YAZARLAR

DİĞER YAZILARI

Ayhan HAMLI

KADIN VE ÇOCUK CİNAYETLERİ İNSANLIK SUÇUDUR

Bir çoğumuz sonu korkunç cinayetlerle biten ,kadınlara ve çocuklara yönelik şiddeti görmezden gelmeye devam ediyoruz. Çok abarttığım düşünülmesin kadınlara ve çocuklara yönelik şiddet cinayetle sonuçlansın yada sonuçlanmasın, bu bir insanlık suçudur. Kadınlara ve çocuklara şiddeti kim uyguluyor olursa olsun, bu suç insanlık suçu ile eşdeğer tutulmalıdır. Bu tür şiddeti haklı görmeye ya da haklı göstermeye çalışmak suç ortaklığıdır. Son yıllarda ülkemiz gündeminin en zirvesinde kadın ve çocuklara yönelik aile içi şiddete ve cinayetlere sıkça tanık olmaya devam ediyoruz. Belki eskiden de bu şiddet ve bu cinayetler vardı .Ama iletişim olanaklarının gelişmesi ile birlikte şimdi her kanaldan daha sıkça duyuyoruz. Bu insanlığın feryadı ve yardım çağrısıdır. Duyarsız kalınmamalı vicdanen ve hukuken doğru olan mutlaka yapılmalıdır. Kadınları ve çocukları korumak toplumunda devletinde görevidir. Bu görev ihmal edilemez. Aksi takdirde bunun manası daha çok cinayet, daha çok şiddet demektir. Artık kadınlarımız ve çocuklarımız şiddet mağduru olmasın.
Yüreğimizi sızlatan haberlerin başında kadınlara ve çocuklara yönelik şiddet ve cinayetler gelmeye devam ediyor. Ya eşi ,ya sevgilisi, ya akrabası, ya da sapığı tarafından öldürülen kadınların sayısı her gün artmaya devam ediyor. Bu şiddet sadece kadınlara uygulanmıyor .Çocuklarda kadınlara yönelik şiddetin devamı olan çocuklara yönelik şiddete ve cinayetlere kurban gidiyor. Cinayetlerin faili erkek tarafı olmaya devam ediyor. Nedense hep cinnet halinden söz ediliyor. Cinnet geçiren taraf ise erkekler olmaya devam ediyor. Bu kadınlar hiç mi cinnet geçirmez? Kurbanlar ise değişmiyor, kadınlar ve çocuklar ölmeye devam ediyor. Koca şiddetine mağdur kalan kadınların feryadını duymayan devlet olur mu? Kızları kocası tarafından öldürülen anne diyor ki;” Beni sürekli tehdit ediyordu. Gelip dövüyordu Polise söylüyordum ama bir şey yapmıyordu. Kimsecikler sahip çıkmadı.” iki evladı kocası tarafından öldürülen o acılı anneye kim ne söyleyebilir. O anneyi koruyan ama o annenin iki yavrusunu koruyamayan devlet elbette vicdanen rahatsızdır. Devletin vicdanı olur mu demeyin .Hukuk ,devletin vicdanıdır. Hukuk iyi işlerse, iyi işletilirse kimsenin canı yanmaz, kimse meydanı boş bulamaz. Ama her şey zamanında yapılmalıdır. Kadınların ve çocukların mağduriyetleri zamana yayılamaz ve ertelenemez. Toplum ve devlet kadınlara ve çocuklara yönelik şiddeti önlemek için daha kararlı, daha caydırıcı ve daha eğitici tedbirler almalıdır. Elbette devlet bu konuda adımlar atıyor ama bu adımların yeterli olduğunu söyleyemiyoruz. Çünkü sonuç ortada kadınlara ve çocuklara yönelik şiddet ve cinayetler devam ediyor. Genç bir kadın küçük çocuğunu okula götürürken sevgilisi tarafından silahlı saldırıya uğruyor kadın yaralanıyor yanındaki küçük kız çocuğu ise yaşamını yitiriyor vuran kaçıyor. Katil bir ay sonra yakalanıyor cezaevine götürülürken gazetecilere söylediği açık ve net çıkınca kadını da öldüreceğini söylüyor. Bu iş bu kadar basit olmamalı. Katil yeni bir cinayeti işleyeceğini açık ve net bir şekilde söylüyorsa ,tedbir amaçlı yeni bir ceza gündeme getirilmeli o katil gerekirse ömür boyu cezaevinde tutulmalıdır. Mağdur kadın ,varsa çocukları, varsa kendi ailesi ne zaman öldürüleceğini bekler durumda bırakılmamalıdır. Bu ne vicdani, nede insanidir. İşte bunun için kadına ve çocuklara yönelik şiddet insanlık suçudur. Tehdit savuran taraf eğer öncesinde aynı nitelikte bir suçtan ceza almışsa, tehdit konusu yaptığı açıklamaya ve davranışa göre mutlaka cezalandırılmalıdır. Bunun içinde gereken hukuki düzenleme yapılmalıdır. Aksi takdirde bu yara daha da çok kanamaya devam eder.
Erkek şiddetinin bahanesi bitmiyor. Bahane ise her zaman hazır, cinnet hali. Bu kadınlar hiç mi cinnet hali yaşamaz…Erkek tarafı kendi öz evladını öldürüp, karısına acı yaşatan bir baba olmamalı. Erkek tarafı eşini yada sevgilisini öldüren cani olmamalı. Kadınlar ve çocuklar asla mağdur edilmemeli.Bunun için toplum ve devlet olarak hangi tedbiri almak gerekiyorsa o tarafta olmak ,öncelikle kadınları ve çocukları bu şiddetten korumak zorundayız. Bundan ötesi yok.

ŞEMDİNLİ VE ŞIRNAK ŞEHİTLERİ YÜREKLERİMİZİ YAKTIABD'NİN TERÖRİSTBAŞLARINA ÖDÜL OYUNU...10 KASIM ATATÜRK’Ü ANMA GÜNÜDÜR UNUTMA!VİCDANIMIZ ŞEHİT DİYOR …DONARAK ŞEHİT DÜŞMEK KADER Mİ?   CUMHURİYETİ KURANLARA VE YAŞATANLARA MİNNETTARIZ…ANDIMIZ IRKÇI DEĞİLDİR…ASTSUBAYLIK ONURLU BİR MESLEKTİR…ŞEHİT ASTSUBAYLARIZ…   O ANNE ŞEHİT EVLADININ NAMAZINI KILDI…Yazarın Tüm Yazıları
Yazarlar
Osman KARA
MUHALİF ADAYLARIN RAKİBİ KİM?
Osman KARA
Kadir GÜRKAN
İYİ Kİ VARSINIZ
Kadir GÜRKAN
Şakir DEMİRCİ
SEÇİM ANKETLERİNE FAZLA İNANMA ANKETSİZ DE KALMA
Şakir DEMİRCİ
Erdem EROL
AKIL ORTAKLIĞI
Erdem EROL
Mustafa GENÇ
BREMEN MIZIKACILARIMIZ VE GAZZE!...
Mustafa GENÇ
Kenan ERZURUMLU
Patrik Barthalemous ve Kin Kapısı
Kenan ERZURUMLU
Birol BİRCAN
Hal-i Pürmelal-3
Birol BİRCAN
Şenol Yücedağ
EKONOMİK GERİ DÖNÜŞÜM (1)
Şenol Yücedağ
Nami Cem İYİGÜN
KARBON TİCARETİ VE KARBON BORSALARI-1
Nami Cem İYİGÜN
Tevfik DEMİR
ACABA BİZ DEİST MİYİZ?
Tevfik DEMİR
Burhan UYAN
GENÇLERİMİZİ BUNA HAZIRLIYOR MUYUZ?
Burhan UYAN
Naci ALTUNCU
ATATÜRK’Ü ANDIK, ANIYORUZ, ANACAĞIZ… O KADAR (MI) ?
Naci ALTUNCU
Prof. Dr. Yücel TANYERİ
KİCK BOKS
Prof Dr Yücel TANYERİ
Av. Dr. Cengizhan Hatipoğlu
Velayet Kararında Çocuğun Söz Hakkı Var Mı?
Av Dr Cengizhan Hatipoğlu
Turgay SAAT
ADALARI KAYBETMEYELİM
Turgay SAAT
Ömer PAMUK
GÖRÜŞ AÇISI...
Ömer PAMUK
Ayhan HAMLI
ŞEMDİNLİ VE ŞIRNAK ŞEHİTLERİ YÜREKLERİMİZİ YAKTI
Ayhan HAMLI
Kenan ÖZTÜRK
Gökçepınar yaylasından     
Kenan ÖZTÜRK
Yavuz BAYRAM
Fizik Ötesi Şiddet!..
Yavuz BAYRAM
Hikmet KURADA
Türkiye Off-Road Şampiyonası Sinop’ta Yapıldı
Hikmet KURADA
Ceyhun DONBAY
SARIYER'İN LİDERLİK SENDROMU
Ceyhun DONBAY
Metin ATLI
PANİK YOK...
Metin ATLI
Dr. E. Kurmay İbrahim YILDIRIM
Atatürk'ü Diğer Liderlerden Ayıran Özellikler-3
Dr E Kurmay İbrahim YILDIRIM
Zati ÜRER
EĞİTİM KÖYLERİ
Zati ÜRER
Embiya SANCAK
GÜLSAN ÜZERİNE
Embiya SANCAK
Alpaslan ÇEPNİ
M. KEMAL
Alpaslan ÇEPNİ
Doç. Dr. Yetkin BULUT
1 SAATTE 10 MİLYAR DOLAR
Doç Dr Yetkin BULUT
Salim YILDIZ
Hiç iyi olmadı
Salim YILDIZ
Selçuk KAYA
Hakem hata yaptı da ya bizim hatalarımız...
Selçuk KAYA
Hasan Cem KESKİN
BABA OCAĞI
Hasan Cem KESKİN
Kürşad GÜNDOĞDU
Zihniyet... Samimiyet... ''Ve Maske''
Kürşad GÜNDOĞDU
Gül TURAN
RİTA'YA MEKTUPLAR 4
Gül TURAN
Akın ÜNER
ATATÜRK BİR FATİHA'YI HAK ETMİYOR MU?
Akın ÜNER
Fulya ZORLU
Saygı
Fulya ZORLU
Ersin ERGE
BEN 10 KASIM
Ersin ERGE
İbrahim TELLİOĞLU
DOĞU KARADENİZ'DE RUM SOYKIRIMI OLDU MU? 2
İbrahim TELLİOĞLU
Ergin KAHVECİ
İYİ Kİ VARDIN...
Ergin KAHVECİ
Kenan KAYIKÇI
Sporda Altyapı Sorunları
Kenan KAYIKÇI
Selamet ATLI
GOL YOLLARIMIZ SIKINTILI
Selamet ATLI
Cevdet YILMAZ
Ortalama Ömür, Ortalama Yaşam Beklentisi ve Mezarda Emeklilik
Cevdet YILMAZ
M. Halistin KUKUL
''DOMATES-BİBER-PATLICAN''
M Halistin KUKUL
Bahadır BAŞ
KİMLER KONKORDATA KOMİSERLİĞİ YAPABİLİRLER
Bahadır BAŞ
Erdal AĞAR
Türkiye’nin Yeni Üniversitelere İhtiyacı Var mı?
Erdal AĞAR
Kerem GÜREL
Meşhuriyet Çağının Kayan Yıldızları
Kerem GÜREL
Ender GÜR
ÇEKİRGE BİR SIÇRAR İKİ SIÇRAR
Ender GÜR
Cesur CEYLAN
ANLADIĞIN KADARDIR HAYAT
Cesur CEYLAN
İlker Mutlu
İlle de gençlik...
İlker Mutlu
Mehmet ÖZ
TÜRKLERDE MİLLET ŞUURU
Mehmet ÖZ
Ahmet HAYVALI
CEMAL YEŞİLYURT ve SAMSUN...
Ahmet HAYVALI