Aydın’ın Efeler ilçesinde gerçekleştirilen drone destekli trafik denetimlerinde kurallara uymayan 14 sürücü ceza yemekten kaçamadı.

Aydın’da adeta bir kartal gibi gökyüzünde süzülen droneler, kural tanımaz sürücülerin korkulu rüyası olmaya devam ediyor. Bu çerçevede Efeler’de Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ve İnsansız Hava Araçları Büro Amirliği’ne bağlı İHA operatörleri tarafından drone destekli trafik denetimi gerçekleştirildi. Kuyulu Kavşağı’nda havadan yapılan denetimlerde, seyir halinde cep telefonu kullanımı, emniyet kemeri takmama, kasksız motosiklet kullanımı, kırmızı ışıkta geçme ve hatalı şerit değiştirme konularına ağırlık verilirken, sürücülerin yaptığı ihlaller de havadan görüntülenerek fotoğraflandı. Yaklaşık 1,5 saat süren denetimlerde 200 araç kontrol edilirken, trafik ışığı kurallarına uymama ve kavşaklara yaklaşırken hatalı şerit değiştirme sebebiyle tespit edilen 14 araca toplam 12 bin 800 TL idari para cezası uygulandı.

Trafik kültürünün yaygınlaştırılması ve kurallara uyulmasının sağlanması hedefiyle denetimlerin aralıksız olarak devam edeceği öğrenildi.