Giresun Valiliği tarafından alınan yeni bir karar ile açık alanlarda alkol tüketimi yasaklandı.

Alkol Yasağı

Bu karar, kamu güvenliği ve düzeninin sağlanması, genel sağlığın korunması ve suç işlenmesinin önlenmesi amacıyla alındı. Peki, bu yasağa tam olarak ne dahil? Yasak alanlar hangileri? Yasağa uymayanlar ne gibi yaptırımlarla karşılaşacak?

Yasaklanan Alanlar:

  • Sahil şeridi: Kumsallar ve kayalıklar da dahil olmak üzere tüm sahil şeridi boyunca alkol tüketimi yasak.
  • Dereler: Aksu, Batlama, Büyükgüre ve Küçükgüre dereleri ve kenarları alkol yasağı kapsamında.
  • Parklar ve Çocuk Oyun Alanları: Hem çocuklar için ayrılmış parklar hem de yetişkinlerin kullandığı parklarda alkol tüketilmesi yasak.
  • Umumi Bahçeler: Şehirdeki tüm umuma açık bahçelerde alkol tüketimi yasak.
  • Açık Alanlar: Tesis bulunmayan tüm açık alanlarda, meydanlarda, cadde ve sokaklarda, viyadük altlarında, ceplerde alkol tüketilmesi yasak.
  • Tarihi ve Kültürel Mekanlar: Kale içi ve çevresi, piknik alanları, tarihi ve kültürel mekanlar, mezarlıklar, eğitim-öğretim binaları, kurslar, öğrenci yurtları, kamu binaları ve binaların bahçeleri, ibadethaneler ve bahçeleri, terk edilmiş yapılar ve inşa halindeki yapılar, otogarlar, terminaller, alt ve üst geçitler, otoyol ve kara yolları ile mahalle yolları kenarları alkol yasağı kapsamında.
  • Seyir Alanları: Seyir terasları ve park halindeki motorlu araçların içerisinde de alkol tüketilmesi yasak.

Yasak Değil Olanlar:

  • Alkollü içecek servisi yapan ruhsatlı işletmeler: Bu yasa, ruhsatlı restoran, bar ve kafeler gibi alkollü içecek servisi yapan işletmeleri kapsamıyor. Bu işletmelerde alkol tüketimi yasalara uygun şekilde serbestçe yapılabiliyor.
  • Özel mülkler: Evlerin ve bahçelerin gibi özel mülklerde alkol tüketimi yasak kapsamında değil.

Yaptırımlar:

Gözleri Açan Kampanya Türk Hava Yolları'ndan Beklenmedik Sürpriz! Gözleri Açan Kampanya Türk Hava Yolları'ndan Beklenmedik Sürpriz!

Yasağa uymayan kişilere 159 TL idari para cezası kesilecek. Tekrarlayan ihlallerde ceza miktarı artabilecek.

Yasak Neden Konuldu?

Valilik tarafından yapılan açıklamada, yasağın kamu güvenliği ve düzenini sağlamak, genel sağlığı korumak ve suç işlenmesini önlemek için alındığı belirtildi. Yasağın özellikle parklar ve çocuk oyun alanları gibi kamusal alanlarda alkol tüketiminin artması ve bu durumun beraberinde gelen gürültü ve rahatsızlıkların önüne geçilmesi amaçlandığı vurgulandı.

Yasağın Giresun'da bazı tepkilere yol açtığı biliniyor. Kimileri yasağın bireysel özgürlüklere kısıtlama getirdiğini savunurken, kimileri ise kamu düzenini korumak için gerekli olduğunu savunuyor.

Yasağın Giresun'daki alkol tüketimi ve turizmi ne kadar etkileyeceği ise zamanla görülecek.

Giresun Valiliği tarafından alınan yeni alkol yasağı, il genelinde geniş yankı uyandırdı. Yasağın kapsamı, gerekçesi ve yaptırımları merak konusu oldu. Bu yazıda, yasağın detaylarını ve olası etkilerini ele aldık.

Editör: Arda KERSU