehir, Kırıkkale’de kırsal nüfus üçte bir, Gümüşhane, Sivas, Amasya, Bilecik, Kütahya, Bolu’da dörtte bir oranında azaldı” dedi.

Bayraktar, yaptığı açıklamada, büyükşehir belediye kapsamı dışındaki 51 ilde köy ve beldelerde yaşayan nüfusun, 2007-2016 döneminde 7,2 milyondan 6,1 milyona gerilediğini belirtti. Kırsalda nüfusun tutulması, kırsalın korunması gerektiğini bildiren Bayraktar, şunları kaydetti: “Kent ve kır arasındaki ekonomik ve sosyal farkların bir an önce giderilmesi, kırsalın ülke ortalamasının üçte birinde; kalan gelir seviyesinin yükseltilmesi, kırsalda, öncelikle tarıma dayalı sanayilerin, kırsal turizmin geliştirilmesi gerekir. Tarımdan kopacak nüfus kırsalda tutulmalı, kırsal kaderine terk edilmemelidir. Nüfusu kırsalda tutacak projeler, yürürlüğe konulmalıdır. Kırsal kalkınma desteklenmelidir. Kırsalda tarımsal girdi kullanan işletmelerin kurulması, teşvik edilmelidir. Kırsala, kentlerde olan hizmetler götürülmelidir. Kır ve kent ayrımı ortadan kaldırılmalıdır. İnsanların doğdukları yerde doymaları sağlanmalıdır.”

 

Müsiad Şube Başkanı Halûk Tan da, Samsun’un ulaşım olarak tüm olanaklara sahip olduğunu belirterek, “Bu olanaklara sahip olmamıza rağmen ortada şehir ekonomimiz adına beklediğimiz sonuçlar yok. Demek ki doğru noktalara temas edemedik. Özeleştiri yapmak zorundayız. Bu şehirde maalesef, kişisel olarak oluşan ilişkiler toplumsal değerler noktasında bizi sınıfta bıraktı.”

 

Bu haberleri detaylı bir şekilde irdelersek birçok pozitif sonuca ve gerçeklere ulaşabiliriz. Öncelikle şunu çok iyi bilmeliyiz ki hamasetle, vatan millet Sakarya ile, Kur’an’la, kitapla ne kadar siyaset yapılsa da sonunda iş üretim noktasına gelip düğümleniyor. Bunlarla ekmek olmuyor, bunlarla mide ve boğaz harbi verilmiyor.

Mustafa Kemal Atatürk, Büyük Taarruz’dan sonra “Esas savaş şimdi başlıyor, bu ekonomik savaştır” derken; esas savaşın mecrasını da çok net bir şekilde ortaya koyuyor.

Aynı şekilde Başbakan Yıldırım’ın, “Yatırım, istihdam, üretim, ihracat; ekonominin rabiası da bu” açıklaması ve hükümetin, 2018 yılı için 1 milyon ilave istihdam hedefini değerlendiren MHP Grup Başkanvekili ve Samsun Milletvekili Erhan Usta, istihdam için üretken alanlara yatırım yapılması gerektiğini belirterek, ekonominin ‘rabia’ diyerek yürümeyeceğini vurguladı.

İstihdamın üretken alanlara yatırım yaparak yapılabileceğine dikkat çeken Usta, ev, konut, alışveriş merkezi yaparak değil fabrika yaparak ve üretimi artırarak ancak istihdamın sağlanacağını belirtti. Usta, “Hükümetin bu anlamda hedefleri var, bu hedefler geçmişte de oldu. 2018 yılı için 10. Kalkınma Planı yürürlükte, bu plan 2013’te kabul edildi, 2014’ün başında devreye girdi. 4 yıl önce 2018 yılı için işsizliğin yüzde 6,4’e düşürülmesi öngörülürken, şu anki işsizlik hedefi 10,5. Yani hedeften sapma var, hedefin de ciddi bir şekilde uzağında. Bu durum ise yeteri kadar üretken alanlara yatırım yapılmamasından kaynaklandı. Başbakan Yıldırım, ‘yatırım, istihdam, üretim, ihracat; ekonominin rabiası da bu’ şeklinde bir açıklama yaptı. Kavramların da milli ve yerli olması gerekiyor” şeklinde konuşuyor.

Şunu çok iyi biliyoruz ki Partili Cumhurbaşkanı Başkanlık sistemini öngörürken, kafasında ABD gibi başkanlığın bir üst versiyonu olan, bir şirket CEO’su gibi ülkeyi yönetmek istediğini son yaptığı yerel yönetimler operasyonundan da anlıyoruz. Yerel yönetimler onun bu yönde atılım yapan, yeni üretim alanları açıp istihdam sağlayacak projeleri hayata geçirecek yapıda olmaları isteğini kavrayamadılar ve eski statükocu yapıyı sürdürdüler. Yatırım ve üretimi, özel sektörün insafına bıraktılar.  Oysa yatırım ve üretim özel sektöre hepten bırakılamayacak kadar ciddi bir iştir. Beklenen, dönüşüm geçiren yerel yönetimlerle birlikte Ankara’nın yükünü azaltacak ve taş yerinde ağırdır felsefesini harekete geçirecek yerel yönetimlerdi. Ama yapamadılar ve sırayla gidiyorlar.

 

 

 

EŞEL MOBİL MAAŞLARA DA OLMALI!...EYLÜL ENFLASYONU NE DİYOR?YABANCI SERMAYE NEDEN ÖNEMLİ(II)YABANCI SERMAYE NEDEN ÖNEMLİ(I)SABİT KUR REJİMİ BUGÜN UYGULANABİLİR Mİ?(II)TÜRKİYE SABİT KUR REJİMİNE GEÇEBİLİR Mİ?(I)CARİ AÇIK BU AY DÜŞTÜBANKACILIK SEKTÖRÜNDE DURUM İYİDIŞ TİCARET DENGESİ ve TURİZM (II)DIŞ TİCARET DENGESİ ve TURİZM (I)Yazarın Tüm Yazıları
Yazarlar
Osman KARA
NE GÜZEL BİR ANDDI O.
Osman KARA
Mustafa GENÇ
GÖZLEM
Mustafa GENÇ
Erdem EROL
UCUZ BENZİN
Erdem EROL
Kadir GÜRKAN
İKLİM
Kadir GÜRKAN
Av. Dr. Cengizhan Hatipoğlu
Velayet Kararında Çocuğun Söz Hakkı Var Mı?
Av Dr Cengizhan Hatipoğlu
Metin ATLI
SAMSUNSPOR RAKİP TANIMIYOR
Metin ATLI
Tevfik DEMİR
BU BİRLİK BOZULMADIKÇA !
Tevfik DEMİR
Şenol Yücedağ
EŞEL MOBİL MAAŞLARA DA OLMALI!...
Şenol Yücedağ
Ceyhun DONBAY
SERİDE TAM GAZ
Ceyhun DONBAY
Mert Can Coşkuner
Konuşmalarınızı dinleyen yeni android zararlısı
Mert Can Coşkuner
Ömer PAMUK
YAZARKEN...
Ömer PAMUK
Zati ÜRER
EĞİTİMDE BÜTÜNLEŞME YOLU
Zati ÜRER
Akın ÜNER
PATRİK'TEN TÜRKLER'E MİLLİYETÇİLİK DERSLERİ
Akın ÜNER
Fulya ZORLU
Çocuklarda Korku ve Kaygı
Fulya ZORLU
Gül TURAN
RİTA'  ya MEKTUPLAR 1
Gül TURAN
Ergin KAHVECİ
ÖĞRENDİ BİR KERE!
Ergin KAHVECİ
Yavuz BAYRAM
Vicdânî Bir Ölçü Olarak Sadâkat
Yavuz BAYRAM
Turgay SAAT
YÖK BİZİ DUYDU!
Turgay SAAT
Alpaslan ÇEPNİ
ÖĞRETMENLERDEN ÖNERİ İSTENİYORSA
Alpaslan ÇEPNİ
Şakir DEMİRCİ
TÜRKİYE”NİN FOTOĞRAF HAZİNESİ ARA GÜLER
Şakir DEMİRCİ
Ersin ERGE
KARAGÖZ FESTİVALİ YAPALIM DERKEN-1
Ersin ERGE
Nami Cem İYİGÜN
HEM ZAMANLARIN EN İYİSİ, HEM ZAMANLARIN EN KÖTÜSÜ
Nami Cem İYİGÜN
Kenan ERZURUMLU
Öfkeli bir "Merhaba" derken!
Kenan ERZURUMLU
Kenan ÖZTÜRK
Löseminin arka yüzü
Kenan ÖZTÜRK
Prof. Dr. Yücel TANYERİ
ÇİTLEMEK
Prof Dr Yücel TANYERİ
Selçuk KAYA
Durdurulamaz
Selçuk KAYA
Selamet ATLI
ELEŞTİRİ YOK ÖNÜMÜZE BAKALIM
Selamet ATLI
Ayhan HAMLI
ASTSUBAYLIK ONURLU BİR MESLEKTİR…
Ayhan HAMLI
Hikmet KURADA
SİNOP’TAN YAZI-YORUM
Hikmet KURADA
Birol BİRCAN
  Bafra Tarımı üzerine…
Birol BİRCAN
Yetkin BULUT
ZİHNİYET DEĞİŞİKLİĞİ
Yetkin BULUT
İbrahim TELLİOĞLU
AMİSOS SAMSUN MU?
İbrahim TELLİOĞLU
Burhan UYAN
GELECEKTE VAR MIYIZ?
Burhan UYAN
M. Halistin KUKUL
EĞİTİMDE KALİTE
M Halistin KUKUL
Kürşad GÜNDOĞDU
Davası olmayanın sevdası olmaz
Kürşad GÜNDOĞDU
Erdal AĞAR
Türkiye’nin Yeni Üniversitelere İhtiyacı Var mı?
Erdal AĞAR
Hasan Cem KESKİN
Anlatılmaz bir heyecan
Hasan Cem KESKİN
Salim YILDIZ
Kral atar Samsun coşar
Salim YILDIZ
Kerem GÜREL
Meşhuriyet Çağının Kayan Yıldızları
Kerem GÜREL
Uğur DEDE
12 EYLÜL
Uğur DEDE
Vehbi TEZCAN
Müzik sizi yalandan, sahtelikten kurtarır...
Vehbi TEZCAN
Serdar ÖLMEZ
BİR ÖMRÜ BİRLİKTE ARAYALIM!
Serdar ÖLMEZ
Osman ECEVİT
DÜNYA EĞEMENLİĞİ
Osman ECEVİT
Cevahir KUL
ARTIK GELECEĞE UMUTLA BAKMAK, O GELECEĞİ YAŞAMAK İSTİYORUM...
Cevahir KUL
Şerafettin Özışık
CEP HASTALIĞI
Şerafettin Özışık
İlker Mutlu
HAYAT DAMARI
İlker Mutlu
Ahmet HAYVALI
DEFTER BEYAN SİSTEMİ ve SONUÇLARI…
Ahmet HAYVALI