YAZARLAR

DİĞER YAZILARI

Akın ÜNER

ON MADDEYLE GÜNDEME BAKIŞ

BİR: Ödemiş'te bir okul müdürü makamında, kendi öğrencileri tarafından vurularak öldürüldü. Ne yazık ki bu vahim olay için kamuoyu yeterli tepkiyi vermedi. Basın, haberi sıradan bir cinayet gibi verdi. Milli Eğitim Bakanı televizyonlara çıkıp teskin edici bir beyanat vermeye gerek bile duymadı. Sendikalardan yasak savan bir iki açıklama duyduk. Eğitim camiası bu konuda bir farkındalık oluşturamadı.

Oysa hastası tarafından öldürülen doktorlar için sağlık camiası topyekun ve etkili tepkiler vermesini bilmişti.

Okullarda güvenlik ve bireysel silahlanma gibi iki önemli konuda alarm niteliğindeki bu vahim olayı es geçmenin bedelini, inşallah Amerika'da zaman zaman rastladığımız çok sayıda cana mal olan okul katliamları ile ödemeyiz.

İKİ: Akademisyenler için baraj niteliğindeki ALES sınavlarında son yıllarda yirmi binden fazla kişinin soruları çaldığından şüpheleniliyormuş. Belli ki o işe de iyi saatte olsunlar karışmış. Ama mesele öyle kolay sindirilecek bir konu değil. Bu iddialar doğruysa -ki ateş olmayan yerden duman çıkmaz, Türkiye'de bilimden söz etmek çok zorlaşacak demektir.

Soruları çalanların nasıl belirlenip temizleneceği, bu şahısların akademik çalışmaları ve kariyerlerinin ne derece geçerli olduğu, onların uzaklaşması durumunda boşalan akademik kadroların nasıl ve hangi yöntemle doldurulacağı gibi pek çok soru akla geliyor.

Bu durum, matbaanın Osmanlı'ya geç gelmesine benzer bir fasılaya yol açmaz inşallah.

ÜÇ:  Kudüs oylamasını iç pazarda pompalamaya başlamadan evvel buna Kıbrıs Rum Kesimi, Sırbistan, Yunanistan, Ermenistan, Hollanda ve Almanya gibi bizimle sorunları olan ülkelerin de evet oyu verdiğini kaydedelim.

Öyle anlaşılıyor ki Kudüs'ün Yahudi insafına terk edilmesini sadece Müslümanlar değil Hıristiyanlar da istemiyor. Ayrıca Trump'la beraber hepten nobranlaşan Amerikan emperyalizminden tüm dünya rahatsız.

Bu işin önderliği üstlendiğimiz bir gerçek ama dilerim günün sonunda şimşekler üzerimizde toplanmaz. Arap dünyasında Türkiye'yi lider kabul etmeye hazır pek kimse yok, Trump denen vahşi batı eşkıyası da çizilen karizmasını tamir etmek için delilik yapmaya namzet görünüyor.

DÖRT:   21 Aralık en uzun gece... Balkan göçmenleri bu tarihi, sembolik ortak göç ve sürgün anma günü olarak benimsemeye karar verdiler. Adını da "Karabalkan" koydular. Bal sarı, kan kırmızı ve sürgün kara renk olarak kabul ediliyor. Bu yüzden bu günün renkleri siyah - sarı ve kırmızı olacak.

Anlaşılan, gelecek seneden itibaren "Karabalkan" gününü daha çok duyacağız...

BEŞ:  Birleşik Arap Emirlikleri dışişleri bakanı olacak şerefsiz, Birinci Dünya Savaşı'nda Medine ve Mekke'yi İngilizlere karşı kahramanca müdafaa eden Fahrettin Paşa'ya dil uzatma cüretini göstermiş.

Arabistanlı Lawrance ile hemhal olan adamların torunlarından başka ne beklersiniz? Birleşik Lawrance Emirlikleri!

ALTI: Geçen gün Samsun basınının önde gelen köşe yazarlarından birisinden dinledim. Samsun'da iki ortaokulun voleybol takımları ilçe şampiyonluğu için finalde karşılaşıyor. Niyetimiz bağcıyı dövmek olmadığı için okulların isimlerini ve olayın kahramanlarının adlarını paylaşmayacağım.

A takımı maça iyi başlıyor. Müsabakayı önde götürüyorlar ve gidişata bakılırsa maçı kazanacaklar. Ama durumu sindiremeyen B takımının müdürü, yasak olduğu halde saha kenarına iniyor. Önce kendi takımındaki çocuklara bağırarak güya motive etmeye çalışıyor. Ama bunu yaparken karşı takımdaki minik yavrulara da sataşmaya başlıyor, hakem kararlarına itiraz ediyor, yüksek sesle ağız dalaşına giriyor. Gençlik spordan gelen hakemler zaten "maç bitse de gitsek" havasında... Bir iki kararı itiraz üzerine değiştiriyorlar, bazı kritik kararlarda da "enselerinde boza pişiren" müdür beyin gönlünü hoş ediyorlar. Maç çığırından çıkınca bu defa A takımındaki kenar görevlileri hakemlere itiraz ediyor. Müdür beyimizin kurallara aykırı olarak kenarda olduğunu ve oyuna müdahale etmesinin yönetmeliklere uygun olmadığını söylüyor. Bu defa ikinci bir tartışma çıkıyor. Kavga çıkacağını gören hakemler, müdür beyi bağrış çağrış saha dışına gönderiyorlar. Saha kenarındaki bu kargaşa nedeniyle çocukların bütün tadı kaçıyor, maçı önde götüren A takımı strese ve yanlış kararlara dayanamayıp dağılıyor. Neticede maçı gürültücü müdürün takımı kazanıyor. B takımı sevinç çığlıkları atarken A takımındaki çocuklar ağlayarak birbirlerine sarılıyor.

Maçı bizzat izleyen gazeteci arkadaşım, bütün bunlar olurken A takımının müdürünün terbiyesini hiç bozmadan maçı takip ettiğini, maçtan sonra da kaybeden öğrencilerinin ağladıklarını görünce bir tepsi baklava alıp onların gözyaşlarını sildiğini de anlattı.

Yazılarımızı Samsun Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri okuyor mu bilmem... Ama ben kendilerini hem tenkit edeceğim, hem de alkışlayacağım. Zira "değerler eğitiminden nasibini almamış" müdürü de atayan onlar, "efendiliğini bozmayan ve haksızlığa uğradıkları için ağlayan çocuklarını bir tepsi tatlı ile kazanmasını bilen" müdürü atayanlar da onlar...  

YEDİ: Bazıları Kudüs oylamasında tarafsız kalan Bosna Hersek'e kızmışlar, neredeyse Boşnak kardeşlerimizi din düşmanı ilan edecek laflar saydırıyorlar. Oysa Bosna, Dayton anlaşmasından beri Sırp, Hırvat ve Boşnak kantonları tarafından sırayla yönetiliyor. Şu anda sıra Hırvatlar'da adamların ana vatanları Hırvatistan da çekimser oy veren 35 ülkeden birisi...

Bu durum iki şeyi kanıtlıyor; birincisi Bosna'nın ne yazık ki henüz bağımsız bir ülke olmadığını, ikincisi ise milli sporumuz (!) olan araştırmadan fikir beyan etme konusunda hala çok iddialı oluğumuzu...

SEKİZ:  Samsunspor zor günleri bir türlü atlatamadı. Ben bu yazıyı yazarken başkan Erkurt Tutu, tekrar aday olmayacağını açıklamıştı ve henüz kulüp başkanlığına kimse talip olmamıştı. Bu arada başka bir talipli çıkar mı, yoksa Erkurt Başkan bir şekilde göreve dönmek üzere yeniden ikna edilir mi bilmem. Ama benim gönlümden geçen, kulübü gerçekten iyi tanıyan, kentin ekonomik dinamikleri ile iyi ilişkileri olan, genç ve hırslı bir ismin bu görevi üstlenmesi...

Sevgili Haluk Tan bu tanıma uyuyor ama kent bürokrasisi ve ekonomik açıdan onu destekleyebilecek isimler önünü açarlar mı, işte o bilgi bende yok...

DOKUZ: Galatasaray'da Fatih Terim tekrar teknik direktör olmuş. Florya ve çevresinde ne kadar kebapçı varsa kapatılır artık.

ON: Yılbaşı geliyor. Gene kimi muhafazakarlar, yılbaşı kutlayanlara çemkirmeye başlar. Berikiler de onları gagalamaktan geri durmaz. Her sene aynı tantana...

Yahu size ne milletin yaşam tarzından? Yılbaşı kutlamayanları yobazlıkla yaftalamak ne kadar çirkinse kutlayanları da kafir ilan etmek kimsenin haddi değil... 1 Ocak tarihinde Mekke'nin kurtuluş yıldönümü diye alternatif etkinlikler yapanlar nasıl tarihi çarpıtıyorlarsa (doğrusu 11 Ocaktır) Hıristiyan azizi Noel Baba kostümüyle mostralık yapanlar da cahillik ediyorlar.

SAMSUNSPOR'UN ŞEREF'İ (II)SAMSUNSPOR'UN ŞEREF'İ (I)ÖRTMEN ÇOCUĞUAŞK EVRİM Mİ GEÇİRİYOR?ATATÜRK BİR FATİHA'YI HAK ETMİYOR MU?NEBYAN'DA CUMA, BAFRA'DA AKŞAM...PATRİK'TEN TÜRKLER'E MİLLİYETÇİLİK DERSLERİSAMSUN İÇİN YAPICI BİR ÖNERİ...KİM KORKAR KIRMIZI BAŞLIKLI KIZDAN?SİZ HİÇ YANDINIZ MI?Yazarın Tüm Yazıları
Yazarlar
Osman KARA
EL-HAYA, VEL-İMAN
Osman KARA
Erdem EROL
FARK YARATMAK
Erdem EROL
Mustafa GENÇ
TEMEL'İN,  "PİZUM EZANI" VE POLİTİKACILAR!
Mustafa GENÇ
Prof. Dr. Yücel TANYERİ
KDV
Prof Dr Yücel TANYERİ
Ayhan HAMLI
ÖCALAN'A SAYIN DİYENLER ŞEHİTLERİMİZİN KEMİKLERİNİ SIZLATIYOR...
Ayhan HAMLI
Akın ÜNER
SAMSUNSPOR'UN ŞEREF'İ (II)
Akın ÜNER
Ömer PAMUK
ANLAMAYA ÇALIŞMAK...
Ömer PAMUK
Fulya ZORLU
Başarının Anahtarı
Fulya ZORLU
Cesur CEYLAN
ÇOCUĞUNUZDAN YENİ BİR "BİLDİRİM" VAR
Cesur CEYLAN
Gül TURAN
TC TİCARET BAKANLIĞI VE HAYTAP İŞBİRLİĞİ  
Gül TURAN
Şakir DEMİRCİ
YEREL ŞEÇİMLERDE TÜM YOLLAR İSTANBUL'A ÇIKIYOR
Şakir DEMİRCİ
Ersin ERGE
ŞİİR HAS İNSANDIR
Ersin ERGE
Ergin KAHVECİ
NEDEN?
Ergin KAHVECİ
Nami Cem İYİGÜN
YENİLENEBİLİR ENERJİLER
Nami Cem İYİGÜN
M. Halistin KUKUL
İSA YUSUF ALPTEKİN ve DOĞU TÜRKİSTAN DÂVÂSI
M Halistin KUKUL
Hasan Cem KESKİN
BAŞARIYA YOLCULUK
Hasan Cem KESKİN
Birol BİRCAN
SAMKON'a sorular.
Birol BİRCAN
Hikmet KURADA
Yazdıklarının Tersini Söyleyen Fesli Kadir
Hikmet KURADA
Metin ATLI
BİRİNCİ FİNAL
Metin ATLI
Burhan UYAN
GELECEKTE VAR MIYIZ?
Burhan UYAN
Dr. E. Kurmay İbrahim YILDIRIM
SARIKAMIŞ'TA RUSLARA DEĞİL KIŞA YENİLDİK
Dr E Kurmay İbrahim YILDIRIM
Embiya SANCAK
SAMSUNUM'DA SORUN YARATMADAN İYİ İŞLER YAPILSIN (II) GENE KONUMUZ GÜLSAN
Embiya SANCAK
Alpaslan ÇEPNİ
MUHALİF KADIN OLMAK
Alpaslan ÇEPNİ
Doç. Dr. Yetkin BULUT
SAMSUN VE FUARLAR 2
Doç Dr Yetkin BULUT
Kenan ERZURUMLU
Eski dostlara serzenişimdir!
Kenan ERZURUMLU
Kürşad GÜNDOĞDU
Fransız kalmak
Kürşad GÜNDOĞDU
Kadir GÜRKAN
Baş Döndüren Gelişmeler
Kadir GÜRKAN
Ahmet HAYVALI
ŞİRKETLER  -  BAĞIMSIZ  DENETİM  VE YAPTIRIMLAR (II)...
Ahmet HAYVALI
Selçuk KAYA
Tarih hiçbir zaman ilk yarının liderini yazmaz..
Selçuk KAYA
Salim YILDIZ
Var ol sen Samsunspor
Salim YILDIZ
Tevfik DEMİR
ALKIŞLAR LİDERE
Tevfik DEMİR
Ender GÜR
LİDERLİK KEYFİ
Ender GÜR
Mehmet ÖZ
BEKA MESELESİ VE MİLLÎ TAVIR
Mehmet ÖZ
İlker Mutlu
Ne günler, ne haftalar...
İlker Mutlu
Kenan ÖZTÜRK
Ayvacık'ta Doğa Evleri
Kenan ÖZTÜRK
Erdal AĞAR
İnsan Beyninden Yapay Zekâya II
Erdal AĞAR
Ceyhun DONBAY
Futbolda itici güç: Tribün
Ceyhun DONBAY
Naci ALTUNCU
SAMSUN'DA KADININ ADI YOK !!!
Naci ALTUNCU
Turgay SAAT
YALNIZ KALMAYA MAHKUMUZ
Turgay SAAT
Cevdet YILMAZ
SAMSUN SEMT PAZARLARI
Cevdet YILMAZ
Mustafa ÖZBALCI
60. Ölüm Yıldönümünde YAHYA KEMAL BEYATLI
Mustafa ÖZBALCI
Şenol Yücedağ
EKONOMİK GERİ DÖNÜŞÜM 3
Şenol Yücedağ
Yavuz BAYRAM
Hangi Öğretmen?
Yavuz BAYRAM
Bahadır BAŞ
ARABULUCULUK, MALİ MÜŞAVİRLER OLMADAN BAŞARILI BİR ŞEKİLDE HAYATA GEÇEMEZ...
Bahadır BAŞ
İbrahim TELLİOĞLU
OTKAYA MAĞARASINDA YAKILAN MUMLAR
İbrahim TELLİOĞLU
Kenan KAYIKÇI
Sporda Altyapı Sorunları
Kenan KAYIKÇI
Selamet ATLI
GOL YOLLARIMIZ SIKINTILI
Selamet ATLI
Kerem GÜREL
Meşhuriyet Çağının Kayan Yıldızları
Kerem GÜREL