YAZARLAR

DİĞER YAZILARI

Akın ÜNER

YAZAR ÇATLAK OLUNCA...

Geçen hafta içiydi. İş yerimdeyim... 657 şapkamı giymiş, masamda evrak okuyorum. Cep telefonum çaldı, baktım bilmediğim bir numara arıyor.

Tanımadığı numara aradığında telefonu açmak zorunda olan üç meslek erbabı vardır: Belediye memuru, siyasetçi tayfası, kalem işçisi... Serde üçü de var, istersen açma!

"Alo, buyrun" demeye kalmadı karşımdaki hanım abla, "Ben Akın Üner'i arıyorum." deyverdi.

"Buldunuz efendim... Ben ta kendisiyim."

Çok geçmeden anladım ki telefondaki kadın, aslında beni aramıyor. "Akın bey, ben sizdenŞaman Selenge'ye ulaşabilmek için yardım istiyorum."

Gençlerin deyimiyle bana "kal" geldi tabii... Şaman Selenge, benim yarattığım sanal bir kahraman! Her yılbaşında matraklık olsun diye "Şaman Selenge'den gelecek senenin falı" diye bir şeyler yazarım.

Bilmeyenler için hatırlatalım: Selenge, güya Orta Asya doğumlu kadın bir şaman... Müthiş kehanetleri var. Ona bir tek ben ulaşabiliyorum. Çünkü sadece bana güveniyor. Saklandığı yer çok gizli... Kurşun dökerek filan baktığı fallarda gördüklerini söylerken, bana "Katip" diye hitap ediyor.

Neticede bu öykünün ciddiye alınır bir tarafı yok, Şaman Selenge okuyucuyla hasbıhal etmek için yarattığım sanal bir kahraman, o kadar.

Ama telefondaki kadın, Şaman Selenge'nin hakikaten yaşadığına iman etmiş. Ben ne kadar böyle biri yok diye izah etmeye çalışsam da adeta yalvarıyor. Çok büyük bir derdi olduğunu, ancak Şaman Selenge'nin ona yardım edeceğini filan söylüyor!

Dakikalarca dil döktüysem de telefondaki muhatabımı ikna edemedim. "Biliyorum, siz Selenge'yi korumak için böyle söylüyorsunuz. Ama benim ona çok ihtiyacım var. Ne kadar para isterseniz söyleyin, yeter ki derdimi ona anlatmama aracılık edin" diyor!

Hani az üç kağıtçı olsam, durup dururken Selenge masalıyla cukkayı götüreceğim!

Neyse, güç bela telefonu kapattıktan sonra "Nasıl yani?" diye şöyle bir duraladım. Sonra merak ettim, internetteki arama motorlarından Şaman Selenge'yi tarattım. Bir de ne göreyim: Bizim Selenge, benden daha meşhur olmuş da haberimiz yokmuş!

Youtube'da, kişisel bloglarda, çeşitli sosyal medya sayfalarında, falcılıkla iştigal edilen kimi guruplarda Şaman Selenge'nin namı yürümüş gitmiş! Öyle ki Nostradomus veya Baba Vanga gibi dünya çapında isim yapmış kahinlerle birlikte anılır olmuş.

"Vallahi pes!" dedim!

Aslında yazdıklarımın edebiyat kısmından ziyade kurgu kısmıyla ilgilenen okuyucularla ilk defa karşılaşmıyorum.

Geçen seneydi. Gene telefonum çaldı. Yunanistan'dan bir numara... Benim için şaşılacak bir şey değil; orada o kadar çok dostumuz var ki!

Arayan Batı Trakya Türkleri'nden, Gümülcineli bir soydaş... "Yanımda Yunanlı bir doktor var, dedesi Samsun doğumlu, çok iyi Türkçe biliyor ve senin kitaplarının hayranı, tanışmak istiyor."

"Ver telefonu, tanışalım" deyince tatlı bir Rum şivesiyle çok güzel Türkçe konuşan birinin sesini duydum. Evde hala Türkçe konuştuklarını, Gümülcineli Türklerle kendi ana diliyle anlaştığını filan söyledikten sonra, "Samsun'da Türk dostlarım var, onlar sana ulaşacaklar, kitaplarından okuduğum bir konuda sana bir şeyler soracaklar." dedi.

Doğrusu pek anlam veremedim. "Herhalde adamcağızın kendi hayat öyküsüyle ilgili bir detay var da onu öğrenmek istiyor." diye düşündüm.

Gerçekten de çok geçmeden Yunanlı doktorun selamıyla gelen birisi beni buldu. "İlla yemeğe gidelim" diye tutturdu. Oturduğumuz yerde fısıldar gibi bir sesle "birkaç defa Yunanistan'a gittiğini, oradan temin ettiği define haritalarıyla Türkiye'de gömü aradığını" anlattı. Meğer doktorla orada tanışmış...

Anlattıklarına bakılırsa Gümülcine'deki Samsun kökenli doktor, benim "Mümin Bulut" isimli kitabımı okumuş ve çok sevmiş. Okumayanlar vardır, bu romanımda, Pontus ayaklanmasının mimarlarından Metropolit Papaz Karavangelis'in gömdüğü altınların peşindeki Rum definecinin hikayesi anlatılıyor. Çırakman'daki yel değirmeninden tarihi Rum çeşmesine, Kelkaya kilisesinden Çınaralan'a uzanan heyecanlı bir öykü!

Lafın ardı geldikçe anlıyorum ki Yunanlı doktor, aslında bir define meraklısı ve Türk ortaklarıyla birlikte ordan burdan duydukları gömü hikayelerinin peşindeler!

İşe bak ki bu romanımı Tekkeköy belediye reisi okumamış, okusa çağırıp "bu kitabı nasıl Tekkeköy'ün tanıtımı için kullanabiliriz?" diye sorardı.

Bunun yerine ta Yunanistan'daki bir define avcısı yazdıklarımı hatmetmiş... Benim edebiyatçı tarafımla pek ilgilenmiyor belki ama yazdıklarım pekala onu alakadar etmiş!

Demesi o ki, Doktor Beyin elinde bir define krokisi var. İddiasına göre bizim Subaşı Meydanı ile Demirciler Yokuşu arasında kalan ara sokaklardan birisinde eskiden bir Rum konağı varmış. Mübadele döneminde ev sahibi giderken elindeki altınları konağın duvarlarındaki gizli bir bölmeye saklamış. Eldeki kroki, şimdiki durumla pek örtüşmüyor, ama o dönemden kaldığını zannettikleri birkaç yeri belirlemişler.

Ben biraz şaşkın "Sizin için ne yapabilirim?" diye sorduğumda, eldeki krokileri inceleyerek kayıp gömünün sırrını ancak benim çözebileceğimi söylediler. Sizin anlayacağınız defineci tayfası, Türküyle Yunanlısıyla benim müthiş bir define avcısı olduğuma iman etmişler!

Heyhat!

Okuyucularım her yazdığımı hakikat sayacak kadar gerçekçi bir dil kullandığım için sevinmeli miyim?

Yoksa kitaplarımı okuyan kitlenin - en az benim kadar - çatlak olduğuna hayıflanmalı mıyım?

Vallahi bilemedim, billahi bilemedim!

NOT: Yıllık iznimin bir bölümü kullanacağım için köşe yazılarıma kısa bir süre ara vereceğim. Yeniden görüşmek dileğiyle...   

 

 

 

 

YAZAR ÇATLAK OLUNCA...KEMÂLSURİYELİLER EMPERYALİST BİR PROJE Mİ?MUHAFAZAKÂRLAR NEYİ MUHAFAZA EDİYOR?KURTULUŞ YOLU ÜZERİNE BİRKAÇ KELAM (III)KURTULUŞ YOLU ÜZERİNE BİR KAÇ KELAM (II)KURTULUŞ YOLU ÜZERİNE BİR KAÇ KELAM (I)YAZ DOSTUM...TÜRK MİLLETİ: EBRU MU, MOZAİK Mİ?MİDAS'IN EŞEK KULAKLARIYazarın Tüm Yazıları
Yazarlar
Ali Yılmaz ERGEN
ÇOK ÖNEMLİ BİR HİBE
Ali Yılmaz ERGEN
Mustafa GENÇ
15 TEMMUZ’UN ARDINDAN…
Mustafa GENÇ
Nagehan Yeşilyurt
MAGANDALAR
Nagehan Yeşilyurt
Şakir DEMİRCİ
SAMSUN’UN UNUTULMAZ ŞOFÖRLERİ
Şakir DEMİRCİ
Ergin KAHVECİ
ERKAN MUMCU
Ergin KAHVECİ
İbrahim Sezen
SAMSUN, SENİ SANA ANLATAMAM Kİ !..
İbrahim Sezen
Selçuk KAYA
VEDA
Selçuk KAYA
Doç. Dr. Yetkin BULUT
TURİZM AJANSI
Doç Dr Yetkin BULUT
Prof. Dr. Yusuf DEMİR
KÖYLÜLÜK MÜ ÇİFTÇİLİK Mİ?
Prof Dr Yusuf DEMİR
Psk. Beste GÜNEYSU
Onaylanma İhtiyacı ve Onay Bağımlılığı
Psk Beste GÜNEYSU
Mustafa ÖZBALCI
SANAT VE SANAT TARİHİ
Mustafa ÖZBALCI
Serkan Eskalen
Sinema Mı Yoksa Online Film Platformları Mı?
Serkan Eskalen
Hikmet KURADA
LÜTFEN OKUYUNUZ: BİR GAZİMİZİN DRAMI
Hikmet KURADA
Kenan ÖZTÜRK
Karagöl Dağı Zirveden
Kenan ÖZTÜRK
Nurullah Kızıldağ
SANKİ BİR ŞEYLER Mİ DEĞİŞİYOR?
Nurullah Kızıldağ
Prof. Dr. Osman DEMİR
MERKEZ BANKASI MEĞER BAĞIMSIZ DEĞİLMİŞ
Prof Dr Osman DEMİR
Metin ATLI
SAMSUNSPOR 'BEYAZ'DA DEVAM...
Metin ATLI
Birol BİRCAN
Bafra Eczacılık Fakültesi’nde Beklenti ve Vebal.
Birol BİRCAN
Av. Dr. Cengizhan HATİPOĞLU
BİR ''VERGİ CANAVARI'' OLARAK YAKIT İSTASYONLARI
Av Dr Cengizhan HATİPOĞLU
Cesur CEYLAN
Aile Mahkemelerinin Uzmanlık Potansiyeli 2
Cesur CEYLAN
Ayhan HAMLI
NİYE TRT'YE DEĞİL DE WASHİNGTON POST'A TEPKİ!
Ayhan HAMLI
Akın ÜNER
YAZAR ÇATLAK OLUNCA...
Akın ÜNER
Ersin ERGE
ALİ TURMUŞ'UN -ŞİİR SEVER GÜNLÜĞÜ - DERKEN
Ersin ERGE
Ömer PAMUK
TATİL VE KİTAP
Ömer PAMUK
İlker Mutlu
Veda Ederken
İlker Mutlu
Psk. Beste Güneysu
Benmerkezci (Narsisistik) Olmak
Psk Beste Güneysu
Alpaslan ÇEPNİ
DEMOKRASİ VE EĞİTİM ÜZERİNE
Alpaslan ÇEPNİ
Naci ALTUNCU
KAYIP GENÇLER
Naci ALTUNCU
Kıymet Ocak
PRATİK BİLGİLER
Kıymet Ocak
Tuğçe Gevşek
ORTAYA KARIŞIK
Tuğçe Gevşek
Kurtcan KURT
19 MAYIS'I ANLAMAK
Kurtcan KURT
Yılmaz Özbakır
İNFAK ve TOPLUMSAL FAYDA
Yılmaz Özbakır
Ender GÜR
ELDE VAR HÜZÜN
Ender GÜR
Salim YILDIZ
Hayaller bir başka bahara...
Salim YILDIZ
Kadir GÜRKAN
Nereden Baktığımız Önemli
Kadir GÜRKAN
Gül TURAN
ÇİN SEYAHATNAMESİ II
Gül TURAN
Hasan Cem KESKİN
BİZDE ÇOCUKTUK
Hasan Cem KESKİN
Kenan KAYIKÇI
BÜYÜK KAPTANLAR
Kenan KAYIKÇI
Fulya ZORLU
3-6 Yaş Arası İtiraz Problemi
Fulya ZORLU
Murat Sandıkçı
İNSAN YENİLİNCE TÜKENMEZ, PES EDİNCE TÜKENİR...
Murat Sandıkçı
Turgay SAAT
MADALYALAR SAMSUN'A
Turgay SAAT