Av yasağı kalktı ancak balıkçıların yüzü gülmedi. Hamsi, mezgit, istavrit gibi diğer balık çeşitleri de tezgahları şenlendiremeyince balık fiyatları tavan yaptı. Artan fiyatlar karşısında vatandaşlar da balığa hasret kaldı.

Ordu Üniversitesi (ODÜ) Fatsa Deniz Bilimleri Fakültesi Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Aydın, Karadeniz’de yanlış avlanma, iklim değişikliğine bağlı deniz suyundaki ısınma ve kirlilik nedeni ile balık stoklarında çöküş yaşandığını söyledi.

2023 MEB ÖKBYS Sonuçları Açıklandı: Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Sınavında Son Durum 2023 MEB ÖKBYS Sonuçları Açıklandı: Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Sınavında Son Durum

“BALIK STOKLARIMIZIN ÜZERİNDE AV BASKISI VAR” Prof. Dr. Aydın, Bakanlık tarafından av süresinin kısaltılması ya da balık avcılığında kota uygulaması gibi tedbirlerin alınarak popülasyonun tekrar canlandırılması gerektiğini belirtti. Prof. Dr. Aydın, “Karadeniz’de ana nedeni yanlış avlanmadan kaynaklı stoklarımızda bir çöküş var. Yıllardan beri çok ciddi miktarda stoklarımızın üzerinde av baskısı var. Bu av baskısından kaynaklı da stoklarımız her geçen gün azalmaya devam ediyor.” dedi.